28 wrz Zrób szybki test formy i walcz o sprzęt sportowy dla szkół
Przeważnie biegacze wiedzą jaki dystans przyjdzie im pokonać. Jednak podczas Testu Coopera dla Wszystkich tylko od formy uczestników zależy ile metrów pokonają. Udział w akcji jest darmowy, a zyskać mogą szkoły dla których wybiegać można sprzęt sportowy.
W tym roku Test Coopera dla Wszystkich odbędzie się w jedenastu miastach na terenie kraju od Białegostoku przez Kraków czy Wrocław. W Warszawie przygotowane będą dwie lokalizacje. Jeden z testów znajdować będzie się na stadionie OSiR Targówek i wystartuje już 3 października. Tydzień później pobiec będzie można na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego.
Cała akcja skierowana jest nie tylko do zaawansowanych biegaczy, ale przede wszystkim rodzin i osób początkujących. Bez względu na stopień zaawansowania wszyscy będą mieli okazję poczuć atmosferę prawdziwego lekkoatletycznego mityngu korzystając z 400 metrowej bieżni.
Zasady Testu Coopera są proste. Jest to próba wytrzymałościowa polegająca na 12 minutowym nieprzerwanym biegu. Opracowana została pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku przez amerykańskiego lekarza dr. Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA.
Tyle teorii, ale jak wykonać test, żeby być zadowolonym z wyniku?
– Najważniejsze jest to, żeby w pierwszej połowie nie przesadzić, czyli przez pierwsze sześć minut starać się biec swoim tempem i z czasem przyspieszać. Oczywiście jeśli czujemy się dobrze. Jak zostanie ostatnia minuta to można dać siebie wszystko. Przed startem warto dobrze się rozgrzać. Im intensywniejszy wysiłek tym dłuższa rozgrzewka, bo łatwiej o naciągnięcia – podpowiada maratończyk Jakub Nowak, wielokrotny medalista Akademickich Mistrzostw Polskich.
Uzyskany rezultat na bieżni podstawia się do przygotowanej już tabeli. Przykładowo jeśli mężczyzna w wieku 20-29 lat pokona w ciągu 12 minut między 2400 do 2800 metrów, to otrzymuje wynik dobry. Jego rówieśniczka na taką samą ocenę musi pokonać między 2200 a 2700 m. Dłuższy odcinek daje już rezultat bardzo dobry.
W Warszawie uczestnicy będą mieli nie tylko okazję, żeby sprawdzić stan swojej formy, ale też wywalczyć sprzęt sportowy dla placówek oświatowych. Im więcej osób pobiegnie na rzecz danej szkoły czy uczelni tym lepiej, bo punktowany jest każdy start. Nagroda wzrosła do 2000 zł, a jej fundatorem jest firma Veolia Energia.
-Nie możemy się doczekać tych imprez, bo wiele wydarzeń musieliśmy odwoływać. Cieszymy się, że możemy przeprowadzić Test Coopera dla Wszystkich. Formuła jest taka, że nie gromadzi się na starcie wiele osób, a biegi rozgrywane są falami. Prosimy też, żeby wszyscy zapisywali się przez internet i obserwowali, które serie są jeszcze wolne – powiedział Rafał Jachimiak z AZS Warszawa, organizator imprezy.
Test Coopera dla Wszystkich, to coroczna akcja organizowana przez AZS Warszawa. Inicjatywa wystartowała w październiku 2010 roku na stadionie stołecznej Skry, a z czasem nabrała zasięgu ogólnopolskiego, przyczyniając się do promocji 12. minutowej próby wytrzymałościowej.
Zgłoszenia trwają na stronie https://testcoopera.pl/
Test Coopera Dla Wszystkich:
Gdańsk: 24/25.09, Stadion Lekkoatletyczny i Rugby, al. Grunwaldzka 244 (godzina 10-20)
Ostrołęka: 26.09, MZOST i IT Ostrołęka – ul. Witosa 1 (godzina 9-14)
Mielec: 30.09, MOSiR – ul. Sobieskiego 1, (godzina 10-17)
Ostrów Wielkopolski: 1.10, Boisko Gimnazjum nr 1 – ul. Wrocławska 51 ( godzina 9-15)
Warszawa: 3.10, OSiR Targówek – ul. Łabiszyńska 20 (godzina 9-14)
Warszawa: 10.10, AWF Warszawa – ul. Marymoncka 34 (godzina 9-15)
Kraków: 10.10, AWF Kraków – al. Jana Pawła II 78, (godzina 9-13)
Leszno: 10.10, MOSiR – ul. 17 Stycznia 68 (godzina 8-15)
Białystok: 17.10, BOSiR Białystok – ul. 11 listopada 28 (godzina. 9-14)
Lublin: 17.10, MOSiR – al. Józefa Piłsudskiego 22 (godzina 10-16)
Wrocław: 17.10, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – ul. Chełmońskiego 43 (godzina 8-15)
Opole: 25.10, Stadion Miejski – ul. Sosnkowskiego 12 ( godzina 10-15)