Załogi wracają na wodę. Politechnika Gdańska jest spokojna
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15283
post-template-default,single,single-post,postid-15283,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Załogi wracają na wodę. Politechnika Gdańska jest spokojna

Załogi wracają na wodę. Politechnika Gdańska jest spokojna

Na pomyślne wiatry liczy blisko 75 załóg z 35 uczelni, które przybędą do Krainy Tysiąca Jezior by rozegrać Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie. Faworytem trzydniowych regat jest Politechnika Gdańska walcząca o ósmy tytuł z rzędu. Czy uda im się im się podtrzymać zwycięską passę?

Wróćmy na jeziora śpiewały kiedyś Czerwone Gitary. Wracamy, a dokładnie na jezioro Niegocin i teren gościnnego portu Wilkasy. W dniach od 24 do 27 maja białe żagle rozwiną tam jachty klasy Omega Stargard, które należą do najstarszych i najpopularniejszych w Polsce.

Żaglówki zaprojektował w 1942 roku, w Warszawie, olimpijczyk Juliusz Sieradzki. Początkowo służyły one do szkolenia, transportu i celów turystycznych. Jednak już w 1951 roku odbyły się pierwsze udokumentowane Mistrzostwa Polski na omegach, a rozegrano je właśnie na jeziorze Niegocin. Dokładnie 70 lat później, na tym samym akwenie, odbędą Akademickie Mistrzostwa Polski.

– Omega jest łódką zarówno dla turystów i wiele osób czuje do niej sentyment, bo uczyło się na niej żeglarstwa. Jednocześnie została tak konstrukcyjnie udoskonalona, że stała się świetną łódką regatową. Załoga składa się z trzech osób i istotne jest zgranie, które często decyduje o zwycięstwie. Ten element buduje nie tylko sekcję, ale i relację na całe życie. Wielu naszych byłych zwycięzców dobrze radzi sobie w późniejszym życiu prowadząc własny biznes. Myślę, że ten sport ich tego nauczył jak ważna jest współpraca w załodze – powiedział Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

W ciągu trzech dni rozegranych zostanie kilka wyścigów, a ich liczba zależeć będzie od panujących warunków. Początkowo uczestnicy podzieleni zostaną na dwie grupy eliminacyjne. Złotego medalu bronić będzie Politechnika Gdańska, która w ostatnich latach zdominowała rywalizacją studentów-żeglarzy. Z pewnością ponownie będą chcieli rozwinąć żagle i obrać kurs na wygraną. Jest o co walczyć, bo sponsorem nagród są firmy Polar i Yamaha.

– Spokojnie podchodzimy do Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory nie było żadnych regat pucharowych i dopiero w Sarnówku będzie możliwość startu, tuż przed AMP-ami. Moim zdaniem najważniejszy jest sprzęt i żeby nie było żadnych awarii. Podczas zawodów bywali już mocni zawodnicy z różnych klas, ale mieli różne problemy. Wystarczą dwa wyścigi z jakimiś usterkami i jest już po wszystkim. Ważna jest też pogoda, a my nie lubimy słabych wiatrów, bo wtedy jest loteria – powiedział Jakub Pankowski, trener Politechniki Gdańskiej.

Regaty rozpoczną się 25 maja. W poniedziałek będzie miało miejsce ważenie i oklejanie łodzi, a także odprawa techniczna.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Żeglarski.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński

Więcej o imprezie: https://azs.waw.pl/ampzeglarstwo/