Zgarnij łup podczas Puchar AZS w SUP
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20982
post-template-default,single,single-post,postid-20982,single-format-standard,bridge-core-3.0.9,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.0,vc_responsive

Zgarnij łup podczas Puchar AZS w SUP

Zgarnij łup podczas Puchar AZS w SUP

Wiosłowanie na deskach SUP podbiło nie tylko wszystkie możliwe akweny, ale i serca miłośników sportów wodnych. To już nie tylko przystępna forma aktywnego wypoczynku, ale też okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Zabawa i walka o wygraną czekać będą podczas drugiej edycji Pucharu AZS, który odbędzie się w Wilkasach koło Giżycka.

Trochę pary w rękach, odrobina kondycji i dwie szczypty równowagi, oto przepis na kilka godzin super zabawy. Ta młoda dyscyplina sportu zrodzona na Hawajach jest jedną z najszybciej rozwijających się form rekreacji na świecie. Nie tylko w wakacje tzw. „superów” spotkać można na rzekach, jeziorach i morskich zatokach. W przeciwieństwie do wielu innych sportów wodnych nie trzeba tu czekać na sprzyjający wiatr.

Nauka pływania na SUP-ach nie jest wymagająca i przystępność tego sportu stoi za tajemnicą jego popularności. Już po kilkunastu minutach nauki pod okiem instruktora będziemy mogli utrzymać się na desce. Oczywiście osoby, które uprawiały w przeszłości kajakarstwo mogą mieć nieco łatwiej. Uczestnicy obozu studenckiego w Wilkasach przez pięć dni będą mieli okazję potrenować pływanie na SUP-ach, by na koniec sprawdzić się w Pucharze AZS.

– Moim zdaniem do opanowania podstaw pływania na deskach typu SUP wystarczy dosłownie parę minut na spokojnej wodzie, aby wyczuć balans, zarówno swój jak i deski. Oczywiście każdej osobie zajmie to trochę więcej lub mniej czasu, w zależności od tego czy ktoś już pływał kiedyś na kajakach, windsurfingu czy surfował, ale zarówno od warunków atmosferycznych. W zeszłym roku podczas Pucharu AZS pogoda nie była pomocna przy startach, bo padał deszcz i mocno wiało, ale uważam, że jeśli ktoś będzie aktywnie uczestniczył w zajęciach podczas AZS Student Camp spokojnie poradzi sobie z pokonaniem deszczu nawet na długich dystansach. Na pierwszych zajęciach zaczniemy pewnie od złapania równowagi na klęczkach i koordynacji ruchowej z wiosłem. Wypłyniemy sobie od brzegu i będziemy pływać wspólnie próbując robić gwałtowne zawroty albo hamowanie, które pomogą nam później w trakcie tegorocznego Pucharu AZS – opowiada Jan Sobczak z AZS Warszawa, który będzie instruktorem podczas obozu w Wilkasach.

Choć pływanie na SUP-ach, kojarzy się z wypoczynkiem i to ludzka ciekawość sprawiała czy można pływać na nich szybciej lub lepiej technicznie. Od czterech lat rozgrywane są też mistrzostwa świata, które w ubiegłym roku gościły w Gdyni. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują w sprincie, konkurencji technicznej i na długim dystansie. W Wilkasach będzie można sprawdzić się w tej pierwszej i drugiej odmianie pływania na SUP-ach.

W sprincie do pokonania będzie trasa licząca około 200 m i wyznaczona na wodach jeziora Niegocin. Zawodnicy ruszać będą z plaży parami, a zwycięzcy awansować będą do kolejnej fazy pucharu. To właśnie widokowe pojedynki 1 na 1 dostarczą wielu emocji kibicom zebranym na brzegu. W konkurencji technicznej na uczestników czekać będzie trasa licząca do 1000 m i jak sama nazwa wskazuje wymagająca większych umiejętności manewrowania wokół boi. Uczestnicy ruszą ze startu masowego. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie MOPR.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja zawodów rozgrywana była przy padającym deszczu i udało się rozegrać tylko sprint. Teraz organizatorzy liczą, że uśmiechnie się do nich słońce. Wśród mężczyzn najlepszy był wtedy Adam Olesiński z AZS Warszawa, a wśród pań ex-eaquo metę przekroczyły Agata Prokop z AWF Warszawa i Aleksandra Snopek z Politechniki Warszawskiej.

Akademicki Puchar Polski w SUP odbędzie się 9 września w Wilkasach koło Giżycka. W zawodach będzie mogła wziąć każdy kto ukończył 18 lat. Opłata za udział wynosi 15 zł. Prowadzona będzie klasyfikacja open kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacja akademicka kobiet i mężczyzn. Planowana jest też klasyfikacja drużynowa.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem Pucharu AZS w SUP jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz AZS Wilkasy.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak