Zapisy do ostatniej chwili, a emocje do ostatniej prostej
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
21495
post-template-default,single,single-post,postid-21495,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Zapisy do ostatniej chwili, a emocje do ostatniej prostej

Zapisy do ostatniej chwili, a emocje do ostatniej prostej

Tu liczył się mocny start i próba utrzymania równego tempa w niezbyt równym terenie. Od biegów przełajowych rozpoczęła się 60 Varsoviada czyli Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. Wydarzenie połączone było z Memoriałem Tomasza Hopfera. 

W sobotę, 4 listopada w Parku Kultury Powsin zgromadziło się niemal 60 biegaczy i biegaczek z kilku stołecznych uczelni. Powodów tak dobrej frekwencji było kilka – zaczynając od inauguracji Varsoviady, przez piękną słoneczną pogodę, aż po rozgrywanie pierwszego rzutu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych.

Dla części z uczestników był to sprawdzian formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski, które odbędą się pod koniec listopada w Zielonej Górze. Emocji z okrążenia na okrążenie robiło się coraz więcej. Przełaje są też rzadką okazją, żeby na trasie zmierzyli się specjaliści i specjalistki od biegów na różnych dystansach od 800 metrów po 10 km.

Tym razem do pokonania były trasy liczące ok. 3 km w biegu kobiet i ok. 5 km w biegu mężczyzn. Wszystko rozgrywane było w wybuchającym jesiennymi kolorami Parku Kultury w Powsinie. Jedna runda liczyła prawie 1,5 km. Nie brakowało tam podbiegów i zbiegów, ale też płaskich odcinków pozwalających rozwinąć skrzydła.

W biegu pań walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Dopiero na ostatniej prostej Dagmara Cybulska wyprzedziła Izabelę Kuczabę vel Kuciabińską z AWF Warszawa,  pokonując ją o sekundę. Choć reprezentantka uczelni z Bielan przekroczyła metę jako druga to zwyciężyła w klasyfikacji studentek pierwszego roku. Dodajmy, że najlepiej biegająca studentka zdążyła się zapisać w biurze zawodów.

– Biegło mi się dobrze, choć na lekkim przeziębieniu. Uważam, że trasa była lepsza od tej rok temu, bo były tylko dwa okrążenia. Jestem zadowolona ze swojego biegu, ale zabrakło trochę sił na ostatniej prostej. Cały bieg ja prowadziłam, ale to ostatnie metry zadecydowały o wszystkim i koleżanka mnie dogoniła – mówiła na gorąco Izabela Kuczeba vel Kuciabińska.

Najszybciej 5 km trasę pokonał Bartosz Kucharski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który uzyskał czas 15:30. Tu losy wygranej rozstrzygnęły się na ostatnim okrążeniu.

– Na drugim okrążeniu dogoniłem kolegę który prowadził i bieg zrobił się bardzo zacięty. Walka na ostatnim kole trwała długo, ale on odpuścił nieco wcześniej niż myślałem. Sam poziom oceniam jednak wysoko, bo biegam tu od kilku lat i ten rok był chyba najmocniej obsadzony i trudno było o wygraną. Ja swoją Varsoviadę miałem już parę lat temu i bardzo miło ją wspominam. To były najlepsze studenckie zawody na jakich byłem. Są bardzo podobne do Akademickich Mistrzostw Polski, ale bardziej kameralne – opisywał Bartosz Kucharski, student piątego roku.

Najlepszym pierworoczniakiem został student Uniwersytetu Warszawskiego – Konrad Astrachancew, który metę minął jako czwarty z całej stawki z czasem 16:18. W nagrodę najlepsi czterej biegacze i cztery biegaczki wywalczyli bilety do Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbędzie się w Lublinie.

– Widać, że wiele osób zaczyna trenować pod przełaje, bo poziom jest wysoki. Biegaliśmy trzy okrążenia i wydawać się mogło, że to mało, bo rok temu było podobno pięć, ale były one wymagające. Ta trzecia pętla oddzielała chłopców od mężczyzn. Pogoda dopisała, ale było troszkę błota oraz takie zaskoczenia na trasie w postaci powalonego drzewa w jednym miejscu, a do tego wąskie zbiegi i podbiegi. Trasa była naprawdę bardzo przełajowa. Bardzo cieszę z wygranej i awansu do finału, ale to nie będzie moja impreza docelowa. Oczywiście chętnie tam wystartuję i dam z siebie wszystko – powiedział Konrad Astrachancew.

Przez kilka godzin biegacze upamiętnili pamięć Tomasza Hopfera – dziennikarza sportowego i jednego z pomysłodawców powstania Maratonu Pokoju – dziś znanego jako Maraton Warszawski. W programie memoriału znalazły się biegi dla dzieci i młodzieży od 400 m do 2 km. Współorganizatorem wydarzenia był AKL Ursynów.

Finał 60 Varsoviady odbędzie się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wciąż trwają zgłoszenia do konkurencji indywidualnych : pływania, tenisa stołowego i ergometru wioślarskiego. W zawodach mogą wziąć udział tylko studenci pierwszego roku, po raz pierwszy przyjęci na studia.

Organizatorem Varsoviady  jest AZS Warszawa. Partnerami jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st. Warszawa, Akademia Wychowania Fizycznego, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

WYNIKI

60 Varsoviada – kobiet
1. Izabela Kuczaba vel Kuciabińska (AWF Warszawa)
2. Magdalena Missala (UW Warszawa)
3. Aleksandra Wąsowska (SGH Warszawa)
4. Maja Dimitrow (UW Warszawa)

60 Varsoviada – mężczyzn
1. Konrad Astrachancew (UW)
2. Łukasz Śliwka (WAT Warszawa)
3. Bartłomiej Trzciński (WAT Warszawa)
4. Filip Surdyk (PW Warszawa)

Bieg open – kobiet
1. Izabela Kuczaba vel Kuciabińska  (AWF)
2. Joanna Makuch (SGH)
3. Julia Zawadzka (UW)

Bieg open – mężczyzn
1. Bartosz Kucharski (SGGW)
2. Krzysztof Bartoś (WUM)
3. Konrad Astrachancew (UW)