Zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego wspięli się po wygraną
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12792
post-template-default,single,single-post,postid-12792,single-format-standard,bridge-core-3.1.5,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.3.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego wspięli się po wygraną

Zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego wspięli się po wygraną

Szczyty możliwości i wysoki poziom zaangażowania zaprezentowali uczestnicy Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza we wspinaczce sportowej. Dla części zawodników był to ostatni sprawdzian przed Akademickimi Mistrzostwami Polskimi w tej dyscyplinie.

Do walki o medale zgłosiło się blisko 30 zawodników z kilku stołecznych uczelni. Zawody trwały przez dwa dni i gościły na dwóch obiektach. Zwycięzcy wyłonieni zostali po rozegraniu wspinaczki na czas, bulderingu, oraz zawodów na trudność. Zdaniem organizatorów mistrzostwa można uznać za udane.

– Udało nam się ściągnąć kilku czołowych wspinaczy, co nie było wcale takie łatwe. Wrzesień i październik, to w Europie najlepsze miesiące do wspinania. Większość zawodników wyjeżdża wtedy w skałki. Poziom był też wysoki. Drogi nakręcili nam najlepsi specjaliści w Warszawie, czym zmusili uczestników do dania z siebie wszystkiego – mówi Marta Czajkowska, organizatorka zawodów.

Foto: Marcin Selerski

Pierwszego dnia w hali przy ul. Banacha rozegrano sprinterskie pojedynki na ścianie o wysokości 8 metrów. Najlepsi potrzebowali na jej pokonanie ok. 4 sekund. Większych umiejętności technicznych wymagał bouldering. Na dojście do tzw. „topu”, czyli najwyższego punktu zawodnicy mieli cztery minuty, na każdy z trzech problemów. Decydująca była liczba prób.

Zawody odbywały się podczas Międzynarodowego Dnia Sportu Akademickiego przypadającego na 20 września. Obchodzony jest on na całym świecie od 2016 roku.

Foto: Marcin Selerski

Rozstrzygnięcia zapadły w poniedziałek, gdy uczestnicy przenieśli się do Areny Wspinaczkowej Makak – największej hali wspinaczkowej w Polsce. To tam rozegrano zawody na trudność tzw. prowadzenie. Na uczestników czekała ściana licząca ponad 15 metrów.

Zwyciężyli faworyci czyli Jerzy Laskowski i Katarzyna Kwiatkowska reprezentujący Uniwersytet Warszawski. Oboje popisali się duża uniwersalnością i zdominowali wszystkie konkurencje. Byli niemal bezbłędni.

– Jerzyk wygrał zarówno w czasówce, która wymaga świetnej koordynacji. Z zapasem był też najlepszy w boulderach, ale to nie dziwi bo jest po wakacjach i wspinał się w naturalnych skałach. W finale prowadzenia spadł dwa chwyty przed końcem, czyli prawie skończył drogę. U dziewcząt była taka sama sytuacja. Kasia wygrała czasówkę, co nie było zaskoczeniem. Trenowała ją jako juniorka, i widać że pewne rzeczy zostają. Później w pierwszej próbie pokonywała bouldery. Ukończyła też drogę finałową na trudność, choć widać było, że pod koniec jest zmęczona – opisuje organizatorka, która jest też trenerką sekcji wspinaczkowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Foto: Marcin Selerski

To nie koniec emocji związanych ze wspinaczką sportową. W dniach od 24 do 27 września w Katowicach i Sosnowcu rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Polski w tej konkurencji.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza współfinansowane są ze środków m.st. Warszawa i Ministerstwa Sportu. Nagrody dla najlepszych ufundowała firma AXA.

ZAWODY NA CZAS:

1. Katarzyna Kwiatkowska (UW)

2. Agnieszka Kowalczyk (PW)

3. Zofia Wiśnios (SGGW)

 

1. Jerzy Laskowski (UW)

2. Mikołaj Wolanin (PW)

3. Aleksander Mieciek (UW)

BOULDERING:

1. Katarzyna Kwiatkowska (UW)

2. Ewa Sasinowska (UW)

3. Zosia Wiśnios (SGGW)

 

1. Jerzy Laskowski (UW)

2. Michał Kulpinski (UW)

3. Piotr Białas (UW)

ZAWODY NA TRUDNOŚĆ:

1. Katarzyna Kwiatkowska (UW)

2. Julia Milencka (UW)

3. Ewa Sasinowska (UW)

 

1. Jerzy Laskowski (UW)

2. Piotr Białas (UW)

3. Mikołaj Wolanin (PW)