Rzuć latającym dyskiem albo okiem na mapę
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
19204
post-template-default,single,single-post,postid-19204,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Rzuć latającym dyskiem albo okiem na mapę

Rzuć latającym dyskiem albo okiem na mapę

Dyscypliny pokazowe często później włączane są do programu igrzysk olimpijskich. Nie inaczej może być w przypadku  Varsoviady – Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. W tym roku uczestnicy będą mogli spróbować sił w takich konkurencjach towarzyszących jak bieg na orientację i ultimate frisbee. Jest jeszcze szansa, żeby wziąć udział.

Varsoviada wystartowała

W sobotę 5 listopada biegacze po raz 59. zainaugurowali święto akademickiego sportu. Wciąż można być jego częścią biorąc udział w pozostałych konkurencjach indywidualnych takich jak pływanie, tenis stołowy, czy ergometr wioślarski. Żeby wystartować trzeba spełnić jeden warunek i być studentem pierwszego roku, po raz pierwszym przyjętym na studia.

Pozostali żacy i nie tylko mogą sprawdzić w takich konkurencjach jak bieg i marsz na orientację oraz porzucać latającym dyskiem, czyli zagrać w ultimate firsbee. Wszystko odbywać będzie się 11 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Z mapą odkryj kampus AWF 

W ramach Varsoviady odbędzie się Akademicki Puchar Mazowsza w biegu i marszu na orientację. Na uczestników czekają dwie trasy krótka i długa oraz sporo zabawy. Prowadzona będzie też klasyfikacja studentów, studentów pierwszego roku, klasyfikacja open i seniorów powyżej 60 roku życia.

W biegu na orientację nie ma wyznaczonej trasy jak podczas typowego biegu ulicznego. To uczestnicy sami wybierają najlepszy wariant i pokonują kolejne punkty wyznaczone na mapie. Kto zrobi to w krótszym czasie i nie pomyli przy tym kolejności lub nie ominie punktu kontrolnego tym lepiej. Jest to dobra propozycja dla osób, które mają za sobą wiele biegów na 5, 10 km czy półmaratonów i szukają czegoś nowego

Centrum zawodów znajdować będzie w holu Hali Gier AWF przy ul. Marymonckiej 34. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 10. Start interwałowy rozpocznie się o godzinie 11:30. Czekają medale, dyplomy, drobne upominki. Dla studentów i seniorów udział jest darmowy.

Tu dysk nikomu nie wypadnie nawet z ręki

Chociaż frisbee większości kojarzyć może się z wakacyjnym wypoczynkiem, to latający dysk służy też do coraz popularniejszej gry zespołowej. W rywalizacji ultimate biorą udział dwie drużyny liczące po 7 osób. Podobnie jak w rugby na końcu boiska znajdują się strefy punktowe. Celem drużyny jest zdobycie w niej punktu. Nie brakuje efektownych długich podań i jeszcze piękniejszych przyjęć.

Jak to wygląda w praktyce będzie można przekonać się podczas nauki podstaw gry w ultimate frisbee. Spotkanie odbędzie się w piątek na boisku nr 6. Ze sobą wystarczy zabrać chęci, wodę, strój sportowy, białą i czarną koszulkę oraz buty halówki lub tzw. korki. Nie ważne, że nigdy nie grałeś lub nie grałaś. Studenci AWF wprowadzą Cię w tajniki rzucania latającym dyskiem. Ich celem jest założenie sekcji ultimate frisbee i ty możesz być jej częścią. Trening i wewnętrzne gry potrwają w godzinach od 10-14.

59. Varsoviada – Igrzyska Pierwszego Roku odbędzie się w dniach 10-11 listopada. Jednym z symbolicznych momentów wydarzenia jest złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a także trójbój rektorski z udziałem władz największych stołecznych uczelni. Zwycięzcy Igrzysk Studentów Pierwszego Roku pojadą na ogólnopolski finał, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Dodajmy, że tego dnia na terenie AWF odbywać będzie się też Akademicki Puchar Polski w rugby 7.  W pierwszym turnieju rozgrywanym pod koniec października zwyciężyli gospodarze pokonując ZUT Szczecin 19:17.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków m.st Warszawy i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest Akademia Wychowania Fizycznego.

Tekst: Robert Zakrzewski

Zgłoszenia Varsoviada: https://varsoviada.azs.waw.pl/
Zgłoszenia BnO: https://orienteering.org.pl/pzos/detail/entries/838
Wydarzenie Ultimate Frisbee: https://www.facebook.com/events/1161771064441589