Chyla i Budz rozbili bank w finale AZS Winter Cup
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20080
post-template-default,single,single-post,postid-20080,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Chyla i Budz rozbili bank w finale AZS Winter Cup

Chyla i Budz rozbili bank w finale AZS Winter Cup

Maja Chyla i Błażej Budz zgarnęli pełną pulę podczas finałowych zawodów AZS Winter Cup. W perspektywie całego sezonu powody do radości mieli też Paweł Jaksina i Juliusz Mitan. Decydujące zawody nie wpłynęły już na to, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim.

W Szczawnicy, w prawdziwie alpejskich warunkach, rywalizowało 82 najlepszych narciarzy i narciarek wyłonionych z pięciu etapów eliminacyjnych cyklu AZS Winter Cup. Oprócz pojedynku o zwycięstwo w finale gra toczyła się o awans w klasyfikacji generalnej cyklu oraz zwycięstwo w klasyfikacji finałowego dwuboju. Na zawodników i zawodniczki którzy uzyskali najlepszy łączny rezultat w gigancie i slalomie w nagrodę czekać będzie samochód osobowy w użytkowanie na trzy miesiące. Fundatorem nagrody jest firma Toyota W&J Wiśniewski.

W gigancie ponownie najlepsza okazała się Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która w pierwszym przejeździe uzyskała czas 54.92 wyprzedzając Zofię Zdort (57,88). Uczestniczka Zimowej Uniwersjady nie dała odebrać sobie fotelu liderki i zwyciężyła rywalizację z łącznym czasem 1:51.14. Drugą pozycję obroniła Zofia Zdort (1:55,80), a trzecia była Maria Łuczak (1:56,84).

To był udany dzień dla Mai Chyli, która dołożyła też wygraną w slalomie uzyskując rezultat 1:40.80 i o 5.55 sek. wyprzedzając Katarzynę Wójcik (AGH Kraków). Trzecie miejsce ponownie zajęła Maria Łuczak (1:46.78).

– Nie sprawdzałam jaka jest sytuacja w klasyfikacji tylko chciałam zaliczyć dobre przejazdy. To się udało i jestem bardzo zadowolona. Aura jest wiosenna, ale w nocy musiał być mróz bo na trasie panowały dobre warunki. W drugim przejeździe wyszedł spod spodu lód i naprawdę było twardo. Cała atmosfera i organizacja bardzo mi się tu podoba i myślę, że w tym roku też dobrze jeździłam – powiedziała po zawodach Maja Chyla.

Natomiast w gigancie mężczyzn najlepszy był tegoroczny debiutant Błażej Budz. Co prawda po pierwszym przejeździe był on drugi (54,13) za Norbertem Wróblem (53,48). Jednak w drugiej serii okazał się najszybszy w stawce i odrobił straty wygrywając rywalizację z wynikiem 1:47.88. Drugi był Juliusz Mitan (1:49,43), a trzeci wspomniany Norbert Wróbel (1:49,49).

Student Politechniki Krakowskiej zwyciężył też w slalomie uzyskując wynik 1:34.48 i minimalnie wyprzedzając zwycięzcę klasyfikacji generalnej cyklu AZS Winter Cup w tej konkurencji – Juliusza Mitana (1:34.89). Na podium stanął też Michał Czerwiński (1:36.40).

– Nie będę ukrywał, że w pierwszym przejeździe nie mogłem się wstrzelić w ustawienie giganta. Jechałem za daleko od bramek w takim „piasku”, ale w drugim przejeździe udało się zaatakować i wygrać. Bardzo się z tego cieszę. W tym sezonie pierwszy raz miałem okazję startować w akademickich zawodach i było bardzo fajnie. Atmosfera jest całkiem inna niż na wielu innych wydarzeniach, bo wszyscy czekają na kolejnego uczestnika i oglądają swoje przejazdy, można pogadać i pośmiać się, a nie tylko stresować startem – mówił Błażej Budz.

W klasyfikacji łącznej dwuboju nie było więc niespodzianki i wśród kobiet zwyciężyła Maja Chyla a wśród mężczyzn najlepszy był Błażej Budz. To właśnie oni otrzymają samochód osobowy w użytkowanie na trzy miesiące od partnera zawodów Toyoty W&J Wiśniewski.

Do swojego dorobku Maja Chyla dołożyła dwie Kryształowe Kule za zwycięstwo w Akademickim Pucharze Polski – AZS Winter Cup za wygraną w klasyfikacji generalnej  giganta i slalomu. Wśród mężczyzn w klasyfikacji generalnej slalomu giganta najlepszy był Paweł Jaksina z Politechniki Krakowskiej, który w finale był czwarty. To jednak nie miało już wpływu na ostateczny rozrachunek. Natomiast w slalomie triumfatorem cyklu został Juliusz Mitan. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek 6 marca.

– W gigancie do trzeciego miejsca miejsca dziś mało zabrakło, ale jest wygrana w klasyfikacji generalnej i jest się z czego cieszyć. Byłem koleżeński i dałem się innym też wykazać. Niżej niż czwarte miejsce w tym sezonie nie spadłem, więc dobrze zapamiętam ten sezon – ocenił z uśmiechem Paweł Jaksina.

To jeszcze nie koniec emocji związanych z cyklem zawodów AZS Winter Cup. W niedzielę po południu na zakopiańskiej harendzie rozegrane będą zawody w slalomie równoległym i team event.

Organizatorem zawodów AZS Winter Cup jest AZS Warszawa. Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Stołeczne Warszawa, Nordica Polska, UYN, Toyota W&J Wiśneiwski, NTN Snow and More, Stalkant FM, Reklawiz.

AZS Winter CUP – finał – slalom gigant kobiet

1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:51.14
2. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:55.80
3. Maria Łuczak (UMe Łódź) 1:56.84
4. Maria Strzeżek (UW Warszawa) 1:58.03
5. Katarzyna Wójcik (AGH Kraków) 1:58.46

AZS Winter CUP – finał – slalom gigant mężczyzn

1. Błażej Budz (PK Kraków) 1:47.88
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:49.43
3. Norbert Wróbel (UJ Kraków) 1:49.49
4. Paweł Jaksina (PK Kraków) 1:49.60
5. Stanisław Hejmo (UJ Kraków) 1:49,84

AZS Winter CUP – finał – slalom kobiet

1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:40.80
2. Katarzyna Wójcik (AGH Kraków) 1:46.35
3. Maria Łuczak (UMe Łódź) 1:46.70
4. Adrianna Borowik (UW Warszawa) 1:48.73
5. Maria Strzeżek (UW Warszawa) 1:48.86

AZS Winter CUP – finał – slalom mężczyzn

1. Błażej Budz (PK Kraków) 1:34.48
2.Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:34.89
3. Michał Czerwiński (PK Kraków) 1:36.40
4.Piotr Krawczyk ( AGH Kraków) 1:36.52
5. Norbert Wróbel (UJ Kraków) 1:37.04

AZS Winter Cup – klasyfikacja generalna – slalom gigant kobiet

1. Maja Chyla (UJ Kraków)
2 Zofia Zdort (SUM Katowice)
3. Natalia Heczko (UŚ Katowice)

AZS Winter Cup – klasyfikacja generalna – slalom kobiet

1. Maja Chyla (UJ Kraków)
2. Adrianna Borowik (UW Warszawa)
3. Maria Strzeżek (UW Warszawa)

AZS Winter Cup – klasyfikacja generalna – slalom gigant mężczyzn

1. Paweł Jaksina (PK Kraków)
2. Błażej Budz (PK Kraków)
3. Norbert Wróbel (UJ Kraków)

AZS Winter Cup – klasyfikacja generalna – slalom mężczyzn

1. Juliusz Mitan (AGH Kraków)
2. Piotr Krawczyk (AGH Kraków)
3. Michał Czerwiński (PK Kraków)

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Szczypliński /skifoto.pl