Aktywność i zdrowe nawyki, to już dla nich małe Miki 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
19540
post-template-default,single,single-post,postid-19540,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Aktywność i zdrowe nawyki, to już dla nich małe Miki 

Aktywność i zdrowe nawyki, to już dla nich małe Miki 

Choć na zewnątrz siarczysty mróz, to gorąca atmosfera rozgrzała wnętrza Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na zakończenie projektu Aktywność Młodego Warszawiaka odbyło się wyjątkowe, bo mikołajkowe spotkanie. Były zabawy, rożne formy ruchu i zaproszeni goście.

W środę uczniowie klas trzecich warszawskich szkół podstawowych wzięli udział w wielkim finale akcji Aktywność Młodego Warszawiaka. Przez kilka godzin w halach Akademii Wychowania Fizycznego korzystać oni mogli z wielu przygotowanych stref. Nie brakowało stanowisk do rugby, stołów do teqballa, ergometrów wioślarskich, stacji z szermierką czy taekwondo oraz dmuchanych konstrukcji. To oczywiście nie wszystko.

Zgłoszonych było było blisko 1300 uczniów z ponad 40 szkół. Podczas Mikołajek dla Aktywnego Młodego Warszawiaka mogli oni wiosłować z wicemistrzynią olimpijską z Tokio – Agnieszkę Kobus-Zawojską, zadać cios olimpijce z Tokio w taekwondo – Patrycji Adamkiewicz czy zagrać w piłkę ręczną  z byłą reprezentantkę Polski – Iwoną Niedźwiedź.  Większość tych sportowych karier zaczynała się właśnie w szkole.

–  Mnie wypatrzył nauczyciel lekcji wychowania fizycznego na szkolnych biegach i tak trafiłam do wioślarstwa. Pewnie też skojarzył moje nazwisko, bo moi rodzice też trenowali, ale to on zaproponował mi przejście do klasy sportowej. Może nie widział od razu we mnie mistrza, ale jakiś potencjał. Często nie doceniamy tych pierwszych trenerów. Moim zdaniem oni wykonują większą robotę niż ci ostatni trenerzy, bo muszą oszlifować ten diamencik i nauczyć chęci do zdrowej rywalizacji – mówiła podczas zajęć Agnieszka Kobus-Zawojska.

Stacji było tak wiele, że nie każdy mógł spędzić wszędzie tyle czasu ile by chciał. Uczestnicy przechodzili z punktu do punktu próbując kolejnych sprawności. Uczniom towarzyszyli nauczyciele dając przykład i również próbując swoich sił  w różnych dyscyplinach.  To nie był  turniej i nie liczyło się kto zajmie pierwsze czy drugie miejsce.

To był huczny finał podsumowujący działanie projektu Aktywność Młodego Warszawiaka. Od 31 października 2021 roku wzięły w nim udział 283 klasy z 18 dzielnic. Inicjatywa dotarła do 6196 dzieci. Oprócz zajęć sportowych zrealizowano 1361 godzin warsztatów i 108 godzin webinarów dla nauczycieli oraz 40 godzin dla rodziców.

– Jestem ciekawa wyników tego programu, bo podczas finału mamy przede wszystkim zabawę z okazji mikołajek i nadchodzących świąt. Już teraz pragnę podziękować AWF Warszawa i AZS AWF Warszawa za to, że oprócz zajęć z WF, które miały dać konkretne wyniki było bardzo dużo zajęć dydaktycznych, gdzie dzieci były uczone na temat prawidłowego żywienia i o tym jak ważna jest aktywność ruchowa. To jest dla nas bardzo ważne, żeby na przyszłość dzieci wyniosły coś z tego projektu.  Niezależnie czym się będą zajmowały w przyszłości i jaką dyscyplinę sportu wybiorą – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st Warszawy, która otworzyła całe wydarzenie.

Mikołajki dla Aktywnego Młodego Warszawiaka odbywały się w dwóch blokach. Wśród szkół, które zgłosiły największą liczbę klas rozlosowany został stół do teqballa oraz sprzęt sportowy.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Naukowe Adaptowanej Aktywności Fizycznej. Wykonawca: Main Events. Partnerami: AWF Warszawa i AZS Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków m.st Warszawy.

Tekst/foto: Robert Zakrzewski