Politechnika Gdańska po raz siódmy Akademickim Mistrzem Polski w żeglarstwie
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12504
post-template-default,single,single-post,postid-12504,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Politechnika Gdańska po raz siódmy Akademickim Mistrzem Polski w żeglarstwie

Politechnika Gdańska po raz siódmy Akademickim Mistrzem Polski w żeglarstwie

Przez trzy dni 57 jachtów z 27 uczelni rywalizowało na jeziorze Niegocin podczas żeglarskich Akademickich Mistrzostw Polski w klasie Omega Standard. Swoją zwycięską passę podtrzymali zawodnicy Politechniki Gdańskiej.

Choć Dawid Podsiadło śpiewa, że nie ma fal, to tym razem woda łagodnie kołysała łodziami. Zdaniem uczestników i organizatorów warunki rewelacyjne nadawały się do zorganizowania regat. Już dawno, podczas AMP-ów, nie udało się przeprowadzić sześciu wyścigów w eliminacjach i dziewięciu we flotach finałowych.

– Widać, że wszyscy są spragnieni startów. Pogoda do żeglowania była bardzo dobra. Wiatr koło trzech w skali Beauforta, a w ostatnim dniu wzrósł do czterech stopni, w porywach nawet do pięciu. Uważam, że zmagania stały na wysokim poziomie i właściwie do końca nie było zdecydowanego lidera.” – powiedział Rafał Jachimiak z AZS Warszawa, organizator mistrzostw.

fot. Michał Szypliński

Regaty rozpoczęły się 1 września, od podzielenia w drodze losowania załóg na floty „A” i „B”. Następnie po 15 najlepszych osad z każdej, stworzyły flotę „Złotą”, która miała walczyć o najwyższe cele. Pozostałe jachty rywalizowały o dalsze miejsce w flocie „Srebrnej”. Wszystko rozgrywało się na jeziorze Niegocin, z bazą w ośrodku AZS Wilkasy.

Głównymi faworytami byli reprezentanci Politechniki Gdańskiej, którzy chcieli udowodnić swój prymat wśród pozostałych uczelni. Rok temu, na tym samym akwenie, byli najlepsi w klasyfikacji drużynowej, a najlepszym sternikiem został dr. inż. Marcin Styborski.

Pracownik Instytutu Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej tym razem indywidualnie zajął trzecie miejsce, a zwyciężył jego klubowy kolega – Aleksander Michalski. Ekipie z Trójmiasta znów więc w pełni udało się rozwinąć żagle i po raz piąty z rzędu wygrać klasyfikację sterników. Przełożyło się to na siódmy z kolei sukces w klasyfikacji drużynowej. To jedna z najdłuższych zwycięskich serii w dziejach AMP!

– Najważniejsze było nastawienie psychiczne. Wcześniej nigdy z moją załogą razem nie pływaliśmy, ale bardzo wierzyłem w Kubę i Izę. Byłem przekonany, że mamy “papiery”, żeby wygrać. Na początku ustawiliśmy sobie, kto jest naszym głównym rywalem, ale tak się złożyło, że był nim nasz kolega z uczelni. Musieliśmy go drugiego dnia pilnować i przez to niestety nie miał już szansy żeby walczyć o złoty medal. To nam jednak dało jasną sytuację. Zmieniliśmy rywala i bezpiecznie zakończyliśmy regaty na miejscu, na którym je tak naprawdę zaczęliśmy.” – mówił zadowolony Aleksander Michalski, który dodał że przy okazji dziesiątego tytuły Politechnika Gdańska przygotuje niespodziankę.

fot. Michał Szypliński

Omega należy do najpopularniejszej klasy jachtów regatowych w Polsce. Pierwsze łódki tego typu skonstruowane zostały przez Juliusza Sieradzkiego w okupowanej Warszawie, w 1942 roku. Rywalizacja akademicka prowadzona jest w klasie Omega Standard.

Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie współfinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu, a partnerem strategicznym wydarzenia była Grupa LOTOS S.A. Partnerem technicznym były firmy Yamaha oraz DAD,

Partnerami wydarzenia są Ośrodek AZS Wilkasy, Stowarzyszenie Narodowej Klasy Omega, oraz Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie – klasyfikacja indywidualna:

1. Aleksander Michalski (Politechnika Gdańska), załoga: Jakub Padzik, Izabela Satrjan

2. Wojciech Chamier Cieminski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), załoga: Jakub Matla, Karolina Mikulec, Michał Sawicki

3. Marcin Styborski (Politechnika Gdańska), załoga: Jan Krasodomski, Dawid Płotka

Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie  – klasyfikacja drużynowa

1. Politechnika Gdańska

2. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

3. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Pełne wyniki TUTAJ

Autor: Robert Zakrzewski – Media AZS Warszawa