Dominacja Uniwersytetu Warszawskiego we wspinaczce 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20316
post-template-default,single,single-post,postid-20316,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Dominacja Uniwersytetu Warszawskiego we wspinaczce 

Dominacja Uniwersytetu Warszawskiego we wspinaczce 

Jak po sznurku przebiegały Akademickie Mistrzostwa Warszawy we wspinaczce sportowej. Dwudniowy konkurs w rywalizacji na szybkość, trudność oraz boulderingu zdominowali studenci Uniwersytetu Warszawskiego. 

W miniony weekend w halach Obiekto i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stawiły się osoby, które nie mają lęku wysokości i łamią prawa grawitacji. Pierwszego dnia rywalizacji na warszawskiej Pradze rozegrano zmagania w boulderingu. Tu górą i to dosłownie byli Katarzyna Kwiatkowska i Piotr Oleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie było to jednak ich ostatnie słowo.

Kolejnego dnia rywalizacja przeniosła się na Ochotę by wyłonić zwycięzców we wspinaczce na szybkość i na trudność. Zwłaszcza, ta pierwsza konkurencja cieszy się w naszym kraju sporym zainteresowaniem za sprawą rekordzistki świata – Aleksandry Mirosław. Teraz też frekwencja dopisała, bo w czasówkach brało udział 17 kobiet oraz 21 mężczyzn.

U panów pierwsze miejsce zarówno w wyścigu na czas jak i na trudność zdobył faworyt Piotr Oleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast u pań we wspinaczce na szybkość triumfowała Olga Lewicka z AWF. Natomiast we wspinaczce na trudność kobiet najlepsza była Katarzyna Kwiatkowska.

Konkurs dostarczył wiele emocji od początku do końca zawodów. Biegi we wspinaczce na szybkość, były bardzo angażujące nawet dla postronnego widza. Pewniakiem do zdobycia pierwszego miejsca w obu konkurencjach była ubiegłoroczna triumfatorka – Katarzyna Kwiatkowska. W eliminacjach uzyskała najlepszy wynik w pierwszej próbie pokonująć ścianę w 8:59, a w drugiej w 8,18 s.

Nie ulegało wątpliwości kto wygra. Jednak podczas finałowego starcia między obrończynią tytułu, a Olgą Lewicką z AWF Warszawa triumfowała ta druga. Fenomenem jest, to iż zwyciężczyni dawno nie miała kontaktu z tym sportem. Był to też pierwszy występ od lat reprezentantki uczelni z Bielan w Akademickich Mistrzostwach Warszawy.

– Nie trenowałam do zawodów 8 lat i dzisiaj był pierwszy raz na czasówkach, jestem zaskoczona moim wynikiem. Konkurs był na wysokim poziomie. Byłam przekonana co do ostatniej sekundy, że wygra Kasia Kwiatkowska – mówiła Olga Lewicka.

U panów, takich zaskoczeń nie było od początku murowanym kandydatem do pierwszego miejsca był Piotr Oleszczuk. W pierwszej rundzie eliminacyjnej zanotował wynik 5,38 by potem w drugiej rundzie poprawić się do 5,04 sekundy. W finale student Uniwerku przypieczętował swój sukces w postaci robiącego ogromne wrażenia wyniku 4,37 sekundy!

– Nie ukrywam, że całkiem fajnie było pobiegać, na pewno dało się pobiec trochę szybciej, ale w sumie to jest zadowolony, nie robiłem jakiś dużych błędów i koniec końców udało się wygrać. Byłem w miarę wyluzowany w kwestii podejścia do konkursu. Poziom konkursu był całkiem wysoki, niektórzy zawodnicy poprawili swoje czasy po eliminacjach. W ostatnim biegu o pierwsze miejsce było naprawdę blisko – powiedział Piotr Oleszczuk.

Następnie po krótkiej przerwie przystąpiono do wspinaczki na trudność. Większość zawodniczek i zawodników nie miało problemów z pokonaniem trasy, a decydującym elementem o zwycięstwie w eliminacjach był czas. Według samych zawodników jak i koordynatorów konkursu panowało zdanie, iż ze względu na zaawansowanie zawodników trasa eliminacyjna była za prosta. Dopiero w finałowej rundzie, trudniejsza trasa wspinaczkowa wzbogacona o wiele niełatwych rozwiązań zdała egzamin.

Rundę eliminacyjna kobiet wygrała Katarzyna Kwiatkowska uzyskując wynik 1 min. 05 sekund, a mężczyzn Piotr Oleszczuk z dorobkiem 40 sekund. Zwycięzcy eliminacji potwierdzili swoją formę w finale i zdeklasowali rywali. Katarzyna Kwiatkowska pokonała trudniejszą trasę w 1,06 sekundy. Piotr Oleszczuk uporał się ze wspinaczką w 48 sekund.

– Myślę że droga finałowa była trochę za łatwa, bo zrobiły ją trzy dziewczyny. Sama droga była przyjemna. Z trudności jestem zadowolona, myślę że miałam dobre tempo – skwitowała zwyciężczyni konkursu na trudność – Katarzyna Kwiatkowska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawody obfitowały w wiele emocji, odznaczały się wysokim poziomem, wielu zawodników przechodziło trasy bez problemów..

-Eliminacje zawodów wyszły fajnie ale, było trochę za łatwo, zbyt wielu zawodników ukończyło drogę. Pierwsza droga konkurencji na trudność była za prosta. Średnia zawodników idzie do góry co skutkuje tym, że każdy przechodził pierwszą drogę. Trzeba zwiększyć próg dróg eliminacyjnych. Droga finałowa natomiast zdała egzamin, zwłaszcza u mężczyzn, dwóch zawodników skończyło drogę, z bardzo dużą różnicą czasową. U dziewczyn skończyły drogę, aż 3 zawodniczki.  Wygrali faworyci, nie ma zaskoczeń co do zwycięzców konkursów- skomentowała Marta Czajkowska, kierowniczka zawodów wspinaczki

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn zwyciężyła Politechnika Warszawska posiadająca równy skład, a wśród kobiet najlepszy był Uniwersytet Warszawski. Dla uczestników konkursu był to ostatni sprawdzian przed Akademickimi Mistrzostwami Polski we wspinaczce sportowej, które odbędą się w Katowicach w dniach 23 do 26 marca.

Tekst: Paweł Pawlak / RZ
Foto: Marcin Selerski

AMWiM – bouldering

kobiety
1. Katarzyna Kwiatkowska (UW)
2. Natalia Dymek (PW)
3. Julia Milencka (UW)

mężczyźni
1.Piotr Oleszczuk (UW)
2. Bartosz Wilczyński (PW)
3. Jakub Szota (WAT)