Portfolio Categories ZAWODY
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
-1
archive,tax-portfolio_category,term-zawody,term-13,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Archive

AZS Winter Cup to zawody wyjątkowe. W ciągu kilkunastu lat, z ligi dla nielicznej grupy zapaleńców, stały się najsilniej obsadzoną, cykliczną imprezą narciarską w kraju. W Akademickim Pucharze Polski regularnie startuje ponad sto zawodniczek i zawodników. Poziom sportowy w każdym kolejnym sezonie staje się coraz wyższy, a do ścigania motywują cenne nagrody. Najlepsi akademicy, od kilku lat zdobywają samochód osobowy, co jest ewenementem na skalę europejską. Jedna ze sztandarowych inicjatyw AZS Warszawa.

Od Młodzika do Olimpijczyka to cykl ogólnopolskich zawodów pływackich zapoczątkowany w grudniu 2011 roku przez AZS Środowisko Warszawa. Zmagania odbywają się w Warszawie na pływalniach 25 i 50-metrowych w trzech blokach (lata 2001-2002, 2003-2004 oraz 2005-2006).

Wszystkie zawody organizowane są w oparciu o przepisy FINA i PZP. Każda edycja przeprowadzana jest seriami na czas przy użyciu elektronicznego pomiaru czasu za pomocą tablic dotykowych z wykorzystaniem elektronicznych tablic wyników. Dodatkowo wyniki wyświetlane są, przy użyciu specjalnego programu, na ekranach projekcyjnych.

Jedną z podstawowych zasad zawodów jest to, że każdy zawodnik/zawodniczka otrzymuje pamiątkowy upominek. Do tej pory udało nam się przygotować koszulki, czepki, torbę, bidon, worek sportowy i okularki pływackie.  Dodatkowo najlepszym zawodnikom i zawodniczkom wręczane są medale za trzy pierwsze miejsca i dyplomy za 6 miejsc w każdej kategorii wiekowej i na każdym dystansie.

 

Zapraszamy na oficjalną stronę zawodów: www.omdo.pl

 

Varsoviada, to igrzyska studentów pierwszego roku – zazwyczaj pierwsza okazja dla osób rozpoczynających sportową przygodę na studiach, do rywalizacji z innymi studentami. Młodzież akademicka rywalizuje w następujących dyscyplinach: koszykówka, piłka siatkowa, tenis stołowy, ergometr wioślarski, piłka nożna, pływanie i biegi przełajowe. Rektorzy natomiast mają okazję do wzięcia udziału w specjalnym trójboju.

Wszystkie informacje o Varsoviadzie znajdują się na stronie www.varsoviada.azs.waw.pl

 

OFICJALNA STRONA REGAT

To już 65 regaty ósemek wioślarskich Uniwersytet – Politechnika.

 

Dawno temu, gdy Uniwersytet Warszawski zaczynał 12 rok swego istnienia, a warszawiacy przygotowywali się do Powstania Listopadowego, w Londynie miały miejsce pierwsze regaty wioślarskie Oksford-Cambridge. Wyścigi te przeszły do legendy i dziś są nie lada atrakcją sportową dla wszystkich londyńczyków. Rzecz jasna, nie możemy równać się z tradycją sławnych zawodów na Tamizie, ale … nasze warszawskie zmagania ósemek wioślarskich, organizowane po raz 65, też mogą budzić szacunek.

Nie mieliśmy łatwej historii, a różnego rodzaju zakręty dziejowe, sprawiły, że tu nad Wisłą o sporcie pomyślano później. Nasz warszawski AZS powstał równo 100 lat po założeniu Uniwersytetu – w 1916 r. Niemal natychmiast sekcja wioślarska stała się jedną z najpopularniejszych w środowisku akademickim. Kto wie, może dopomógł temu przypadek?

Tu właśnie, gdzie teraz ścigać się będą akademickie osady, w listopadzie 1918 r. na wojskowej przystani Niemieckiego Yacht Klubu, studenci UW i PW wspólnie rozbrajali Niemców. Wszystko obyło się bez przelewu krwi, zdobyto karabiny oraz …łodzie i sprzęt pływacki.
Studenci zdobyczne karabiny oddali na potrzeby rodzącego się Polskiego Wojska, ale sprzęt do sportów wodnych, zostawili dla siebie. I tak oto, ta wojenna zdobycz pomagała wioślarzom w pionierskich czasach akademickiego wioślarstwa. Na bazie tej przystani utworzono pierwszy ośrodek wodny  AZS Warszawa, a sekcja wioślarska stała się jedną z najlepiej wyposażonych w stolicy.
Kilkanaście lat później studenci-sportowcy z Politechniki i z Uniwersytetu, już nie wspólnie, ale przeciw sobie, stanęli do szlachetnej wioślarskiej rywalizacji. Po raz pierwszy do regat między Politechniką i Uniwersytetem doszło, jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej. Potem, znów była wojna i były okresy przerwy, ale w sumie, to już 65 wyścigów!

W tym roku regaty zapowiadają się arcyciekawie, bo, wzbogacone o kilka innych wyścigów, czcić będą 200 lat powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Obchody zapowiadają się huczne, a w tle tego zacnego jubileuszu, inny, nieco skromniejszy – 100 lat AZS w Warszawie. Dlatego, też wszyscy, którym sport akademicki nie jest obcy, powinni obejrzeć te zawody, zrośnięte tak mocno, z historią Warszawy i z dziejami Uniwersytetu Warszawskiego.

Robert Gawkowski

AZS Środowisko Warszawa wraz z jednostkami AZS z całej Polski piąty rok z rzędu organizuje Test Coopera dla Wszystkich. Test  polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut – nic więcej. Można biec, maszerować, skakać, byle pieszo.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.testcoopera.pl