Uczniowie wchodzili na wyższy poziom z Aleksandrą Mirosław 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18908
post-template-default,single,single-post,postid-18908,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Uczniowie wchodzili na wyższy poziom z Aleksandrą Mirosław 

Uczniowie wchodzili na wyższy poziom z Aleksandrą Mirosław 

To była mistrzowska lekcja WF. W piątek uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego mieli okazję trenowania pod okiem rekordzistki świata Aleksandry Mirosław – mistrzyni świata i Europy we wspinaczce sportowej na czas.

Spotkanie ze studentką Akademii Wychowania Fizycznego trwało ponad godzinę i odbywało się w arenie wspinaczkowej Makak na Bielanach. Grupka licealistów w tym czasie mogła spróbować sił na kilku różnych ściankach. Porad udzielała im 4. zawodniczka igrzysk olimpijskich nazywana przez media polską „kobietą-pająk”.

Chociaż dla wielu był to pierwszy kontakt ze ścianką wspinaczkową, to okazało się że uczestnicy treningu mają zmysł do pokonywania kolejnych metrów. Będąc na górze musieli jednak przełamać różne swoje bariery i obawy. Nie brakowało osób, które próbowały już tej dyscypliny sportu. Jednak niezależnie od poziomu wszyscy wspinali się na szczyt swoich możliwości.

– Od dziecka lubiłem się wspinać. Najpierw wchodziłem na drzewa i chciałem rozwijać umiejętności więc poszedłem na ściankę. Dzięki pani Oli poznałem kilka nowych ćwiczeń i było bardzo fajnie. Nie wiąże z tym przyszłości i robię to dla siebie. Chce rozwijać się pod kątem nauki, ale wspinaczka to część mnie – mówił Krystian, uczeń klasy III, który brał udział  w treningu.

Od czasu debiutu na igrzyskach olimpijskich w Tokio wspinaczka sportowa zyskuje na popularności. Dyscyplina ta staje się coraz bardziej profesjonalna i uprawiać ja zaczynają coraz młodsze osoby.

– Większe zainteresowanie wspinaczką wiąże się z tym, że sport ten jest pokazywany w telewizji i był na igrzyskach. Transmisje telewizyjne powodują wzrost popularności każdej dyscypliny. Dzięki igrzyskom ludzie na świecie zobaczyli, że istnieje taki sport, jest on ciekawy i dobrze się go ogląda. Coraz więcej osób chce go też spróbować. Sama dostaję pytania, gdzie można spróbować toru na czas. Nasz sport bardzo się rozwija, bo powstają sekcje dla dzieci w wieku 4-5 lat. Dla porównania ja zaczynałam, gdy miałam 13. lat – mówiła Aleksandra Mirosław.

Po treningu mistrzyni Europy i świata spotkała się też ze studentami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przypomnijmy, że zawodniczka jeszcze w 2016 roku była Akademicką Mistrzynią Polski w barwach Politechniki Lubelskiej.

Txt/foto: Robert Zakrzewski