„Od Młodzika do Olimpijczyka” Sportową Imprezą Roku!
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17481
post-template-default,single,single-post,postid-17481,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

„Od Młodzika do Olimpijczyka” Sportową Imprezą Roku!

„Od Młodzika do Olimpijczyka” Sportową Imprezą Roku!

Cykl ogólnopolskich zawodów „Od młodzika do olimpijczyka” został zwycięzcą Plebiscytu na Sportową Imprezę Roku. To dopiero pierwsze wyróżnienie dla pływackiego wydarzenia w historii tego konkursu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią ponownie uhonorowano najlepszych stołecznych sportowców i trenerów w ramach Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Warszawy. W kilku kategoriach kapituła musiała dokonać trudnego wyboru, bo był to rok olimpijski oraz paraolimpijski, który przyćmił wiele innych wyników i dokonań.

W kategorii na Sportową Imprezę Roku liczyło się głosowanie internetowe. Dzięki ogromnemu wsparciu środowiska pływackiego oraz koleżanek i kolegów z AZS statuetka trafiła w ręce sekretarza generalnego AZS – Dariusza Piekuta i wiceprezesa AZS Warszawa – Rafała Jachimiaka. To już kolejna nagroda, którą mamy zaszczyt odebrać w krótkim odstępie czasu, po wyróżnieniu „Grand Sektor”.

– Cieszą nas wszystkie wyróżnienia, ale AZS od ponad wieku pracuje nie zwracając uwagi na wyróżnienia i nie licząc na zaszczyty. Oczywiście jest nam bardzo miło, że nasza sportowo-wychowawcza rola została doceniona. Dzięki temu więcej osób też będzie mogło zobaczyć, że AZS ma wiele twarzy. Zawody „Od młodzika do olimpijczyka” to praca z dziećmi i promowanie zdrowych nawyków oraz zdrowego trybu życia – powiedział prof. Marek Konopczyński, prezes AZS Warszawa.

Już od dekady swoimi startami “głosują” na OMDO uczestnicy i trenerzy wybierając właśnie udział w tych zawodach. Mimo pandemii w każdym kolejnym etapie brało udział około 750 młodych pływaków i pływaczek, a ze względów bezpieczeństwa eliminacje rozgrywane były na dwóch pływalniach jednocześnie. Finał cyklu odbył się w czerwcu 2021 roku na nowocześniej pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Historia zawodów swój bieg rozpoczęła w grudniu 2011 roku i dziś mało kto pamięta, że akcja „Od młodzika do olimpijczyka” miała obejmować też inne olimpijskie konkurencje. Ostatecznie skupiono się na pływaniu i był to strzał w dziesiątkę. Trudno oszacować dokładnie ile tysięcy młodych pływaków i pływaczek dokładnie już wystartowało. Pewne jest za to, że niektórzy z nich już w Tokio spełnili swoje marzenie o starcie na igrzyskach jak Krzysztof Chmielewski, Kacper Stokowski czy Laura Bernat.

– Któregoś dnia przyszedł do nas z pomysłem Robert Borys i powiedział, że jest nisza w zawodach pływackich dla dzieci. Od początku za cel postawiliśmy sobie, żeby robić imprezy o jak najlepszym standardzie, bo tylko tak przekonamy do siebie środowisko, które mogło nam na początku nie ufać. Już po pierwszym roku przekonaliśmy się, że to była słuszna idea. Najbardziej motywowały nas dzieci, które mówiły że chcą zostać mistrzami olimpijskimi albo świata. Wiedzieliśmy, że te zawody muszą być najlepsze na świecie – wspomina Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS i jeden z twórców akcji.

Nagroda w kategorii Sportowa Impreza Roku przyznawana jest od 2007 roku, a pierwszym triumfatorem było Tour de Pologne. Kategoria jest zdominowana przez biegi, które wygrywały ostatnie trzy lata z rzędu.

Dodajmy, że Najlepszym Sportowcem Roku została wicemistrzyni olimpijska Agnieszka Kobus-Zawojska. Najlepszym Trenerem Roku został uznany Andrzej Wołkowycki z AZS AWF Warszawa, a Najpopularniejszą Drużyną Klubową Roku wybrano piłkarzy wodnych AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Robert Zakrzewski