Na Bemowie biegano z wiatrem. AWF kolejny etapem
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18171
post-template-default,single,single-post,postid-18171,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Na Bemowie biegano z wiatrem. AWF kolejny etapem

Na Bemowie biegano z wiatrem. AWF kolejny etapem

Większości z najmłodszych uczestników nie było jeszcze na świecie, gdy Test Coopera dla Wszystkich po raz ostatni gościł na Bemowie. Teraz, po 12 latach przerwy 12 minutowa próba, znów zagościła na teren tej stołecznej dzielnicy. Mimo wymagających warunków wszyscy dali się porwać miłej atmosferze.

W sobotę 21 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 364 przy ul. Andriollego 1, każdy chętny mógł sprawdzić stan swojej formy. Wystarczyło 12 minut, żeby biegnąc lub maszerując dowiedzieć się czegoś o swojej wytrzymałości, ale też zdobyć punkty dla wybranej placówki. Wszystko w ramach akcji „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Nagroda wynosiła 1500 zł, a rezultaty podane zostaną po dokładnym zliczeniu wyników.

Chociaż pogoda nie sprzyjała, to w porywach wzięło udział ponad 220 osób. W ciągu sześciu godzin wystartowało 18 serii i przeprowadzono tyle samo rozgrzewek. Test Coopera dla Wszystkich wystartował o godzinie 10 i właśnie poranne próby cieszyły się największym zainteresowaniem. Tradycyjnie już udział w wydarzeniu był darmowy. Sama próba polegała na 12 minutowym nieprzerwanym biegu lub marszu. Otrzymany wynik w metrach sprawdzało się w tabelach opracowanych przez dr. Kennetha Coopera.

Na bieżni można było zobaczyć całe rodziny i osoby w różnym wieku. Wśród uczestników nie brakowało stałych uczestników, ale też wielu debiutantów. Każdy kto przyszedł mógł sprawdzić się z goniącym czasem i powalczyć z porywistym wiatrem. Udział w wydarzeniu wymagał sporo zapału, bo nie była to idealna pogoda dla osób nie trenujących codziennie.

– To był mój pierwszy raz w teście Coopera. Na naszej grupie biegowej znajomy rzucił hasło, żeby pobiec i długo się nie zastanawialiśmy. Starałem się trzymać tempo 5:00 min./km, ale nie miałem jakiegoś planu, bo dopiero poznawałem na czym to polega. Według tabeli wyszedł mi wynik bardzo dobry, więc cieszę się. Choć uważam, że jeszcze mógłbym pobiec więcej – mówił Mariusz Święcicki, który pokonał 2520 m.

– Biegło się całkiem fajnie, pogoda też była ok, tylko ten wiatr nieco mógł przeszkadzać. To było moje pierwsze bieganie w tym roku, bo głównie jeżdżę na rowerze. Za sobą mam już kilka udziałów w teście Coopera. Biegałam kilka razy w Łodzi i Warszawie. Moim zdaniem nie można zbyt mocno zaczynać tylko warto biec w miarę równo, a jak ma się jeszcze siły to pod koniec przyspieszyć – dodała Olga Ogieniewska, która pokonała 2180 m.

Kolejna okazja na sprawdzenie formy w Teście Coopera dla Wszystkich, ale też poprawę osiągniętych wyników – 28 maja na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Na stadionie przy ul. Marymonckiej próba odbędzie się w godzinach 9-15. Jesienią zeszłego roku w wydarzeniu wzięło udział aż 740 osób, którzy łącznie przebyli 1 402,71 km. Poprzeczka jest zawieszona wysoko. Udział jest darmowy. Tradycyjnie będzie też można zdobyć punkty w akcji „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa. Projekt dofinansowany z Funduszu Prewencyjnego PZU. Partnerami są Urząd Dzielnicy Bemowo, Grupa PZU, Dobra Drużyna PZU, Gepard i Narodowe Centrum Badania Kondycji Fizycznej.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak