O każdy punkt i po doświadczenie 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
21865
post-template-default,single,single-post,postid-21865,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

O każdy punkt i po doświadczenie 

O każdy punkt i po doświadczenie 

Na studniówkach, weselach i na galach nie może zabraknąć belgijki. Zatańczyć z rywalami spróbują też młodzi siatkarze i siatkarki Topvolley Academy Mosa-RT. Zespół z Limburgii weźmie udział w drugiej edycji turnieju Dumni z Niepodległej. 

Turniej Dumni z Niepodległej utrzymuje swój międzynarodowy charakter. Już w pierwszej edycji zawodów wzięły udział siatkarki z Czech, a tym razem do Warszawy przyjedzie ekipa Topvolley Academy Mosa-RT. W katolickiej szkole, położonej w miejscowości Maaseik, prowadzony jest program, który pozwala rozwijać dwutorową karierę. Uczniowie tej akademii mogą łączyć profesjonalne treningi siatkarskie i edukację na wysokim poziomie. Akademia współpracuje z największymi lokalnymi klubami.

–  Topvolley Acadamy założyliśmy trzy lata temu przy współpracy z najlepszymi klubami w okolicy: Greenyard Maaseik i LVL Genk. Naszym celem jest zaoferowanie zmotywowanym i utalentowanym graczom w wieku od 12 do 18 lat maksymalnych możliwości rozwoju. Akademia Topvolley Mosa-RT nie jest klubem biorącym udział w jakichkolwiek rozgrywkach ligowych. Nasi zawodnicy występują we własnych klubach. Podopiecznym zapewniamy sześć godzin treningu siatkarskiego w godzinach lekcyjnych oraz kolejne trzy godziny treningu siłowego i motorycznego po lekcjach. Skupiamy się na szkoleniu technicznym, które czasem trudniej zorganizować na poziomie klubowym. Nasza akademia i kluby graczy uzupełniają się. Ta wyjątkowa formuła okazała się sukcesem, bo z roku na rok przyciągamy coraz więcej talentów. Nawet z różnych regionów Belgii – opowiada Lore Gillis, trenerka Topvolley Academy Mosa-RT.

Dużo bardziej niż z piłki siatkowej, to Belgia słynie z czekolady czy pysznych frytek. Z pewnością wpływ na to ma wiele kwestii, w tym małe sukcesy osiągane przez reprezentację tego kraju. Do tej pory Belgowie tylko raz wystąpili na igrzyskach olimpijskich, a było to w 1968 roku. Największym osiągnięciem było wygranie przez nich Ligi Europejskiej w 2013 roku. Reprezentacja kobiet nazywana żółtymi tygrysami w tym samym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy i srebro Ligi Europejskiej.

– Siatkówka nie jest zbyt popularnym sportem w Belgii. Najwięcej uwagi poświęca się piłce nożnej i kolarstwu. Siatkówkę mężczyzn czasami jeszcze pokazuje telewizja, ale już mecze kobiet prawie nigdy. Wyjątkiem jest tylko finał pucharu kraju. Zeszłego lata w Belgii odbywały się Mistrzostwa Europy kobiet, które były transmitowane i to był duży krok naprzód – mówi  trenerka Topvolley Academy Mosa-RT.

Podczas turnieju Dumni z Niepodległej belgijki w grupie zagrają z MOS Wola i Spartą Warszawa. Oba stołeczne kluby słyną ze szkolenia młodzieży, co pokazały rok temu grając w finale rywalizacji kadetek. Natomiast ich koledzy zmierzą się z MDK Warszawa i KS Jastrzębskim Węglem.  Belgowie zapowiadają walkę o każdy punkt.

–  Patrzymy na ten turniej jako na doskonałą okazję do zapewnienia naszym zawodnikom unikalnych, zagranicznych doświadczeń. Zwłaszcza, że gramy w Polsce, która słynie z siatkówki i gdzie siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów. To niewątpliwie wpłynie na motywację i rozwój osobisty naszych graczy, a naszym zdaniem także będzie dodatkową wartością dla ich klubów. Zmierzymy się tu z bardzo mocnymi drużynami, a mamy do dyspozycji tylko rocznik 2007. Dlatego dla nas liczyć będzie się zdobycie doświadczenia, ale walczyć będziemy o każdy mały punkt – zapowiada Lore Gillis.

Turniej Dumni z Niepodległej w kategorii juniorów młodszych rozgrywany będzie w dniach 25-26 listopada. Spotkania toczyć będą w się w halach SP 340 przy ul. Lokajskiego 3 (dziewczęta) i WZ UW przy ul. Szturmowej 1/3 (chłopcy). Początek gier w sobotę o godzinie 9. Finały odbędą się w niedzielę o godzinie 14.  W dniach 2-3 grudnia do gry wejdą młodzicy i młodziczki.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa i AZS AWF Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Strona zawodów: https://azs.waw.pl/dumni-z-niepodleglej/

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto:  Topvolley Academy Mosa-RT