05 gru W podziemiach BUW ergometry poszły w ruch
W nowoczesnych podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się pierwszy rzut Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w ergometrze wioślarskim. Dla jednych był to dobry trening i przetarcie przed wiosennymi startami, dla innych debiut na tego typu maszynach.
Chęć udziału w imprezie wyraziło niemal 40 zawodniczek i zawodników z pięciu stołecznych uczelni: Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Tradycyjnie rywalizacja odbywała się na dystansie 1000 metrów i prowadzona była w dwóch kategoriach wagowych: lekkiej i otwartej.
Część uczestników startowała miesiąc temu podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Tak było w przypadku Wojciech Majewskiego, który tym razem nie był zbyt zadowolony ze swojego występu. Uzyskał o 6 sekund gorszy rezultat niż podczas ogólnopolskiego finału studenckich zmagań, gdy zajął 12 miejsce z wynikiem 3:00.5.
– Czuję niedosyt, bo nie mogłem się przygotować tak dobrze jak do AMP-ów. Głównie ze względów zawodowych zabrakło mi czasu. To jednak było dobre przetarcie, bo wiosną będą jeszcze dwa rzuty w tym jeden finałowy. Później planowane są Akademickie Mistrzostwa Polski, więc szczyt formy planuję na drugą szczęść sezonu. Co do samych startów, to każdy ma swoją taktykę. Dużą rolę gra tu psychika i to ile jest się w stanie wytrzymać bólu – mówił Wojciech Majewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zawody przebiegały sprawnie, a wszystko odbywało się w miłej i sportowej atmosferze. Na wirtualnym torze regatowym można było śledzić dramaturgię poszczególnych serii. Były pewne wygrane, ale też topniejące przewagi. Wszyscy walczyli do ostatniego metra i pociągnięcia wiosłami.
– Mamy dużo nowych osób w sekcji i to jest dobry prognostyk na ten sezon. Ergometr jest popularny, bo moim zdaniem to sport dla każdego. Jest też wiele drużyn akademickich w Warszawie w których można spróbować swoich sił. Na pewno nie można zestawić tego sportu na równi z wioślarstwem na wodzie. Tam jest więcej czynników które wpływają na końcowy wynik. Ale jeśli chodzi o okres zimowy, to jest to idealna opcja do zastąpienia treningów na wodzie – powiedziała Dominika Kurczyna z Uniwersytetu Warszawskiego.
Następna okazja do sprawdzenia się w “wiosłowaniu na sucho” już 12 grudnia podczas drugiego rzutu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza.
Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Sportu.
Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak
AMWiM ergometr wioślarski wyniki pierwszego rzutu:
Waga lekka mężczyzn
1. Aleksander Chajda (Uniwersytet Warszawski) 3:07.30
2. Maksymilian Czeczotko (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) 3:23.50
3. Casimir Gurda (Uniwersytet Warszawski) 3:36.70
Waga open mężczyzn
1. Bartłomiej Gzowski (Politechnika Warszawska) 3:00.80
2. Mikołaj Huniewicz (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) 3:01.90
3. Wojciech Majewski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) 3:06.30
Waga lekka kobiet
1. Kornelia Bińczyk (Politechnika Warszawska) 3:56.60
2. Sandra Wacławek (Wojskowa Akademia Techniczna) 3:59.20
3. Karolina Półchłopek (Wojskowa Akademia Techniczna) 4:02.40
Waga open kobiet
1. Aleksandra Kuchta ( Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) 3:36.00
2. Beata Witczak (Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa) 3:42.00
3. Aleksandra Kapłon (Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa) 3:45.60