Udany debiut i wygrana o pół chwytu  
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15144
post-template-default,single,single-post,postid-15144,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Udany debiut i wygrana o pół chwytu  

Udany debiut i wygrana o pół chwytu  

Po ponad dwóch miesiącach przerwy poznaliśmy kolejnych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski. W Warszawie wyłoniono najlepszych studentów i studentki w wyścigach na ergometrach wioślarskich. Nie brakowało emocji, a łańcuchy były rozgrzane do czerwoności.

Choć zmieniają się warunki w jakich przychodzi trenować, to chęć rywalizacji i bicia rekordów pozostaje ta sama. Udowodnili to uczestnicy zawodów rozgrywanych w piątek na terenie Centrum Sportu i Rekreacji UW. Przez ponad sześć godzin wystartowało blisko 460 studentek i studentów z 50 uczelni, podzielonych na dwie kategorie wagowe.

Wśród kobiet w wadze lekkiej o wszystkim zadecydowała ostatnia seria. Po zaciętym pojedynku wioślarka AWF Kraków – Katarzyna Wełna o zaledwie 0.2 sekundy wyprzedziła Zuzannę Jasińską i zdobyła złoto. Dystans 1000 m pokonała w czasie 3:29,10.

– Wygrałam jakieś o pół chwytu, ale walka do końca to jest coś co lubię. Wiedziałam, że stawka będzie mocna, bo koleżanka też jest wioślarką. Moim założeniem było złamać 3:30 i jechałam cały czas równo z finiszem. Cieszę się, że udało się zrealizować moje zadanie, a przy okazji wygrać – mówiła zadowolona Katarzyna Wełna.

Zupełnie inaczej wyglądała rywalizacja wśród mężczyzn. Tu niespodziewanie najlepszy okazał się Adrian Sadowski, który już w czwartym biegu uzyskał wynik 2:59.7. Student Politechniki Gdańskiej w napięciu obserwował kolejne pięć wyścigów. W ostatniej serii mimo ambitnej postawy zawodnicy nie zdołali złamać bariery 3 minut.

– Ja dopiero zaczynam treningi na ergometrze, bo ćwiczę od pół roku z czego w tym czasie miałem miesiąc przerwy. Nie byłem pewien swego, ale jak widać udało się. Fizycznie byłem przygotowany na więcej, ale czułem duży stres. Ergometr pojawił się u mnie dość przypadkowo. Przyszedłem raz i drugi na zajęcia na politechnice i tak zostało – powiedział Adrian Sadowski, o którym może być jeszcze głośno.


Równie pasjonująca była rywalizacja w wadze otwartej. Wśród pań najlepsza okazała się Monika Trawczyńska z Uniwersytetu Gdańskiego, która w korespondencyjnym pojedynku zaledwie o 0,1 sekundy pokonała Julię Kalite z UMK Toruń wiosłującą we wcześniejszej serii.

Żeby poznać zwycięzcę wśród panów trzeba było rozegrać aż 16 biegów. W ostatnim choć przez większość dystansu prowadził zawodnik AWF Warszawa – Michał Mrozek, to pod koniec na wyższe obroty wskoczyli rywale. Zwłaszcza Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wygrał z czasem 2:49:00. Dla zwycięzców nagrody ufundowała firma Polar.

– To wszystko było zaplanowane, miałem taką taktykę żeby trzymać się czasu i ostatnie 200 m dać jeszcze czadu. Forma była już na 18 kwietnia kiedy był pierwszy termin AMP-ów, ale przedłużyliśmy trochę przygotowania. Dzięki naszemu trenerowi mieliśmy wypożyczony jeden ergometr na całą drużynę. To brzmi skromnie, ale mieliśmy jakąś możliwość trenowania i poprawiania wyników – powiedział zmęczony Piotr Kotyła.

Już po raz drugi Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim rozgrywane były z zachowaniem reżimu sanitarnego. W hali mogły przebywać tylko osoby z danej kategorii wagowej, a ceremonia dekoracji odbywała się na zewnątrz budynku. Wszyscy mają nadzieję, że za rok zawody odbędą się już w tradycyjnej formule.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem zawodów był Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Autor: Robert Zakrzewski

WYNIKI 

Kobiety (KL)

1.Katarzyna Wełna (AWF Kraków) 3:29,10

2. Zuzanna Jasińska (PWr Wrocław) 3:29,30

3. Dorota Moskowicz (UPr Lublin) 3:35,50

Kobiety (KA)

1. Monika Trawczyńska (UG Gdańsk) 3:26,40

2. Julita Kalita (UMK Toruń)  3:26,50

3. Julia Stępień (PŚk Kielce)  3:26,90

Mężczyźni (ML)

1.Adrian Sadowski (PG Gdańsk)  2:59,702

2.Dawid Wachowicz (WSG Bydgoszcz) 3:00,003

3.Michał Januszewski (UMK Toruń)  3:02,90

Mężczyźni (MA)

1. Piotr Kotyla (URz Rzeszów) 2:49,00

2.  Bartłomiej Paczkowski (URz Rzeszów)   2:50,10

3.  Marek Kobosko (AGH Kraków) 2:51,10