Pierwsze uśmiechy i rekordy 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
21278
post-template-default,single,single-post,postid-21278,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Pierwsze uśmiechy i rekordy 

Pierwsze uśmiechy i rekordy 

Spragnieni rywalizacji, czasem rzuceni na głęboką wodę oraz chłonący atmosferę dużych zawodów. Setki młodych pływaków i pływaczek wzięły udział w inauguracji 13 sezonu akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Do finału droga jeszcze daleka.

W sobotę 14 października na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozegrano pierwszy z sześciu etapów eliminacyjnych cyklu popularnie nazywanego OMDO. Przez niemal dziesięć godzin w imprezie wzięło udział łącznie 770 osób z 77 klubów z całego kraju. Tradycyjnie zawody rozgrywane były z podziałem na dwa bloki według roczników.

Dla większości z młodych pływaków był to pierwszy sprawdzian formy w nowym sezonie. Zdążyli się oni już stęsknić się za swoimi kolegami i koleżankami oraz walką o jak najlepsze czasy. Nie brakowało debiutantów, zwłasza z najmłodszego rocznika 2015, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z akcją. Dla nich pierwszy start wiązał się z dodatkowymi emocjami.

– Ci którzy brali udział w poprzednich edycjach nie mogli doczekać się startu w tegorocznej serii. Mamy też najmłodszy rocznik i są to ich pierwsze tak poważne zawody. Bardzo ten dzień przeżywali. Ale widać już uśmiechy po startach, rekordy życiowe i bawimy się bardzo dobrze. Do tego jest tu bardzo fajna atmosfera. Moim zdaniem są to najciekawsze zawody dla dzieci w sezonie. Fajnie, że są gadżety i okazja do poznania mistrzów, bo to dla nich też ważne, żeby zobaczyć po co trenują – opowiadał trener Piotr Mrowiński z klubu Victoria Józefów.

W ceremonii otwarcia zawodów udział wziął wielokrotny mistrz Europy i świata na 200 m stylem grzbietowym – Radosław Kawęcki. Ambasador imprezy na koniec sezonu ufundować ma obozy sportowe dla najlepszych pływaków i pływaczek w klasyfikacji Rudolfa. bez podziału na wiek.

– Dla mnie fajne jest to, że tak dużo dzieci chce bawić się sportem, który ja kocham i trenuję 23 lata. Jeśli chociaż trzy osoby z tych setek wytrwają do mojego rocznika, to ja będę mega szczęśliwy. Finał tegorocznej imprezy odbędzie się na miesiąc przed igrzyskami w Paryżu i uczestnicy poprzednich edycji mają szansę powalczyć o kwalifikację. W igrzyskach bierze udział coraz więcej bardzo młodych zawodników, ale z drugiej strony na swoje pierwsze albo trzecie igrzyska można pojechać mając 35 lat. Nie możemy patrzeć tylko na metrykę, tylko liczą się chęci do pracy i wyniki – mówił pływak Radosław Kawęcki.

Multimedalistką pierwszych zawodów została Julia Fąferek (MUKS Turekin Pływa), która wśród 8-latek zwyciężyła w aż czterech konkurencjach: na 50 m stylem dowolnym, na 50 m stylem klasycznym, 50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem motylkowym. Po trzy zwycięstwa odnieśli też: Filip Fąferek (MUKS Turekin Pływa), Anastazja Żak (MUKS Zgierz) i Zofia Lepa (MKS Piaseczno).

–   Od dwóch lat tu startuję i trochę tęskniłam za zawodami. Brakowało mi pływania i medali. Zawsze jest tu bardzo fajnie. Wszyscy starają się o najlepszy wynik i żeby popłynąć najlepiej. Bardzo cieszę z wygranych. W przyszłości chciałabym zostać pływaczką, a moją idolką jest Otylia Jędrzejczak – mówiła Zofia Lepa.

Na uwagę zasługuje też wynik 13-letniego Rafała Szymańskiego (MKS Jagiellonka Warszawa), który na 100 m stylem grzbietowym wygrał z czasem 1:01.91 i o prawie 8 sekundy wyprzedził drugiego zawodnika. Wśród dziewcząt po raz kolejny dała znać o sobie Gabriela Bortlisz (MUKP Warszawianka Park-Wodny), która na 200 m stylem dowolnym uzyskała wynik 2:08.66 i o ponad 8 sekund wyprzedziła drugą zawodniczkę.

Kolejny etap akcji odbędzie się 25 listopada w Lublinie i będą to jedyne zawody rozgrywane poza stolicą. Finał Od Młodzika do Olimpijczyka odbędzie się 22 czerwca w Warszawie.

Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawy. Partnerzy Grupa PZU, Dobra Drużyna PZU, Miasto Lublin, AZS Lublin, Warszawski Uniwersytet Medyczny, aqua-sport.net, Print Plus.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak