Sekcja integracyjna zaczyna od zera
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14737
post-template-default,single,single-post,postid-14737,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Sekcja integracyjna zaczyna od zera

Sekcja integracyjna zaczyna od zera

Jak wiadomo – nie od razu Rzym zbudowano i w tym przypadku podobnie jest z integracyjną sekcją AZS SGGW. Choć jej założenie cieszyło się medialnym zainteresowaniem, to pierwszy trening praktycznie nie doszedł do skutku. Pomysłodawcy nie poddają się, bo chcą wypełnić niszę jaką jest sport osób niepełnosprawnych, w warszawskim środowisku akademickim.

Cisza i przejmująca pustka, to obrazek znany ostatnio z obiektów sportowych. We wtorkowe popołudnie hale Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wydawały się być spragnione kolejnych goli, koszy, lub asów serwisowych. Zapraszały wręcz do treningu. – Poczekajmy jeszcze akademicki kwadrans – powiedział ktoś, gdy wybiła godzina 16 oznaczająca rozpoczęcie pierwszych zajęć integracyjnej sekcji. Mimo upływających minut nie zjawiał się jednak nikt. W planach były inauguracyjne zajęcia z boccia – dyscypliny paraolimpijskiej przypominającej nieco grę w bule.

– Nie czuję niesmaku po pierwszym treningu, bo zdaję sobie sprawę, że sytuacja pandemiczna mocno nas ogranicza. Nasza uczelnia charakteryzuje się tym, że większość studentów nie jest z Warszawy. Odczuliśmy, to już na początku roku akademickiego nawet wśród sportowców pełnosprawnych, bo z racji tego że mają zdalne zajęcia. więc nabór do sekcji był niemal zerowy – mówił Dariusz Rycaj, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu SGGW .

Ten start, lub jak kto woli falstart, nie podciął jednak skrzydeł, tylko skłonił inicjatorów do poszukiwań nowych rozwiązań i sposobów dotarcia do uczestników treningów. Według szacunków na uczelni jest grupa około 200 studentów, którzy mogliby zostać członkami sekcji integracyjnej.

– To jest duża grupa osób i można z niej stworzyć potencjalnie całkiem sporą sekcję, albo nawet dwie. Z racji zastrzeżonych informacji, nie wiemy jednak o jakim stopniu niepełnosprawności są ci studenci. Wierzę, że uda nam się do nich dotrzeć. Może przez platformę internetową, gdzie odbywają swoje zajęcia z wychowania fizycznego. Wcześniej nie spotkałem się, żeby ktoś w Warszawie prowadził taką sekcję, więc razem z AZS SGGW postanowiliśmy ruszyć – dodaje rozmówca.

Sekcja dla osób z niepełnosprawnościami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą tego typu na stołecznej uczelni. Realizować ma zadania z wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju studentów. Impulsem do jej powstania były Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, działające już od kilku lat.

Zajęcia odbywać mają się we wtorki o godzinach 16:00-17:30 w boccie i czwartki o godzinie 17:30-19:00 w tenisa stołowego lub badmintona na Obiektach Sportowych SGGW przy ul. Ciszewskiego 10, wejście przez Studium Języków Obcych (pod łącznikiem).

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z mikolaj.chudzik@azs.pl

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: Ilona Berezowska (archiwum)