Ruszyły eliminacje w narciarstwie alpejskim
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17584
post-template-default,single,single-post,postid-17584,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Ruszyły eliminacje w narciarstwie alpejskim

Ruszyły eliminacje w narciarstwie alpejskim

Takiej zimy nie pamiętają najstarsi uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. W sypiącym śniegiem Zakopanem rozpoczęła się rywalizacja o miejsca w środowym finale. Jedni liczą na medale, a inni cieszą się już z tego, że pojadą dalej.   

Czasem na jednej narcie, raz szybko lub majestatycznie, a niekiedy w przebraniu. Pierwszego dnia Akademickich Mistrzostw Polski każdy chciał się zaprezentować z jak najlepszej strony. W zawodach rozgrywanych na popularnej Harendzie wzięło udział ponad 400 studentów i studentek z 46 uczelni.

W poniedziałek odbyły się eliminacje w slalomie gigancie. Uczestnicy podzieleni byli na grupę wschodnią oraz zachodnią i startowali niemal równolegle na dwóch trasach.  Zimowe warunki panujące na stoku pozytywnie zaskoczyły stałych uczestników rywalizacji. Przypomnijmy, że rok temu narciarze skorzystali z ostatków śniegu i ścigali się przy dodatnich temperaturach.

– Warunki bardzo mnie zaskoczyły. Co do zasady podczas AMP-ów było miękko i dziurawo, a teraz po przejechaniu stu zawodniczek trasa wciąż jest równa i lodowa. Obawiam się, że dla osób, które nie jeżdżą dużo na nartach, to może być pewien problem, ale dla osób które się ścigają, to warunki są perfekcyjne – ocenił Antoni Szczepanik, dla którego są to już siódme Akademickie Mistrzostwa Polski i wszystko wskazuje, że już ostatnie.

Wśród uczestników nie zabrakło uczestników zimowych igrzysk olimpijskich z Pekinu – Pawła Pyjasa i Zuzanny Czapskiej. Dla zawodniczki AWF Katowice to drugi start w AMP-ach po 4 latach przerwy.

– Staram się utrzymać jak najwyższą formę, bo to nie jest dla mnie koniec sezonu. Udział w Akademickich Mistrzostwach Polski to dla mnie dobry trening i możliwość zaprezentowania swojej uczelni. Super, że mogę tu być. Jestem miło zaskoczona organizacją, bo poprzednio był krótszy gigant i na swoich nartach ciężko było mi się wyrobić. Widzę, że dopisała też frekwencja i jest świetna atmosfera. Uczestnicy stanęli na wysokości zadania i przywieźli stare kombinezony i przebrania – mówiła Zuzanna Czapska.

Do środowego finału awans uzyskało po 50 najlepszych zawodniczek i zawodników. Na zachodzie najszybsza była wspomniana Zuzanna Czapska (1:01,21), a na wschodzie zwyciężyła Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1:01,05). Natomiast wśród mężczyzn w grupie zachodniej najlepszy był Paweł Pyjas (57,18), a w grupie wschodniej Antoni Szczepanik z Politechniki Warszawskiej (57,69), który broni złotego medalu.

We wtorek na Harendzie odbędą się eliminacje w slalomie.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński

Wyniki: https://my.raceresult.com/194251/results