Jeden wyścig, dwie uczelnie i od lat ten sam zwycięzca. Jak będzie tym razem?
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
13047
post-template-default,single,single-post,postid-13047,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Jeden wyścig, dwie uczelnie i od lat ten sam zwycięzca. Jak będzie tym razem?

Jeden wyścig, dwie uczelnie i od lat ten sam zwycięzca. Jak będzie tym razem?

Co tam regaty między Oxford i Cambridge. Już po raz 69. w stolicy Polski odbędzie się prestiżowy wyścig wioślarskich ósemek pomiędzy Uniwersytetem i Politechniką. W ostatnich latach górą byli Inżynierowie, którzy zapewne będą chcieli podtrzymać dobrą passę.

W sobotę 24 października na Kanale Żerańskim rozegrana zostanie impreza pn. Warsaw River Race. Chęć udziału zgłosiło kilkanaście osad, które zmierzą się w wyścigu na czas, wyścigu czwórek, oraz smoczych łodzi. W wydarzeniu mogą wziąć nie tylko wyczynowi zawodnicy, ale i amatorzy. Przewidziane są starty osad męskich, żeńskich oraz mieszanych.

Głównym punktem zawodów będzie pojedynek między dwoma renomowanymi stołecznymi uczelniami. Osady będą miały do pokonania ok. 1000 m, a trasa prowadzić będzie między 1 a 2 km Kanału Żerańskiego dawniej nazywanym Królewskim. Chwilę wcześniej na wodzie znajdą się ósemki licealne.

– Tradycje wioślarstwa w Warszawie są olbrzymie. W AZS to była jedna z najważniejszych sekcji 20-lecia międzywojennego. Bardzo byśmy chcieli, żeby regaty to była jedna z wizytówek Warszawy. Teraz wioślarstwo bardzo się rozwija. Poza takimi sztandarowymi klubami jak WTW i AWF Warszawa, są też kluby które zajmują się wioślarstwem amatorskim – mówi Rafał Jachimiak z AZS Warszawa.

Rok temu wygrała Politechnika Warszawska z czasem 2 minuty 53 sekundy i nie dając szans rywalom, którzy na pokonanie dystansu potrzebowali 23 sekundy więcej (3:15). W tej dekadzie Uniwersytet Warszawski jeszcze nie wygrał.

– W Politechnice Warszawskiej jest mocna ekipa. Wielu zawodników decyduje się studiować na tej uczelni i ciągle mają napływ nowych trenujących osób. Ale w sporcie nigdy nie można o niczym z góry przesądzać. Zobaczymy jak będzie w tym roku – powiedział Robert Borys z AZS Warszawa, koordynator zawodów.

Początek wydarzenia o godzinie 10. Pojedynek Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego zaplanowany jest na 14:15. Biuro zawodów znajdować będzie się na terenie portu żerańskiego KS Spójnia Warszawa przy ul. Modlińskiej 16. Dla najlepszych przewidziano puchary, medale i dyplomy.

Zawody Warsaw River Race można uznać za zakończenie sezonu na wodzie w wymiarze akademickim. Sportowcy przenoszą się wkrótce pod dach, bo już 7 listopada w Warszawie wystartują Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Impreza współfinansowane ze środków m.st. Warszawa i Ministerstwa Sportu

Strona wydarzenia :https://wrr.azs.waw.pl/

Autor: Robert Zakrzewski