Zmarł Mariusz Kosman – prezes AZS AWF Warszawa i wybitny trener
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16342
post-template-default,single,single-post,postid-16342,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Zmarł Mariusz Kosman – prezes AZS AWF Warszawa i wybitny trener

Zmarł Mariusz Kosman – prezes AZS AWF Warszawa i wybitny trener

Przez lata stał za sukcesami polskich szermierzy, a informacja o jego odejściu zasmuciła całe środowisko sportowe. W dniu 2 listopada odszedł Mariusz Kosman – wybitny szkoleniowiec, mistrz fechtunku, prezes Klubu AZS AWF Warszawa, oraz członek Zarządu Polskiego Związku Szermierczego. Miał 66 lat.

Mariusz Kosman był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i jako zawodnik stołecznego AZS AWF zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w szpadzie indywidualnie w 1982 roku, oraz dwa lata później srebro w drużynie.

Jako trener pracował w takich klubach jak UKS Zagłoba, CWKS Legia, BFC Berlin, a zwłaszcza AZS AWF Warszawa. Prowadził też kadrę seniorów i juniorów w szpadzie. W dorobku jego zawodnicy i zawodniczki posiadają wiele medali zdobytych na różnych imprezach i w różnych kategoriach wiekowych.

Jego podpieczonymi były m.in. Magdalena Piekarska, oraz Danuta Dmowska. W 2005 roku przyszła minister sportu osiągnęła swój największy sportowy sukces, zdobywając tytuł indywidualnej mistrzyni świata w Lipsku. Była szpadzistka opublikowała w mediach społecznościowych wspólne archiwalne zdjęcie i złożyła kondolencje bliskim.

Trener Mariusz Kosman w zasłudze za swoją pracę był Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku uznany został za Trenera Roku przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a pięć lat później Trenerem Roku przez Polski Związek Szermierczy – poprowadził wtedy polskie szpadzistki do tytułu mistrzyń Europy drużynowo.

RZ