Gramy czysto, czyli fair nie tylko w Play True Day
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14793
post-template-default,single,single-post,postid-14793,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Gramy czysto, czyli fair nie tylko w Play True Day

Gramy czysto, czyli fair nie tylko w Play True Day

Chociaż pandemia wyeliminowała żywiołowy doping na trybunach, to nie wyeliminowała stosowania zakazanych substancji przez nieuczciwych sportowców. Podnieść świadomość oraz wpłynąć na czysty sport mają takie akcje jak Play True Day, organizowane przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Kolejny jej finał odbędzie się już 9 kwietnia.

Tegoroczny temat kampanii brzmi „Co znaczy dla Ciebie – grać czysto?” i wystartuje 5 kwietnia w mediach społecznościowych. Organizatorzy zachęcają wszystkie osoby związane ze sportem do przyłączenia się do akcji w mediach społecznościowych. Wystarczy tylko oznaczyć swoją grafikę, nagranie video, lub zdjęcie hasztagiem #PlayTrueDay.

W ostatnim raporcie Polskiej Agencji Antydopingowej czytamy, że w „2019 r. wykryto o 32 substancje, metabolity, lub markery więcej niż w 2018 r. i o 62 substancje więcej niż w 2017 r.”. Na wyniki z zeszłego roku przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać, ale jednego możemy być pewni. W obliczu pandemii Polska i Światowa Agencja Antydopingowa stanęła przed poważnym wyzwaniem jak przeprowadzać testy, dbając o zdrowie kontrolerów i sportowców.

Promując postawy fair-play Akademicki Związek Sportowy przyłącza się do popularyzacji idei czystego sportu opartego na ciężkiej pracy, bez dróg na skróty.

– Jesteśmy organizacją, która w swoim statucie wpisane ma m.in. cele profilaktyczne, jak walka z różnego rodzaju patologiami. Niedozwolony doping uznajemy zdecydowanie za wroga sportowej rywalizacji. Stosowne zapisy mające zabezpieczać nas przed tym negatywnym zjawiskiem mamy wpisane m.in. w regulaminie Akademickich Mistrzostw Polski. Odnosimy się w nim do regulacji przyjętych przez partnerskie związki sportowe. W wybranych przypadkach np. trójboju siłowym, korzystamy z możliwości prowadzenia kontroli. Mamy poczucie odpowiedzialności za promowanie czystej rywalizacji w sporcie akademickim. Stowarzyszenie daje swoim członkom wiele przywilejów, ale bycie w tej społeczności to także zobowiązanie jako reprezentanta AZS, organizacji z zasadami, piękną tradycją a także osoby występującej w barwach uczelni, której postawa ma nie tylko znaczenie indywidualne ale i zespołowe organizacyjne. Osobiście większe znaczenie w walce z niedozwolonym dopingiem przypisuję właśnie odwoływaniu się do wartości, zasad niż badaniom i kontrolom. Doświadczenie uczy jednak, że czasem to nie wystarcza i także w sporcie akademickim musimy odwoływać się do twardych zasad i kar regulaminowych – powiedział Mariusz Walczak, wiceprezes ds. rozwoju Akademickiego Związku Sportowego.

Play True Day obchodzony jest na całym świecie każdego kwietnia, począwszy od 2014 roku.

Materiały edukacyjne

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: materiał prasowy