Zmarła Teresa Kodelska-Łaszek
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16724
post-template-default,single,single-post,postid-16724,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Zmarła Teresa Kodelska-Łaszek

Zmarła Teresa Kodelska-Łaszek

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Teresy Kodelskiej-Łaszek. Najbardziej utytułowana narciarka w historii AZS Warszawa, profesorka Szkoły Głównej Handlowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego odeszła 17 listopada. Przykrą informację potwierdziła rodzina.

Urodziła się w Warszawie 13 stycznia 1929, ale większość życia związana była z górami. Nie mogło być inaczej skoro jej rodzice Aleksander i Anna Kodelscy byli związani z budową kolejki na Kasprowy Wierch. W artykule dla Gazety SGH Teresa Kodela-Łaszek wspominała, że pierwszy raz narty złożyła w wieku 5 lat jednak dokładnie tego zjazdu nie pamięta..

Należała do Szarych Szeregów, a w sierpniu 1944 przystąpiła do Powstania Warszawskiego jako żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Kinga”. Była sanitariuszką na warszawskiej Ochocie i wyszła z Warszawy razem z ludnością cywilną. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, gdzie zdała maturę.

W 1946 roku rozpoczęła studia w Szkole Głównej Handlowej i wstąpiła do warszawskiego AZS. W 1948 roku zdobyła po raz pierwszy mistrzostwo Polski w slalomie specjalnym. Sukces ten powtórzyła w 1952 roku dokładając złoto w slalomie specjalnym. W tym samym roku wystartowała podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Oslo, plasując się w obu konkurencjach w czwartej dziesiątce.

Po zakończeniu kariery sportowej Teresa Kodelska-Łaszek poświęciła się pracy naukowej i została profesorem. Pracowała na Wydziale Ekonomii i Produkcji (Wydział Finansów i Statystyki), w Katedrze Ekonomiki Budownictwa i Inwestycji.

Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Armii Krajowej.

foto: www.1944.pl

Źródła:
Akademicki Sport XX-wiecznej Warszawy, Robert Gawkowski
https://gazeta.sgh.waw.pl/historia/teresa-kodelska-laszek
https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/teresa-kodelska,21690.html