WARSAW RIVER RACE
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
4165
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4165,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,qode-portfolio-single-template-4,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

WARSAW RIVER RACE

OFICJALNA STRONA REGAT

To już 65 regaty ósemek wioślarskich Uniwersytet – Politechnika.

 

Dawno temu, gdy Uniwersytet Warszawski zaczynał 12 rok swego istnienia, a warszawiacy przygotowywali się do Powstania Listopadowego, w Londynie miały miejsce pierwsze regaty wioślarskie Oksford-Cambridge. Wyścigi te przeszły do legendy i dziś są nie lada atrakcją sportową dla wszystkich londyńczyków. Rzecz jasna, nie możemy równać się z tradycją sławnych zawodów na Tamizie, ale … nasze warszawskie zmagania ósemek wioślarskich, organizowane po raz 65, też mogą budzić szacunek.

Nie mieliśmy łatwej historii, a różnego rodzaju zakręty dziejowe, sprawiły, że tu nad Wisłą o sporcie pomyślano później. Nasz warszawski AZS powstał równo 100 lat po założeniu Uniwersytetu – w 1916 r. Niemal natychmiast sekcja wioślarska stała się jedną z najpopularniejszych w środowisku akademickim. Kto wie, może dopomógł temu przypadek?

Tu właśnie, gdzie teraz ścigać się będą akademickie osady, w listopadzie 1918 r. na wojskowej przystani Niemieckiego Yacht Klubu, studenci UW i PW wspólnie rozbrajali Niemców. Wszystko obyło się bez przelewu krwi, zdobyto karabiny oraz …łodzie i sprzęt pływacki.
Studenci zdobyczne karabiny oddali na potrzeby rodzącego się Polskiego Wojska, ale sprzęt do sportów wodnych, zostawili dla siebie. I tak oto, ta wojenna zdobycz pomagała wioślarzom w pionierskich czasach akademickiego wioślarstwa. Na bazie tej przystani utworzono pierwszy ośrodek wodny  AZS Warszawa, a sekcja wioślarska stała się jedną z najlepiej wyposażonych w stolicy.
Kilkanaście lat później studenci-sportowcy z Politechniki i z Uniwersytetu, już nie wspólnie, ale przeciw sobie, stanęli do szlachetnej wioślarskiej rywalizacji. Po raz pierwszy do regat między Politechniką i Uniwersytetem doszło, jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej. Potem, znów była wojna i były okresy przerwy, ale w sumie, to już 65 wyścigów!

W tym roku regaty zapowiadają się arcyciekawie, bo, wzbogacone o kilka innych wyścigów, czcić będą 200 lat powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Obchody zapowiadają się huczne, a w tle tego zacnego jubileuszu, inny, nieco skromniejszy – 100 lat AZS w Warszawie. Dlatego, też wszyscy, którym sport akademicki nie jest obcy, powinni obejrzeć te zawody, zrośnięte tak mocno, z historią Warszawy i z dziejami Uniwersytetu Warszawskiego.

Robert Gawkowski