W AZS tańczą nie tylko na lodzie
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14234
post-template-default,single,single-post,postid-14234,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

W AZS tańczą nie tylko na lodzie

W AZS tańczą nie tylko na lodzie

Piękne choreografie, skoki i piruety – to wszystko opanować można w AZS Łyżwiarstwa Figurowego. Jeśli ktoś nie lubi zimna, lub na lodzie idzie mu jak po grudzie, to do wyboru ma też rolki albo wrotki.

W tym roku minie osiem lat od założenia sekcji łyżwiarstwa figurowego przy stołecznym AZS. Przez długi czas sekcja trenowała na łyżwach jedynie przez trzy zimowe miesiące. Dlatego już w drugim roku swojej działalności wiosną i jesienią figurówki zastępowano rolkami.

Obecnie wyodrębnione zostały dwie specjalizacje – rolkarsko-wrotkarska zawodnicza trenująca na halach sportowych, oraz łyżwiarska – po raz pierwszy mająca zajęcia przez cały rok akademicki na jedynym całorocznym lodowisku w Warszawie. Chociaż sukcesów osiąganych przez Dorotę Zagórską i Mariusza Siudka niektórzy obecni studenci mają prawo już nie pamiętać, to zainteresowanie jazdą figurową jest spore.

– Zawsze marzyło mi się stworzyć coś swojego i dać amatorom namiastkę profesjonalnego klubu. Łyżwiarstwo jest specyficznym sportem, bo aby mieć szansę startować na poziomie wyczynu trzeba zacząć trenować we wczesnych latach dzieciństwa ok. 4-8 roku życia. Potem zostają jedynie zawody dla amatorów, którzy mimo wszystko są w stanie osiągnąć całkiem sporo! Byłam jednak zbyt młoda, żeby zacząć coś samemu. Zupełnie nie znałam się na prowadzeniu własnej działalności i bałam się ryzyka. Jednak na grupach studenckich zobaczyłam pytania, dlaczego nie ma takiej sekcji. Stwierdziłam więc, że skoro jest zainteresowanie, to może ma to sens. Najpierw udałam się swoją uczelnię – WUM i tam mi zaproponowano zrobić sekcję międzyuczelnianą – opowiada Agnieszka Dobrowolska, pomysłodawczyni i główna trenerka obu sekcji.

Niestety w Warszawie nie ma zbyt wielu miejsc, w których można uprawiać sporty zimowe. Dodatkowo z powodu pandemii nie zostały otwarte miejskie obiekty jak ten przy ul. Rokosowskiej. To tam przez długi czas ćwiczyła sekcja łyżwiarska AZS. Pozostaje więc oblegany Torwar, czy Tor Łyżwiarski Stegny.

– Jeśli chodzi o sekcję łyżwiarską, to do zeszłego sezonu trenowaliśmy na sezonowych lodowiskach. Dodatkowe treningi do pokazów uświetniających różne imprezy takie jak WOŚP odbywały się często w godzinach niemalże nocnych. Niestety znalezienie miejsca na Torwarze też graniczyło z cudem. W tym roku dopiero mamy możliwość mieć tam treningi – jednak nadal jest to bardzo późna pora, bo 23:30 w środku tygodnia. Pomimo tego zdecydowaliśmy się na nią – baliśmy się, że lodowiska sezonowe z uwagi na pandemię mogą w ogóle nie wystartować i był to słuszny krok – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dołączyć do AZS może praktycznie każdy. Do sekcji łyżwiarskiej przyjmowane są osoby od 18 roku życia, a to ze względu na późną porę zajęć. Początkujący nie muszą się bać, bo znajdą grupę dla siebie. Do sekcji zawodniczej rolkarsko-wrotkarskiej mogą się zgłosić osoby już od 12 roku życia. Jednak jak słyszymy dopiero po osiągnięciu min. poziomu skoków pojedynczych.

W obu przypadkach potrzebne są chęci, trochę czasu i legitymacja członkowska, którą teraz wyrobić można przez internet. Treningi sekcji łyżwiarskiej odbywają się dwa razy w tygodniu, a w przypadku sekcji rolkarsko-wrotkarskiej zawodniczej trzy razy. Dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stanowić może to zaliczenie Wychowania Fizycznego. Zajęcia są płatne.

– Grupa początkująca treningi zaczyna od zupełnych podstaw, bardziej zaawansowane osoby kontynuują trening na swoim poziomie. Oprócz zajęć praktycznych mamy też zajęcia imitacyjne. W ich zakres wchodzi trening ogólnorozwojowy oraz specjalistyczny – rozkładamy elementy na czynniki pierwsze, imitujemy ruchy które wykonujemy podczas treningu właściwego. Są również zajęcia baletowo-taneczne oraz stretching. Używamy specjalistycznego sprzętu: spinnery, rotatory, wędki, wyciągarki, gumy, skakanki, ciężarki czy balansery – tłumaczy Agnieszka Dobrowolska.

Więcej o podstawach jazdy będzie można również już wkrótce przeczytać w książce napisanej przez główną trenerkę obu sekcji AZS pt. „Podstawy jazdy na łyżwach, rolkach i wrotkach” (wyd. BIS). Premiera planowana jest na luty 2021.

Jednym z celów łyżwiarzy jest wskoczenie axlem do programu Akademickich Mistrzostw Polski. Jeśli nie w odmianie zimowej, to w tej letniej, która wydaje się być łatwiejsza w organizacji. W najbliższym czasie zawodnicy AZS walczyć mają podczas pierwszych Mistrzostw Polski w jeździe figurowej na rolkach. Impreza miała odbyć się w czerwcu 2020 roku, ale została przełożona z powodu pandemii. Jeśli sytuacja covidowa pozwoli, to planowane są również starty poza granicami Polski.

– Duży impuls dało nam dynamicznie rozwijające się w Polsce rolkarstwo i wrotkarstwo figurowe. Dzięki temu, że są to stosunkowo młode dyscypliny, mamy możliwość doprowadzenia podopiecznych do poziomu Mistrzostw Polski pomimo tego, że zaczynali oni w wieku nastoletnim, albo już nawet dorosłym. To dlatego w tym roku taka sekcja została całkowicie wyodrębniona i nastawiona jest przede wszystkim na sportową rywalizację już na poważnie – dodaje rozmówczyni.

W 2020 roku powstał też siostrzany klub Arum nazywany „małym AZS-em” i prowadzony przez tych samych trenerów. Jego zadaniem jest nauka jazdy na łyżwach i rolkach młodych adeptów tej sztuki, tak żeby przyszłości mogli reprezentować barwy akademików na poziomie wyczynowym. Klub zaprasza również dorosłych na rekreacyjną jazdę i naukę od podstaw.

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: AZS Łyżwiarstwo Figurowe