Akademickie Mistrzostwa Polski zakończą narciarski maraton
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20075
post-template-default,single,single-post,postid-20075,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Akademickie Mistrzostwa Polski zakończą narciarski maraton

Akademickie Mistrzostwa Polski zakończą narciarski maraton

Ponad 390 osób z 44 uczelni weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, które tradycyjnie zawitają do Zakopanego. Będzie to kulminacja wydarzeń odbywających się od piątku w ramach finału zawodów AZS Winter Cup.

Choć w powietrzu czuć już wiosnę, to jeszcze nie czas odkładać nart do piwnicy. Wielkimi krokami nadchodzi jedna z najbardziej klimatycznych imprez w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski. Na zakopiańskiej Harendzie po raz kolejny wyłonieni zostaną najlepsi sportowcy-studenci w kraju. W poniedziałek i wtorek emocjonować będziemy się półfinałami w slalomie gigancie i slalomie. Natomiast trzeciego dnia zawodów dowiemy się kto o tym razem zgarnie medale.

W klasyfikacji drużynowej kobiet sukces z ubiegłego roku na pewno powtórzyć będą chciały zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a ich konkurentkami powinny być reprezentantki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które rok temu zajęły drugie miejsce. Po brąz sięgnął wtedy narciarki AWF Kraków.

Wśród panów złota bronić będzie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który nie ma jednak łatwego zadania. W zgłoszonej ekipie brakuje Adama Smolika czy Szymona Drużby, którzy zdobyli sporo punktów dla swojej uczelni. To otwiera szansę przed posiadającą mocny skład ekipą AWF Katowice, która rok temu zajęła drugie miejsce. Apetyty na podium w drużynówce na pewno mają też uczelnie dobrze radzące sobie w cyklu Akademickiego Pucharu Polski – AZS Winter Cup czyli Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Krakowska.

– W tym roku mamy nieco mniej zgłoszonych zawodników, ale spodziewamy się zaciętej rywalizacji. Trzeba pamiętać, że jest to sport powszechny i atutem jest to, że nawet amator może spotkać się podczas zawodów z kimś kto brał udział w uniwersjadzie, mistrzostwach świata czy był na igrzyskach. O wysokie miejsca walczyć powinni uczestnicy cyklu AZS Winter Cup, ale zawsze pewną niespodzianką jest to kto wystartuje z AWF Katowice i tu trzeba czekać do ostatniego dnia zgłoszeń – powiedział Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa i organizator imprezy.

W stawce zabraknie ubiegłorocznego złotego medalisty w gigancie Pawła Pyjasa z AWF Katowice, ale godnie zastąpić go będzie chciał kolega z uczelni Przemysław Białobrzycki, który rok temu był drugi w tej konkurencji. Najmłodszy z braci Białobrzyckich będzie też bronił złotego Akademickich Mistrzostw Polski w slalomie. Namieszać mogą debiutanci, którzy brali udział w Zimowej Uniwersjadzie w Lake Placid: Szymon Bębenek – aktualny mistrz Polski seniorów w slalomie i Błażej Budz – dobrze spisujący się w cyklu AZS Winter Cup.

– Na pewno nie traktuję AMP-ów jako kolejnej edycji AZS Winter Cup, gdyż cała otoczka dookoła tych zawodów od początku jest inna. Chociażby ilość zawodników czy też długość trwania. Niezmiennym jest fakt, że poza samym startem kładę duży nacisk na dobrą zabawę i kolejną dawkę przydatnego doświadczenia. Jestem dobrej myśli i miejmy nadzieję, że wszystko się ułoży razem z warunkami na stoku – powiedział Błażej Budz z Politechniki Krakowskiej.

Bardzo ciekawie zapowiada się też rywalizacja wśród pań. Złotego medalu w slalomie bronić będzie Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a tytuł akademickiej mistrzyni Polski w gigancie będzie chciała zatrzymać Zuzanna Czapska z AWF Katowice. Po raz pierwszy w tym roku na akademicki stok zawita jej koleżanka z uczelni – Julia Włodarczyk, która jest ubiegłoroczną triumfatorką klasyfikacji generalnej cyklu AZS Winter Cup. Na medal z pewnością liczy też kolejna zawodniczka AWF Katowice Patrycja Florek – mistrzyni Polski seniorek w slalomie z 2021 roku.

– Moim zdaniem trudniej jest bronić tytułu, bo każda z nas chce wygrać i dajemy z siebie wszystko. Wszystkie dziewczyny mogą się poprawić i zdobyć pierwsze miejsce, ale mi teoretycznie pozostaje tylko to samo pierwsze miejsce, albo gorsza pozycja. Moja taktyka na AMP-y raczej jest taka, żeby przez pierwsze dwa dni kwalifikacji jakoś bardzo się nie spinać, tylko się tym bawić i spędzać miło czas ze znajomymi. Staram się też mimo wszystko jak najwięcej odpoczywać, a raczej robić jak najmniej rzeczy męczących. Nie siedzę cały dzień na stoku w butach narciarskich i jak są warunki to wrzucam popołudniową drzemkę – mówi z uśmiechem Zuzanna Czapska, uczestniczka Zimowej Uniwersjady w Lake Placid i mistrzostw świata w Courchevel-Meribel.

Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim odbędą się w dniach 6-8 marca w Zakopanem. Dzień wcześniej na stoku rozegrany Harenda będzie slalom równoległy i team event wieńczący 21. sezon Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim – AZS Winter Cup.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest firma Nordica Polska, UYN, Machiko Sportswear oraz m.st. Warszawa.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński