26 wrz Złap bakcyla podczas Europejskiego Tygodnia Sportu
Zapał i dobra kondycja przydały się podczas inauguracji 8. Europejskiego Tygodnia Sportu. Przez pół dnia uczestnicy rodzinnego pikniku mogli sprawdzać się na wielu polach i próbować różnych form aktywności. Teraz przyszedł czas na zajęcia dla przedszkolaków i szkół prowadzonych w formie gier i zabaw. Cała akcja potrwa do 30 września.
W sobotę na obiekcie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie miało miejsce wielkie sportowe święto. Przez osiem godzin można było wziąć udział w rodzinnym pikniku sportowym, a później pobiec w specjalnej edycji Wieczornego Testu Coopera dla Wszystkich. O zmierzchu organizowany był też marsz na orientację oraz strefa fitness – BeActive Night. Udział w wydarzeniu był darmowy.
Rodzinny piknik był doskonałą okazją do zapoznania się z dyscyplinami, których często nie widać w relacjach telewizyjnych. Oprócz „królowej sportu” – lekkiej atletyki czy ostatnio znów popularnej koszykówki, można było odwiedzić stanowisko rugby, spróbować sił na ergometrze wioślarskich, a także poznać tajniki taekwondo, unihokeja, badmintona, bocce, siatkówki na siedząco oraz szermierki na wózkach. Nie zabrakło też malowania twarzy dla najmłodszych i dmuchanych zamków. Nikt też pikniku nie opuszczał też z pustymi rękami.
Wśród gościń nie zabrakło ambasadorek Europejskiego Tygodnia Sportu – łyżwiarki szybkiej Luizy Złotkowskiej – srebrnej i brązowej medalistki zimowych igrzysk olimpijskich (2014, 2010) i trzykrotnej medalistki zimowej Uniwersjady z 2009 roku oraz Marty Walczykiewicz – srebrnej medalistki olimpijskiej w kajakarstwie z Rio (2016). Zwłaszcza jej różowy kajak cieszył się dużym zainteresowaniem.
– Spotkanie jest bardzo fajne i jak dzieciaki zobaczyły, że mogą wsiąść do kajaku to ustawiła się długa kolejka. Myślę, że taki kajak to nie jest codzienny widok, bo wiele osób mówi że pływa kajakami, ale mają na myśli sprzęt turystyczny. Kajaki wyczynowe to zupełnie co innego. Powtarzają się pytania o sprzęt i że chyba musi być on ciężki. Ale kajak waży 12 kg, a wiosło tylko 800 gram. Oczywiście nasze medale też cieszą się zainteresowaniem, bo miło jest dotknąć medalu olimpijskiego i powiesić go sobie na szyi – mówiła Marta Walczykiewicz.
– Pogoda sprzyja temu, żeby próbować różnych dyscyplin sportu. Większość z tu obecnych stanowisk to sporty, których dzieci nie próbują raczej w szkole. Może jak zobaczą taki kajak na żywo lub dotkną łyżew, czy zagrają w rugby, to zaświeci się im jakaś lampka i poproszą rodziców żeby zabrali ich na zajęcia. Najważniejsze jest, żeby złapać tego bakcyla w młodym wieku. Nie każdy musi zostać profesjonalnym sportowcem, ale im więcej osób będzie aktywne tym lepiej – dodała Luiza Złotkowska.
Piknik przyciągnął wielu mieszkańców Warszawy. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie i zainspirować nie tylko na czas Europejskiego Tygodnia Sportu, ale znacznie dłużej. Dużym powodzeniem cieszył się Wieczorny Test Coopera dla Wszystkich rozgrywany przy sztucznym oświetleniu. Dzięki takiej oprawie uczestnicy mogli poczuć się jak podczas największych lekkoatletycznych mityngów. Późna pora nie odstraszyła też miłośników zumby, którzy palili kalorię na potęgę.
Od poniedziałku do piątku (26-30.09) na terenie AWF prowadzone będą zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Placówki wybrać mogły wybrać zajęcia z szermierki, lekkiej atletyki, zapasów czy rugby. Dla przedszkolaków organizowane są gry i zabawy w firmie igrzysk. Wszystko zakończy się 30 września.
Europejski Tydzień Sportu organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2015 roku pod hasłem – Bądź aktywny (#beactive). Wydarzenie odbywa się we wszystkich krajach członkowskich i promować ma sport na różnych poziomach, a zwłaszcza tym powszechnym. Według badania Eurobarometru z 2014 roku liczba osób, które twierdzą że nie uprawiają sportu ani razu w tygodniu wzrosła do 46 procent w całej Europie. Kampania ma pomóc zmienić złe nawyki.
Txt: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński
Strona: https://ets.azs.waw.pl/