Rówieśnicy Od Młodzika do Olimpijczyka pływają na medal
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15006
post-template-default,single,single-post,postid-15006,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Rówieśnicy Od Młodzika do Olimpijczyka pływają na medal

Rówieśnicy Od Młodzika do Olimpijczyka pływają na medal

Do finału jubileuszowej akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka” pozostały jeszcze tylko ostatnie pociągnięcia ramion. Za nami czwarte i zarazem przedostatnie zawody eliminacyjne. Utalentowanych pływaków zagrzewali do walki zawodnicy AZS AWF Warszawa, w tym ambasador imprezy – Radosław Kawęcki.

Niemal przez całą sobotę na terenie Parku Wodnego Warszawianka trwał pływacki festiwal. Młodzi uczestnicy startowali w blokach podzieleni według roczników. Na dziewięciu torach toczyła się emocjonująca rywalizacja do ostatniej kropli wody. Były to pierwsze eliminacje akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka” w tym sezonie rozgrywane na basenie olimpijskim. Takich warunków mogła pozazdrościć tylko 21-letnia Weronika Hallmann – srebrna medalistka ME juniorów na 50 m stylem klasycznym z 2017 roku.

– Ja przez długi czas nie miałam dostępu do 50 m basenu, bo w województwie pomorskim skąd pochodzę, dalej takiego nie ma. Najbliższe dostępne pływalnie olimpijskie były w Szczecinie, Olsztynie i od niedawna jest w Bydgoszczy. Teraz młodzi pływacy mają większy dostęp do pływalni olimpijskich i tym lepiej dla nich. To daje im już przetarcie przed startami w starszym wieku – mówiła utalentowana zawodniczka AZS AWF Warszawa.

Akcja „Od Młodzika do Olimpijczyka” zainaugurowana została w grudniu 2011 roku. Razem z imprezą rośnie kolejne pokolenie pływaków, a można było się o tym przekonać obserwując zmagania obecnych 10-latków. Wśród rówieśników jubileuszowej 10. edycji z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Ewa Leciejewska zwyciężając na 50 m stylem dowolnym i klasycznym. Albert Borkowski był najlepszy na 50 m stylem dowolnym, a Miron Uszatkin triumfował na 50 m stylem klasycznym.

– Przed startem się stresowałem, ale jak wskoczyłem do wody to było już dobrze. Jestem zadowolony. Pływać zacząłem cztery lata temu, a namówił mnie tata. Mam nadzieję, że kiedyś pojadę na igrzyska – powiedział tuż po dekoracji Miron Uszatin z klubu UKS 8 Siedlce.

Początek rywalizacji śledził też olimpijczyk z Rio de Janeiro i mistrz świata na 200 m stylem grzbietowym Radosław Kawęcki, który wręczał medale oraz rozdawał autografy. Utytułowany zawodnik wspominał, że gdy zaczynał karierę to nie było takich akcji promujących pływanie. W innym razie pewnie stanąłby też na starcie.

– To bardzo dobrze, że są takie zawody, bo ja nie miałem możliwości brania udziału w takich imprezach. Za moich czasów w zawodach okręgowych było maksymalnie 40 osób. Tu natomiast mogą przyjechać osoby z całej Polski, żeby rywalizować i się sprawdzić z rówieśnikami. Super, że tyle osób interesuje się pływaniem, bo to samo zdrowie. Chociaż sam jestem parę dni przed mistrzostwami Polski, to chcę dodać uczestnikom energii. Mam nadzieję, że będą czuli moje wsparcie – mówił Radosław Kawęcki.

W zawodach wzięło udział kilkaset dzieci z ponad 70 klubów z całego kraju. Ostatni etap eliminacji planowany jest na 22 maja, a finał rozegrany zostanie na początku czerwca. Awansuje do niego najlepsza 16-tka w każdej konkurencji według punktów Światowej Federacji Pływackiej (FINA).

Organizatorem akcji jest AZS Warszawa przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i m. st. Warszawa. Partnerami są Polski Związek Pływacki, Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Pływacki, Wodny Park Warszawianka, Print Plus i TYR Polska.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags: