W finale OMDO każdy chce wyjść na plus(k)
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20850
post-template-default,single,single-post,postid-20850,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

W finale OMDO każdy chce wyjść na plus(k)

W finale OMDO każdy chce wyjść na plus(k)

Dla jednych będzie to pierwsze tak wielkie wydarzenie, dla innych pożegnanie z imprezą, a dla organizatorów już 12 finał. Koniec roku szkolnego za pasem i to jest znak że najwyższy czas wyłonić zwycięzców ogólnopolskiej akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Emocje sięgają ścian pływalni.

Setki pływaków z sześciu roczników rywalizowało o miejsca w wielkim finale, biorąc udział w sześciu etapach eliminacyjnych rozgrywanych od października do maja. W tym czasie nie brakowało rekordów życiowych, a nawet nieoficjalnych rekordów Polski. Takimi rezultatami popisała się Gabriela Bortlisz w kategorii do lat 12 dziewcząt na 100 m stylem dowolnym (58.85) i Piotr Wiraszka wśród chłopców do lat 13 na 200 m stylem zmiennym (2:10.81). To pokazuje tylko jak wysoki był poziom zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka”.

Finał rozegrany będzie 20 września na nowoczesnej pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w miejscu gdzie rozgrywanych było większość zawodów eliminacyjnych. Łącznie w finale weźmie udział 555 młodych pływaczek i pływaków z 71 klubów. W każdej z rozgrywanych konkurencji awansować do finału można na podstawie punktów FINA.

W zawodach wezmą udział dzieci z roczników 2009-2014. W programie oprócz finałów na 50 m i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym znajdzie się też sztafeta mieszana 8×50 m. Udział w niej musi wziąć też trener, który popłynie na pierwszej zmianie. Nie zabraknie też gości. Nagrodę specjalną dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika bez podziału na kategorie wiekowe wręczy Radosław Kawęcki.

– To nie są kolejne zawody, bo dla każdego z tych młodych pływaków każdy start, a tym bardziej finał jest czymś wyjątkowym. Co ważne, do tego decydującego etapu nie można było się zapisać, tylko zobaczymy tu najlepszych pływaków i najlepsze pływaczki sezonu. Nikt nie chce się tu tylko przepłynąć, tylko rywalizuje o jak najlepsze czasy i miejsca. Po latach miło wspomina się udział w takich wydarzeniach i mamy nadzieję, że Ci którzy w tym roku kończą swoją przygodę z nami wyniosą z tego wiele dobrych doświadczeń i znajomości. Nie przesadzę, jeśli powiem że wiele osób dorastało razem z OMDO, ale teraz czas iść dalej – powiedział Piotr Żebrowski, koordynator wydarzenia.

Wydarzenie może pochwalić się pierwszymi olimpijczykami, którzy na początku swojej przygody ze sportem brali udział w OMDO i pokonali długą drogę prowadzoną na igrzyska. W Tokio zobaczyć można było Krzysztofa Chmielewskiego, Kacpra Stokowskiego czy Laurę Bernat. Za kilka dni rocznik 2009 zakończy swoją przygodę z tym wydarzeniem i organizatorzy z uwagą będą śledzić dalsze losy absolwentów. Natomiast dla rocznika 2014 to będzie pierwsza tak duża impreza i finał, który decyduje o wszystkim.

Uroczyste otwarcie imprezy we wtorek o godzinie 10. Chwilę później rozpoczną się zmagania sztafet. Następnie podsumowany będzie sezon zasadniczy i wręczone zostaną nagrody indywidualne. Zawody finałowe potrwają do 14:20.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZU i Dobra Drużyna PZU. Partnerzy: m.st Warszawa, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Print Plus, Aqua-Sport.net. Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Pływacki.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags:
, ,