Asy serwisowe kluczem do zwycięstwa ALK
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20291
post-template-default,single,single-post,postid-20291,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Siatkarki Collegium Civitas uległy lepiej dysponowanym zawodniczkom Akademii Leona Koźmińskiego 0:3 w meczu II ligi Akademickich Mistrzostw Warszawy. Drużyna “Koźmina” zdominowała przeciwniczki, a kluczem do zwycięstwa okazała się dobra zagrywka.

W piątkowy wieczór na warszawskim Żoliborzu siatkarki Collegium Civitas stoczyły pojedynek z reprezentantkami Akademii Leona Koźmińskiego. Gospodynie szukały swojego pierwszego zwycięstwa w tym sezonie. Natomiast wygrana rywalek oznaczałaby odrobienie strat do liderek rozgrywek II ligi – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W przeciągu trzech setów to zawodniczki ALK pokazywały jakość i precyzję na boisku. Szczególnie było to widoczne w zagrywce, z której przyjęciem miały problem siatkarki Collegium Civitas.

= Od początku naszym głównym założeniem było utrudnienie gry przeciwnikowi stąd nasze skupienie w tym elemencie – powiedziała Natalia Marek, kapitan zespołu Akademii Leona Koźmińskiego.

Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany i żadna z drużyn nie mogła odskoczyć rywalkom na kilka punktów. Najwięcej działo się w zagrywce, gdzie punkty dla zespołu Collegium Civitas zdobywały Petrova i Piętka. Po stronie przeciwnej to Natalia Marek jaki Julia Marciniak punktowały w tym elemencie. Obydwa zespoły prezentowały się równie dobrze w ataku jak i zagrywce.

Od wyniku 7:7 zaczęło się to jednak zmieniać i to zawodniczki “Koźmina” powoli uwypuklały swoją jakość. As Julii Marciniak oraz skuteczne ataki Natalii Marek jak i pojawiające się błędy po stronie Collegium Civitas pozwoliły odskoczyć zawodniczkom ALK na sześć punktów przewagi, a wynik wynosił 15:9. Prowadzenia w tym secie siatkarki Koźmińskiego nie oddały, a dodatkowo seria asów serwisowych, jaką zafundowała Liza Mikhailava, przypieczętowała zwycięstwo w pierwszym secie.

W drugim secie zawodniczki ALK od początku zaczęły budować bezpieczną przewagę nad rywalkami między innymi dzięki asom Julii Dufanets oraz błędom popełnionym przez siatkarki Collegium Civitas. Wynik spotkania wynosił już 4:0. Gospodynie zdołały odrobić tę stratę, zdobywając trzy punkty z rzędu, a punkt z zagrywki zdobyła Anastasiia Petrova.

Nie wytrąciło to jednak z dobrej gry siatkarek ALK, które dzięki skutecznej grze w ataku oraz bloku ponownie zaczęły odskakiwać rywalkom. W ataku szczególnie wyróżniała się zawodniczka Akademii Leona Koźmińskiego – Marlena Skórnóg.  Błędy, które zaczęły wkradać się w szeregi zespołu Collegium Civitas oraz skuteczna zagrywka Skórnóg pomogły ponownie zbudować bezpieczną przewagę nad rywalkami, a wyniki spotkania wynosił 15:6 dla zespołu gości. Na boisku wyróżniała się zawodniczka ALK – Paulina Daremiak, która poprzez dobrą grę blokiem oraz mocnymi atakami pozwoliła zwiększyć przewagę nad rywalami wynoszącą aż 10 punktów. Drugi set pewnie wygrały zawodniczki Akademii Leona Koźmińskiego, co odzwierciedla również wynik drugiej partii, wynoszący 25:11.

Trzeci set przyniósł małe niespodzianki, ale również był to pokaz jakości jakie prezentowały w przeciągu całego spotkania zawodniczki ALK. Na początku trzeciej partii to siatkarki Collegium Civitas objęły czteropunktowe prowadzenie. Zespół gości miał problem z przyjęciem zagrywki, gdzie aż trzy punkty z rzędu zdobyła Anastasiia Petrova. Reakcja sztabu była szybka i po wzięciu przerwy w grze, zawodniczki Akademii Leona Koźmińskiego zaczęły dominować do końca trzeciej partii.

Wzięcie czasu okazało się skuteczne, gdyż po jego zakończeniu Petrova popsuła zagrywkę. Następnie punkt z ataku zdobyła Paulina Daremiak. Od wyniku 4:2 zawodniczki ALK, zaczęły uwypuklać swoje atuty i zdominowały rywalki. Zaczęło się od czterech asów serwisowych Julii Marciniak. Problem z przyjęciem zagrywki miały siatkarki Collegium Civitas, przez co zespół ALK zaczął wyraźnie odskakiwać od rywalek nie tylko wynikiem, ale również jakością. Taki obrót sytuacji spowodował, że trener siatkarek Collegium Civitas postanowił wziąć timeout. Niewiele on jednak pomógł, gdyż Julia Marciniak ponownie posłała trzy asy serwisowe, a w międzyczasie Mikhailava wykorzystała przechodząca piłkę. Liza Mikhailava pokazała również jakość w zagrywce, gdzie zdobyła trzy asy serwisowe, a wynik spotkania wynosił aż 20:8. Siatkarki Akademii Leona Koźmińskiego prezentowały się również dobrze w ataku. Od stanu 20:8 zawodniczki Collegium Civitas do końca trzeciej partii zdobyły zaledwie dwa punkty, a cały set padł łupem siatkarek Akademii Leona Koźmińskiego, które wygrały ostatniego seta 25:10 a w całym spotkaniu odnosząc zwycięstwo 3:0.

– W trzecim secie zagrałyśmy na zupełnie innych pozycjach co skutkowało lekkim pogubieniem zespołu. Na nasze szczęście w bardzo szybkim czasie udało się odwrócić wynik na nasza korzyść – stwierdziła Natalia.

Siatkarki ALK w najbliższy wtorek czeka stracie z zawodniczkami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie obydwie drużyny mają obecnie tyle samo punktów tabeli przez co wtorkowe stracie będzie niezwykle emocjonujące i kto wie czy nie wyłoni drużynę, która bezpośrednio awansuje do I Ligi siatkówki kobiet.

Tekst: Korneliusz Zieliński