Atmosferę igrzysk już prawie czuć. Kierunek…
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18331
post-template-default,single,single-post,postid-18331,single-format-standard,bridge-core-3.1.3,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Atmosferę igrzysk już prawie czuć. Kierunek…

Atmosferę igrzysk już prawie czuć. Kierunek…

Ponad setka studentów i studentek reprezentujących siedem uczelni wyższych z Warszawy weźmie udział w rozpoczynających się wkrótce Europejskich Igrzyskach Akademickich. Stolica licznie reprezentowana będzie w takich dyscyplinach jak judo czy pływanie.

Przez najbliższe dwa tygodnie Łódź stanie się gospodarzem największej akademickiej imprezy sportowej tego roku. Blisko 5000 tysięcy młodych sportowców z niemal 400 europejskich uczelni zmierzy się w 20 dyscyplinach. W programie znalazło się aż pięć rodzajów sztuk walki: taekwondo, judo, karate, muay thai i kickboxing. Dwie ostatnie dyscypliny będą debiutowały w zawodach tej rangi.

Chociaż ostatecznie wśród uczestników zabraknie zawodniczki taekwondo – Patrycji Adamkiewicz z Akademii Wychowania Fizycznego, która w w ubiegłym roku zadebiutowała podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. To godnie zastąpić ją będzie chciał kolega z uczelni Sebastian Uścimiuk – reprezentant Polski do lat 21 i brązowy medalista Pucharu Świata rozgrywanego w czerwcu w Sofii.

Kibice liczyć mogą na medale i wysokie miejsca zdobywane przez judoków, a tu silnym ogniwem wydaje się być kolejny student AWF – Oleksii Łysenko, czyli brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy w judo z 2018 roku. Medalami może pachnięć nie tylko na matach i tatami, ale i między piasku ziarnkami. W siatkówce plażowej Uniwersytet Warszawski reprezentować będą najlepsze akademickie pary w kraju: Marta Łodej/Agata Ceynowa oraz Michał Korycki/Adam Manios – aktualni złoci medaliści Akademickich Mistrzostw Polski.

W tenisie stołowym prawdziwą palet(k)ę zagrań i umiejętności zaprezentują Katarzyna Ślifirczyk czy też Paulina Krzysiek, które również reprezentują Uniwersytet Warszawski. Pierwsza z wymienionych cztery lata temu w portugalskiej Coimbrze podczas Europejskich Igrzysk Akademickich zdobyła brązowy medal w grze pojedynczej, brąz w deblu i srebro w grze drużynowej! Druga ze wspomnianych zawodniczek jest wicemistrzynią Polski seniorek z 2020 roku.

– Zawody w Coimbrze wspominam bardzo dobrze. Zdobyłam dla Uniwersytetu Warszawskiego trzy medale i trafiłam z formą. Byłam dobrze przygotowana do turnieju co przełożyło się na fajny wynik. Na Europejskich Igrzyskach Studenckich w Łodzi nie chce nakładać na siebie dodatkowej presji co do wyniku. Zaczynamy od gry drużynowej i tu liczę, że uda się awansować do strefy medalowej. Będę starała się zagrać jak najlepiej i koncentrować się na każdej kolejnej. Nie znam jeszcze dokładnego terminarza naszych rozgrywek, ale myślę że jak będzie chwila wolnego to chętnie wybiorę się obejrzeć tenis ziemny i siatkówkę. Najlepszym sposobem aby poczuć atmosferę igrzysk będzie również udział w ceremonii otwarcia – mówi Katarzyna Ślifirczyk.

Na kortach ziemnych zagra 270 rakieta rankingu WTA Weronika Falkowska z Akademii Leona Koźmińskiego, a jedyną uczelnią z Warszawy, która przystąpi do rywalizacji w sportach drużynowych będzie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Studenci tej uczelni zagrają w plażowej odmianie piłki ręcznej. W środowisku akademickim jest to młoda dyscyplina, bo dopiero w 2019 roku rozegrano 1. Akademickie Mistrzostwa Europy.

Poprzednie Europejskie Igrzyska Akademickie w 2018 roku Polska jako kraj zakończyła na 5. miejscu z dorobkiem 16 medali ( 5 złotych, 4 srebrne, 7 brązowych). W klasyfikacji uczelni zwyciężył Uniwersytet w Coimbrze z 11 medalami w tym 5 złotych.

Europejskie Igrzyska Akademickie rozpoczną się 17 lipca. Uroczysta ceremonia otwarcia odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. Zawody rozgrywane będą na 14 obiektach sportowych. Sponsorami Akademickiej Reprezentacji Polski są Grupa LOTOS S.A. i Grupa PZU S.A.

Strona zawodów: https://eug2022.eu/pl/eug-2022/
Foto: eug2020.eu