Bieg Wolontariusza rozruszał stadion na Targówku
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12768
post-template-default,single,single-post,postid-12768,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Bieg Wolontariusza rozruszał stadion na Targówku

Bieg Wolontariusza rozruszał stadion na Targówku

Spotkać ich można na każdym etapie organizacji imprez masowych od biura zawodów po wręczanie medali. Tym razem to wolontariusze postanowili zrobić coś dla kolegów i koleżanek, którzy zwykle służą pomocą. Tak powstał Bieg Wolontariusza.

W sobotę na stadionie OSiR Targówek, przy pięknej słonecznej pogodzie wystartowało blisko 150 osób. Uczestnicy ruszali falami co kilkanaście minut, a do pokonania mieli 2000 m. Impreza utrzymana była w luźnej atmosferze. Dystans składający się z pięciu okrążeń można było przebiec, ale też przemaszerować. Nie było prowadzonego oficjalnego pomiaru czasu, liczył się sam udział.

Pierwotnie Bieg Wolontariusza miał się odbyć pod koniec marca, jednak z powodu pandemii musiał zostać przełożony, jak wszystkie tego typu wydarzenia. Młodzi organizatorzy przyznali po wszystkim, że ten czas choć trudny, to wyszedł im na dobre. Zdążyli się lepiej przygotować do wydarzenia.

– Pomysł biegu wyszedł od trójki, a w zasadzie czwórki doświadczonych wolontariuszy, którzy spotykali się podczas różnych wydarzeń. Mieliśmy swoje różne obserwacje, a to że dystanse są za długie, że jest jakaś presja czasu, a biegi są za drogie. Dlatego powstał pomysł zorganizować biegu bezpłatnego dla wolontariusz, osób aktywnie w społecznie. W zasadzie dla każdego, kto będzie chciał przyjść i uczestniczyć. Jednak nawet 800 godzin wolontariatu nie odzwierciedla wielu rzeczy – mówiła Martyna Szczygieł, organizatorka imprezy.

Dla jednych bieg był okazją do zdobycia kolejnego medalu do kolekcji. Dla innych stał się szansą do przeprowadzenia treningu w warunkach startowych. Tak było w przypadku Pawła Kamińskiego, który tego dnia miał wykonać serie 7 x 1000 m. Najpierw zrealizował część planu, a ostatnie dwa okrążenia pokonał już w ramach Biegu Wolontariusza.

– Biegałem typowy trening pod 10 km, a na koniec udzieliła się adrenalina. Ona powstaje przy każdej formie zawodów. Sam udzielam się jako wolontariusz, zwłaszcza podczas biegów górskich. Teraz w dobie covidu, bez osób chcących być wolontariuszami wiele z tych imprez by się nie odbyło. Ja mam duży szacunek dla wolontariuszy, bo duże imprezy często dzieją się przez cały dzień, a można otrzymać za to tylko gadżety. Czuje, że oni są niedocenieni a bez nich nie było wielu imprez – mówił zmęczony biegacz.

Niewykluczone, że impreza będzie miała charakter cykliczny. A kolejny bieg na stadionie przy ul. Łabiszyńskiej już 3 października podczas Testu Coopera dla Wszystkich.

Organizatorem Biegu Wolontariusza byli m.in.: Zwolnieni z Teorii, Inicjatywa Perspektywa, OSiR Targówek, Rada Dzielnicy Targówek i Akademicki Związek Sportowy Warszawa.

Autor: Robert ZakrzewskiMedia AZS Warszawa