Żeglarze Politechniki Gdańskiej odliczają do dziesięciu
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20677
post-template-default,single,single-post,postid-20677,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,tribe-no-js,qode-optimizer-1.0.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-smooth-scroll-enabled,qode-theme-ver-30.8.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-8.0.1,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Żeglarze Politechniki Gdańskiej odliczają do dziesięciu

Żeglarze Politechniki Gdańskiej odliczają do dziesięciu

Czy Politechnika Gdańska przystanie na moment, a może udowodni że ma patent na wygrywanie i w klasyfikacji uczelni odniesie sukces po raz dziesiąty z rzędu. Tego dowiemy się tego podczas Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie, które odbędą się na wodach jeziora Niegocin. Zawody rozegrane zostaną pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kurs na Wilkasy koło Giżycka tradycyjnie już obiorą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w klasie omega. W zawodach zobaczymy blisko 100 jachtów z 38 uczelni, a łącznie w imprezie weźmie udział blisko 330 osób. Jest to najwyższa frekwencja w ostatnich kilku latach. Dla porównania rok temu na akwenie podziwiać można było 89 jachtów.

Pierwszego dnia załogi ścigać będą się w eliminacjach podzieleni na floty A i B. Najlepsze jachty awansują do finałów rozgrywanych we „flocie złotej”, a o dalsze lokaty walczyć będzie można we „flocie srebrnej”. Do zdobycia są medale w klasyfikacji generalnej, ale też w typach uczelni.

Jeśli warunki dopiszą to planowanych jest rozegranie łącznie 17 wyścigów. Wszystko zależy od pogody i wiatru, który w tej dyscyplinie często rozdaje karty. W zeszłym roku udało się rozegrać 11 wyścigów, w tym dwa ostatniego dnia zawodów.

W Wilkasach tytułu Akademickiego Mistrza Polski w klasyfikacji sterników bronił będzie Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk, który przed rokiem o punkt wyprzedził Aleksandra Michalskiego z Politechniki Gdańskiej. Utalentowany żeglarz i brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów z 2022 roku w klasie 470, przerwał zwycięską serię Inżynierów w klasyfikacji sterników.

Swoje miejsce w historii regat chcą zapisać wielkimi literami żeglarze Politechniki Gdańskiej, którzy liczą na dziesiąta wygraną z rzędu w klasyfikacji uczelni. Ich doskonała seria trwa aż do 2014 roku i mało kto wyobraża sobie inny scenariusz niż ponowny triumf. Jednak rywale nie śpią. Pięć załóg wystawił Uniwersytet Warszawski,  a po cztery Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

– Niestety w tym roku kontuzji uniemożliwiającej start doznał nasz przyjaciel Janek, co mocno utrudni nam walkę o najwyższe stopnie podium w klasyfikacji sterników. Jednak co do wyniku w klasyfikacji drużynowej to jesteśmy spokojni. Mocnymi faworytami będzie załoga Patryka Kosmalskiego, Tomka Lewandowskiego i Karoliny Żurek! Jeżeli okoliczności nie pozwolą nam na równą walkę z czołówką, to zrobimy wszystko żeby pomóc naszym młodszym kolegom w walce o złoto – powiedział Aleksander Michalski z Politechniki Gdańskiej.

Początek rywalizacji we wtorek 23 maja o godzinie 9. W czwartek wyścigi zakończyć mają się do południa. Ceremonia wręczenia dekoracji zaplanowana jest na godzinę 15.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami jest Ośrodek AZS Wilkasy, Helly Hansen, Yamaha, MOPR, UP Wind i Polski Związek Żeglarski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński