Złoto w futsalu wraca do Uniwersytetu Warszawskiego
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14016
post-template-default,single,single-post,postid-14016,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Złoto w futsalu wraca do Uniwersytetu Warszawskiego

Złoto w futsalu wraca do Uniwersytetu Warszawskiego

Pierwsze medale Akademickich Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza sezonu 2020/2021 znalazły swoich właścicieli. Wśród panów zwyciężyli zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego, chociaż pierwszy dzień rywalizacji nie zwiastował takiego zakończenia.

W zmaganiach wzięło udział siedem uczelni, a spośród zgłoszonych zespołów na parkiecie zabrakło reprezentacji Uczelni Łazarskiego. W efekcie  pozostali uczestnicy turnieju zakwalifikowali się do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Plan minimum wykonany był już na starcie, co nie znaczy że emocji zabrakło.

To była wyjątkowa edycja. Z różnych powodów większość drużyn nie mogła zagrać w najsilniejszych składach. Dla niektórych uczelni była to też jedna z niewielu okazji do zmierzenia się w hali. Dlatego pewną przewagę miały uczelnie posiadające swoje sekcje futsalowe.

– Niestety sytuacja pandemiczna odcisnęła się na wszystkich. Większość zajęć odbywa się on-line, także w naszej uczelni. Studenci którzy nie są z Warszawy rozjechali się do swoich domów. Mam dobrych zawodników z Olsztyna, Radomia, z Gdańska czy Rzeszowa, ale siłą rzeczy nie możemy trenować w pełnym składzie. To jest bardzo specyficzny rok, bo nie możemy prowadzić treningów tak jakbyśmy chcieli – mówił Zbigniew Tyc trener AZS AWF Warszawa, uczelni która posiada futsalową drużynę w II lidze mazowieckiej.

W sobotę 12 grudnia rozegrano większość meczów fazy grupowej. W grupie B faworyzowany Uniwersytet Warszawski wygrał 1:0 ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i przegrał z AWF 1:3. Podopieczni trenera Macieja Karczyńskiego grali w osłabionym składzie, bo wieczorem czekały ich akademickie derby w futsalowej ekstraklasie z AZS Uniwersytetem Śląskim (4:0 -red).

Kolejnego dnia zawodnicy Uniwerku przystąpili do turnieju już wzmocnieni kilkoma studentami grającymi w futsal na najwyższymi krajowym poziomie: Jakubem Nahornym, Denysem Lifanovem, czy Przemysławem Kępińskim. Po wygranej z Wojskową Akademią Techniczną 4:1 otworzyli sobie drogę do półfinału. W walce o złoto pokonali Politechnikę Warszawską 5:1.

W decydującym spotkaniu UW trafić miało na obrońców tytułu – Szkołę Główną Handlową, która w drodze do finału pokonała Warszawski Uniwersytet Medyczny 4:2 i przegrała z Politechniką Warszawską 0:2. W półfinale zawodnicy trenera Marcina Stachowicza pokonali Akademię Wychowania Fizycznego 3:0.

foto: Marcin Selerski

Po końcowej syrenie więcej powodów do radości mieli gracze Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zwyciężyli 2:1. Zawodnicy w zielonych strojach musieli jednak gonić wynik, bo przegrywali po trafieniu Filipa Chmiela. Wyrównał po ponad minucie Jakub Nahorny. Rezultat ustalony został w drugiej połowie za sprawą Tomasza Żebrowskiego.

– Z roku na rok widać duży postęp rozgrywek akademickich, widać że to już nie jest halowa piłka tylko futsal. Nie będę ukrywał, że kilku chłopaków trafiło do nas trafiło na treningi z AWF czy z WAT. W akademickich rozgrywkach grał m.in. Michał Klaus jeszcze za trenera Gerarda Juszczaka. Później występowali tu Radosław Marcinkowski, teraz są Kuba Nahorny czy Bartek Przyborek i Maciek Pikiewicz, który grał dla SGH. To są teraz nasi podstawowi zawodnicy ligowi – ocenił Maciej Karczyński, trener AZS UW Wilanów.

W bardzo wyrównanym meczu o brązowy medal pomiędzy Politechniką Warszawską i Akademią Wychowania Fizycznego po regulaminowym czasie gry był remis 2:2. W ostatniej sekundzie dogrywki Inżynierowie mieli je szansę na zwycięstwo wykonując przedłużony rzutu karny. Filip Strzegowski obronił jednak strzał z 10 metra i potrzebny był konkurs karnych. Skuteczniejsza była Politechnika wygrywając 3:1.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st Warszawa, oraz Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

1. UNIWERSYTET WARSZAWSKI

2.SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE

3.POLITECHNIKA WARSZAWSKA

4.AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W WARSZAWIE

5.WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA W WARSZAWIE

6.WARSZAWSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY

7.SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W WARSZAWIE