Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego wzięli wszystko
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15626
post-template-default,single,single-post,postid-15626,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego wzięli wszystko

Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego wzięli wszystko

Asy z Uniwersytetu Warszawskiego zdominowały Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. Turniej przez trzy dni rozgrywany był w Warszawie, a karty na stół wyłożyli reprezentanci 23 uczelni.

Zmagania o miano najlepszych brydżystów wśród studentów odbywały się w klimatyzowanej sali konferencyjnej hotelu Atos. Miejsce turnieju gwarantowało odpowiedni komfort w upalne dni, choć i tak godziny spędzone przy kartach robiły swoje. Dlatego jak mówili uczestnicy ważne było odpowiednie nawodnienie, oraz chwila spaceru na świeżym powietrzu.

Łącznie od piątku rozegrano 114 rozdań, a przy stołach zasiadło 70 par i 29 teamów. W sobotę do finału par awansowała najlepsza dziesiątka. Ostatecznie wśród duetów najlepsi okazali się Krzysztof Cichy i Tomasz Kiełbasa z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy wyprzedzili w klasyfikacji ubiegłorocznego zwycięzcę Łukasza Witkowskiego z Akademii Leona Koźmińskiego, który tym razem grał w parze z Kacprem Kopką.

– Poziom imprezy był wysoki, ale też dość zróżnicowany. Było kilka par z polskiej ekstraklasy, ale byli też i tacy niedzielni brydżyści grający głównie tylko w Akademickich Mistrzostwach Polski. W brydżu o sukcesie decyduje umiejętność myślenia, bo ten czynnik losowy jest bardzo mały. Podczas takich kilkudniowych zawodów ważna jest też koncentracja i wytrzymałość – powiedział Tomasz Kiełbasa.

W klasyfikacji teamów zwyciężył Uniwersytet Warszawski 2 w składzie Łukasz Trendak, Konrad Majewski, Maciej Boczar i Jakub Andruszkiewicz. Za nimi uplasowała się Politechnika Lubelska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Przez większość czasu prowadził team UW1 mający w szeregach zwycięzców rywalizacji par, jednak porażka w ostatniej rundzie sprawiła że spadli za podium.

– Mieliśmy momenty kryzysowe, bo pierwszy mecz ledwo wygraliśmy, a w drugim mieliśmy pauzę. W niedzielę wszystko szło już jak z płatka i w sumie przegraliśmy tylko jeden mecz z dziewięciu. Moim zdaniem brydż bardzo pomaga w życiu codziennym, bo uczy takich cech jak wytrwałość, koncentracja i współpraca w zespole. Jest to sport dla wszystkich, choć są rzeczy które bardziej predysponują jak dobra pamięć czy poprawne liczenie – mówił Łukasz Trendak ze zwycięskiego teamu UW.

W klasyfikacji generalnej uczelni zwyciężył także Uniwersytet Warszawski wyprzedzając Akademię Górniczą-Hutniczą Kraków, a podium uzupełniła Politechnika Warszawska. Do tej klasyfikacji zaliczane były wyniki trzech najlepszych par danej uczelni, oraz najlepszego teamu.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski

Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym:  

PARY 

1 Krzysztof Cichy/ Tomasz Kiełbasa (UW)
2 Kacper Kopka/Łukasz Witkowski (ALK)
3 Jakub Patreuha/Patryk Patreuha (PWr Wrocław)

TEAM

1 Uniwersytet Warszawski 2
2 Politechnika Lubelska
3 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 3

UCZELNIE 

1 Uniwersytet Warszawski
2 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3 Politechnika Warszawska
4 Politechnika Lubelska
5 Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
6 Politechnika Wrocławska
7 Uniwersytet Szczeciński
8 Politechnika Łódzka
9 Uniwersytet Rzeszowski
10 Warszawski Uniwersytet Medyczny