Przyjdź na konwent i rozwijaj sport osób z niepełnosprawnościami
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20477
post-template-default,single,single-post,postid-20477,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Przyjdź na konwent i rozwijaj sport osób z niepełnosprawnościami

Przyjdź na konwent i rozwijaj sport osób z niepełnosprawnościami

Determinacją, pasją i radością z uprawiania sportu mogliby zawstydzić pewnie niejedną gwiazdę stadionów. Dla osób z niepełnosprawnościami aktywność fizyczna nie jest barierą. Jednak po drodze mogą napotkać wiele przeszkód formalnych typu: jak znaleźć sekcję? O tym wszystkim opowiedzą organizatorzy Konwentu Akademickiego Sportu Osób z Niepełnosprawnościami. Udział jest darmowy.

Będzie to już siódme spotkanie organizowane z myślą o liderach AZS, trenerach, instruktorach, kierownikach studium, wykładowcach akademickich i pełnomocnikach rektorów ds. osób niepełnosprawnych. Wcześniej spotkania odbywały się m.in we Wrocławiu, Poznaniu czy Lublinie. Celem Konwentu Akademickiego Sportu Osób z Niepełnosprawnościami jest dyskusja nad lokalnymi inicjatywami aktywizującymi osoby z dysfunkcjami oraz omówienie problemów w rozpoczęciu upowszechniania kultury fizycznej.

Nie zabraknie też pomysłów oraz dobrych praktyk w rozpoczęciu działań w środowisku lokalnym, np. z formami różnych zajęć ruchowych. Istnieje wiele aktywności dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Przedstawione zostaną również inicjatywy centralne realizowane przez Akademicki Związek Sportowy.

Szacuje się, że od 4 do 6 procent studentów to osoby z niepełnosprawnościami. Dotarcie do nich i zachęcenie do uprawiania sportu stanowi wyzwanie stojące przed działaczami. Nie wszyscy wiedzą, że można trenować na swojej uczelni i startować w zawodach, inni nawet nie myślą o tym, a kolejni mogą się po prostu wstydzić.

– Warszawa ma olbrzymi potencjał, ale jest taką białą plamą na mapie. Coś się dzieje, ale nie jest to wszystko ujednolicone i brakuje wspólnego pomysłu. Kiedyś Mikołaj Chudzik na SGGW próbował to rozkręcić, ale czegoś zabrakło. Taki konwent służyć ma pomocą i widać tego już efekt, bo Wrocław też był taką białą plamą, a już mamy po kilka telefonów z tamtejszych uczelni z pytaniami czy to tak ma wyglądać i zaczynamy działać. Mam nadzieję, że Warszawa też tym tropem pójdzie – powiedziała Marta Dalecka, wiceprezes Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2023 roku o godz. 9:30 w Centrum Konferencyjnym Hotelu Arche ul. Geologiczna 4 w Warszawie. Zgłoszenia mailowo do 17 kwietnia pod adresem marta.dalecka@azs.pl.

Organizatorem jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

fot. Agencja Reklamy FIVE