Szósty etap OMDO wyłonił finalistów
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18087
post-template-default,single,single-post,postid-18087,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Szósty etap OMDO wyłonił finalistów

Szósty etap OMDO wyłonił finalistów

Chociaż nadchodzący koniec roku szkolnego może nieco rozleniwiać, to przed młodymi pływakami pozostał jeszcze jeden sprawdzian. W sobotę 14 maja rozegrano szósty etap eliminacyjny zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Była to ostatnia szansa na zakwalifikowanie się do wielkiego finału. Emocji oraz dobrych wyników nie brakowało.

Przez kilka godzin na nowoczesnej pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rywalizowało 737 pływaków i pływaczek z 71 klubów. Po raz kolejny w tym gronie nie zabrakło przedstawicieli Warszawskiego Klubu Sportowego Młodzieży Niesłyszącej. Najlepsi z setek uczestników byli już pewni udziału w finałowych zawodach, ale inni wciąż walczyli o miejsce wśród tych, którzy powalczą o najważniejsze medale. Ostatnie eliminacyjne zawody rozgrywane były na pływalni 50-metrowej z podziałem na dwa bloki według roczników (2008-2010, 2011-2013).

Gościem specjalnym szóstego etapu zawodów była pływaczka AZS AWF Warszawa – Weronika Hallmann – medalistka mistrzostw Polski i Pucharu Świata. Kolejka po autografy i wspólne zdjęcie wydawała się co chwilę wydłużać. Nie brakowało też pytań.

– Były pytania o kilometraż jaki pokonuje i jaki trening wykonuje, czyli widać że uczestnicy bardzo interesują się pływaniem. Ja w wieku 9 lat jeszcze nie myślałam tak o pływaniu, bo dopiero dwa lata wcześniej wskoczyłam do wody i uczyłam się dopiero machać rękami i nogami. Pewnie większość z tych uczestników nie wie jeszcze jak długa droga prowadzi do medali i tytułów, ale niech pozostaną z tą niewiedzą jak najdłużej. Póki są dziećmi niech się cieszą sportem – mówiła Weronika Hallmann.

Swoją kreatywnością zaskoczyli rodzice wspierający klub UKS 48 Warszawa. Podczas sobotnich zawodów premierę miały specjalnie przygotowane przez nich tabliczki, którymi zagrzewali do boju.

– To jest nasza inauguracja, a pomysł wyszedł od rodziców. Cała akcja była spontaniczna i trwała dwa dni. Jesteśmy zgraną ekipą i na turze popołudniowej z transparentami będzie już inna grupa rodziców. Bardzo nam brakowało przez ten czas udziału w zawodach, bo przed ekranem monitora są zupełnie inne emocje. Może dlatego eksplodowaliśmy różnymi pomysłami – powiedziały pani Magdalena i pani Karolina.

Takie wsparcie poprowadziło Oliwię Sobótkę do złotego medalu na 100 m stylem dowolnym (1:04.20) i wygranej na 100 m stylem grzbietowym (1:13.96) wśród 12-latek.

– Płynęło mi się bardzo dobrze. Szkoda, że zabrakło mojej koleżanki z innego klubu, bo zawsze nam się dobrze rywalizuje. Pierwszy raz w OMDO wzięłam w 2018 roku i lubię te zawody ze względu na atmosferę i fajne nagrody. W tym sezonie nie było mnie na dwóch eliminacjach ze względu na złamany palec, ale mam nadzieję że uda mi się awansować do finału – mówiła po dekoracji Oliwia Sobótka z UKS 48 Warszawa.

Po raz kolejny w tym sezonie na liście zwycięzców znalazła się Ewa Leciejewska z Fali Nieporęt, która w kategorii do 11 lat zwyciężyła na 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym. Dwa medale zdobyła też Oliwia Majek z UKS Szkoła Pływania 23 Lublin wygrywając na 50 metrów stylem grzbietowym i 50 metrów dowolnym – w kategorii 9 lat.

Finał zawodów odbędzie się 23 czerwca na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W każdej konkurencji wystąpić będzie mogło po 16 najlepszych pływaczek i pływaków według punktów FINA (Światowej Federacji Pływackiej- red). Dodatkowo rozegrane zostaną sztafety 8×50 metrów stylem dowolnym w składzie których obowiązkowo musi popłynąć trener.

Organizatorem akcji jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Warszawski Uniwersytet Medyczny, PZU, Dobra Drużyna PZU, TYR Polska oraz Print Plus.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags: