Faworytki grały i trafiały w Warszawie
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15311
post-template-default,single,single-post,postid-15311,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Faworytki grały i trafiały w Warszawie

Faworytki grały i trafiały w Warszawie

Dla kilku drużyn była to okazja by spotkać się w komplecie po długiej przerwie, dla innych szansa by sprawić niespodziankę. W Warszawie rozegrano półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet.

W weekend w halach przy ul. Szturmowej i Banacha rozegrano łącznie 29 spotkania. W turnieju wzięło udział 11 uczelni, które ubiegały się o 8 miejsc dających awans. Było o co walczyć, bo w minionym roku niekiedy wystarczyło już tylko wystąpić w półfinale by przejść dalej.

W meczu o pierwsze miejsce Akademia Wychowania Fizycznego pokonała obrończynie tytułu AMP, czyli  Uniwersytet Gdański 20:14. Dodajmy, że meczu grupowym drużyna z Bielan rozgromiła WUM aż 47:0! Natomiast w pojedynku o trzecią pozycję, zeszłoroczne srebrne medalistki reprezentujące Akademię Leona Koźmińskiego wygrały z Politechniką Łódzką 26:20.

Wśród tych drużyn można szukać kandydatek do medali także w tegorocznej edycji, zwłaszcza, że Warszawie wystąpiły cztery najlepsze żeńskie drużyny z 2020 roku.

– Fajnie, że jest więcej zespołów, chociaż w większości uczelnie pewnie mają problemy z organizacją normalnych treningów. My gramy po raz pierwszy w takim składzie od roku, bo spotykamy się tylko na Akademickie Mistrzostwa Polski. Większość dziewczyn trenuje jednak w klubach i jest w dobrej dyspozycji. Co do faworytek to uważam, że mocny jest AWF, bo ma prawie wszystkie dziewczyny z wicelidera 1 ligi i Uniwersytet Gdański który też posiada dobre zawodniczki. Oczywiście my też chcemy z nimi powalczyć – powiedział Daniel Lewandowski, koordynator piłki ręcznej w ALK.

Wśród ośmiu najlepszych zespołów nie znalazła się Szkoła Główna Handlowa, która do rozgrywek przystąpiła uskrzydlona zdobyciem srebrnego medalu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza. Skromne porażki z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi (18:17) i Uniwersytetem Warszawskim (14:16) przekreśliły ich szanse na awans.

– Poziom jest tu zdecydowanie wyższy niż w lidze środowiskowej. Medal dla naszej uczelni był historyczny i bardzo się z tego cieszyłyśmy. Teraz też walczyłyśmy, ale się nie udało. Szkoda, tym bardziej że dwa mecze przegrałyśmy minimalnie. Czujemy lekki niedosyt – powiedziała studentka SGH Joanna Wójcik, która na co dzień występuje w pierwszoligowej drużynie AZS AWF Warszawa.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej odbędzie się w Chorzowie i Katowicach w dniach od 10 do 13 czerwca.

Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

Klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Polski – półfinał A

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Uniwersytet Gdański
3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
4. Politechnika Łódzka
5. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
6. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
7. Politechnika Gdańska
8. Uniwersytet Warszawski
9. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
10. Warszawski Uniwersytet Medyczny
11. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie