Tłumy na trybunach pękały z dumy
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20179
post-template-default,single,single-post,postid-20179,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Tłumy na trybunach pękały z dumy

Tłumy na trybunach pękały z dumy

Wiele wody upłynęło od poprzedniego etapu zmagań w ramach akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Jak widać uczestnicy i ich rodzice zdążyli zatęsknić się już za smakiem rywalizacji i zapachem chloru. Frekwencja dopisała, a poziom sportowy był wysoki. Nie zabrakło też znanych gości.

W sobotę, po trzech miesiącach wyczekiwania, młodzi pływacy i pływaczki wrócili do walki o medale oraz rekordy życiowe. W czwartych zawodach eliminacyjnych, ale pierwszych rozgrywanych w tym roku, wystartowało ponad 900 osób z 72 klubów. Wydarzenie trwało blisko 10 godzin i rozgrywane było na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zawody były dobrą okazją do tego, żeby sprawdzić stan formy i zobaczyć kto jakie poczynił postępy przez ostatnie miesiące. W stawce nie brakowało stałych bywalców, ale też debiutantów, którzy bardzo przeżywali udział w pierwszych poważnych zawodach. Całe wydarzenie podzielone było na dwa bloki według roczników (2009-2011 oraz 2012-2014). W programie znalazły się takie konkurencje jak 50 metrów i 100 metrów stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym czy zmienny 200 m zmiennym. Były to też ostatnie zawody rozgrywane na krótkim basenie w tym sezonie.

– Sporo trenowaliśmy przez ostatni czas. Ferie jakoś nie pokrzyżowały tych przygotowań, bo codziennie staraliśmy się mieć zajęcia. Na dłuższym basenie będzie trudniej, ale postaramy się być gotowi. Żeby potrenować na pływalni 50 metrowej to musimy pojechać do Poznania. Warto jednak zakasać rękawy, bo podczas OMDO atmosfera jest wspaniała, poziom wysoki i lubimy tu startować. My staramy się stworzyć się naszym dzieciakom takie warunki, żeby nie stresowali się i traktowali to jako zabawę. Wyniki i miejsca to już swoją drogą – mówi Grzegorz Fąferek z klubu MUKS TUREKin Pływa.

Po raz kolejny z dobrej strony zaprezentowała się Emilia Płoskonka (UKS G-8 Bielany Warszawa), która wygrała na 100 m dowolnym (1:09.53), 100 m klasycznym (1:26.04) oraz 100 m zmiennym (1:19.38). Ze zwycięstwa cieszył się też Alex Cattelan (MKS Delfinek Łuków), który na 50 m stylem klasycznym uzyskał równe 45.00. Rekord życiowy uzyskała zwyciężczyni rywalizacji na 50 m stylem motylkowym Zuzanna Zecer (33.82).

– Bardzo cieszę się ze swoich wyników, bo pobiłam dwa rekordy życiowe. Ostatnio dużo trenowałam i jak widać ciężka praca się opłaca. Pływać zaczekam w zerówce, bo mama chciała żebym się nauczyła i tak wyszło że szło mi dobrze że trafiłam do klubu. Mam swoją idolkę i w przyszłości chciałbym pływać jak Otylia Jędrzejczak – powiedziała Zuzanna Zecer, zawodniczka UKS Piątki Ostrołęka.

Zawody były okazją do spotkania znanych postaci ze świata pływackiego. Uczestników zagrzewali nie tylko licznie zgromadzeni na trybunach rodzice, ale też czterokrotny mistrz świata na krótkim basenie Radosław Kawęcki, pięciokrotny olimpijczyk – Paweł Korzeniowski i i medalistka Pucharu Świata – Weronika Hallmann.

– Myślę, że w gronie tych uczestników jest jakaś nadzieja olimpijska. Ja w ich wieku też zaczynałem startować. Wiem, że to jest fajna rzecz, że mogą się sprawdzić z rówieśnikami. Najważniejsze żeby póki co dobrze się bawili, bo nie każdy wyścig to życiówka. Ważne jest też żeby analizować z trenerami swoje zmagania, bo dzięki temu każdy kolejny występ jest coraz lepszy – dodał Paweł Korzeniowski.

Kolejne zawody odbędą się już 1 kwietnia na Warszawiance i to nie jest żart. Finał rozegrany zostanie 20 czerwca na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZU i Dobra Drużyna PZU. Partnerzy: m.st Warszawa, miasto Lublin, AZS Lublin, Print Plus.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

STRONA ZAWODÓW

Tags:
,