Kiwali i wyciskali, a wygrać mogli coś więcej niż medale
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15645
post-template-default,single,single-post,postid-15645,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Kiwali i wyciskali, a wygrać mogli coś więcej niż medale

Kiwali i wyciskali, a wygrać mogli coś więcej niż medale

Były mecze otwarcia i mecze o wszystko, a każde spotkanie było o honor. Wszystko to razem dało emocje większe niż podczas piłkarskiego Euro. Już po raz czwarty rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii.

Roczna przerwa w rozgrywkach spowodowana pandemią sprawiła, że podopieczni Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii zdążyli stęsknić się za efektownymi akcjami, pięknymi golami i tytułami. Świadczyć o tym może rekordowa liczba zgłoszonych 12 drużyn z całej Polski. Przez dwa dni na boisku przy ul. Osowskiej rozegrano łącznie 36 mecze. Niektóre ze spotkań młodzi gracze będą wspominać jeszcze na długo. Mottem mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii było „Z MOS-u poprzez boisko do spełnienia marzeń”.

– Często sport daje możliwość powrotu na dobrą drogę, bo uczy przestrzegania zasad co można przełożyć na codzienne funkcjonowanie. Poprzez odpowiednią pracę wychowawców aktywność staje się też magnesem do tego, żeby funkcjonować w pewnych ramach. Do tego Ci młodzi ludzie czują się doceni, bo są w czymś dobrzy i mogą zaprezentować swoje talenty i reprezentować swoje środowisko. Mogą być z tego dumni, że nie startują tylko dla siebie, ale też dla innych – powiedział Leszek Roszczenko, koordynator zawodów.

Ostatecznie tytuł obroniła MOS Osowska, która po zaciętym finale pokonała w rzutach karnych MOS Wierzchowo Dworzec 4:3. W regulaminowym czasie gry wynoszącym 2×12 minut był remis 1:1. Trzeba przyznać, że gospodarze mistrzostw dobrze poradzili sobie z presją, bo awans do półfinału też dał im konkurs rzutów karnych.

Brązowy medal wywalczyła drużyna MOS nr 4 Łódź wygrywając z MOS Gołotczyna. Natomiast królem strzelców turnieju został Jakub Toruński z 10 golami w dorobku, a najlepszym zawodnikiem wybrano Konrada Kosowskiego. Obydwaj gracze reprezentują zwycięską drużynę MOS Osowska.

Kilka dni przed mistrzostwami Polski rozegrano pierwszą letnią edycję turnieju Dolna Cup z udziałem Młodzieżowych Ośrodku Wychowawczych. Na plac wyszło też kilka MOS-ów, dla których mógł być to sprawdzian przed czekającą rywalizacją o medale mistrzostw Polski. Spotkania odbywały się na boisku Warszawianki, a atmosfera była naprawdę gorąca.

Na Dolnej górą był MOW Gostchorz, który w finale pokonał 4:0 MOW Barska 4:0. Dobre trzecie miejsce zajęli gracze MOW Patriotów, którzy po ciekawym meczu wygrali z MOS Łomianki 5:3. Najważniejsze były jednak nie wyniki, ale wspólna rywalizacja i promowanie aktywnego trybu życia jako sposób na spędzania wolnego czasu.

Dodajmy, że podsumowanie Warszawskiej Ligi Piłki Nożnej Ośrodków Wychowawczych odbędzie się w środę przed meczem Polska – Szwecja.

Nie tylko wokół piłki nożnej świat się kręci. Udowodnili, to miłośnicy sportów siłowych, którzy mogli sprawdzić się podczas zawodów Strongman. Tym razem nie trzeba było przeciągać samolotów, ale podciągać na drążku, robić pompki, wiosłować na ergometrze, czy też wyciskać sztangę. Biceps aż rośnie od samego pisania o tych wyczynach. Do rywalizacji przystąpiło 20 atletów z siedmiu placówek jak MOW Dolna, MOW Gostchorz, MOS Zielonka, MOS Reymonta, MOS Radość, MOW Barska i MOW Wojnów. Najwięcej punktów po czterech konkurencja zgromadzili ostatni z wymienionych i odnieśli zwycięstwo.

Organizatorem wydarzeń był AZS Warszawa. Zawody współfinansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydarzenia odbywają się dzięki zaangażowaniu wielu wychowawców i trenerów, którzy motywują młodzież do rozwijania pasji i talentów. Szczególne podziękowania należą się Sebastianowi Olejniczakowi (wychowawca MOW Dolna) i Andrzejowi Dąbkowi (MOS Osowska), za koordynacje poszczególnych rozgrywek sportowych.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Organizator