Wybierz kierunek z SKS-u do AZS-u
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12760
post-template-default,single,single-post,postid-12760,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Wybierz kierunek z SKS-u do AZS-u

Wybierz kierunek z SKS-u do AZS-u

Przygoda ze sportem nie musi kończyć się wraz z otrzymaniem egzaminu dojrzałości. Przekonuje o tym szósta edycja zawodów „z SKS-u do AZS-u” promująca akademickie rozgrywki i uczelnie, wśród uczniów szkół średnich.

Ta impreza nie tylko wyłania zwycięzców, ale także wskazuje dalszą drogę rozwoju sportowego. Może przypadkiem odkryje przyszłą gwiazdę Akademickich Mistrzostw Polski, a nawet uczestnika Uniwersjady, lub członka jednej z wielu uczelnianych sekcji.

Szkolne Kluby Sportowe rywalizować będą w dwóch etapach. Najpierw spotkają się w regionalnych eliminacjach, które rozgrywać się będą w pięciu miastach: Katowicach, Lublinie, Opolu, Toruniu i Warszawie. Najlepsi awansują do finału, który odbędzie się w stolicy w dniach 4-6 grudnia.

– Staramy się pokazywać uczniom co to jest AZS. Prezentujemy im infrastrukturę uczelnianą, tak żeby wiedzieli że wraz z końcem lekcji WF-u w szkole, nie muszą kończyć swojej aktywności. Na uczelniach sport jest równie istotny. Chcemy pokazać im na jakim poziomie organizujemy zawody i że AZS to nie jest tylko sport wyczynowy, tylko taki dla wszystkich. Ale z tego co wiem, to przychodzą na finały też trenerzy z uczelni i szukają talentów – mówi Rafał Jachimiak z AZS Warszawa.

Rywalizacja odbywać będzie się w trzech dyscyplinach zespołowych (koszykówce, piłce siatkowej, futsalu mężczyzn) i dwóch indywidualnych (tenisie stołowym, ergometrze). Niektóre z nich dopiero zdobywają swoją popularność na poziomie szkół średnich.

– Jeśli chodzi o sporty drużynowe, to najmniej znany jest futsal. W Polsce ten sport narodził się w środowisku akademickim i rozlewa się powoli. Liczymy, że coraz więcej osób będzie znało zasady, bo różni się on od tzw. „halówki”. Co do ergometru, to często uczniowie pierwszy raz tu wsiadają na maszynę. To nie jest sport, który pojawia się codziennie na lekcji WF-u – wyjaśnia organizator zawodów.

Plan zajęć warszawskich eliminacji „z SKS-u do AZS-u” wygląda następująco: w dniach 22-24 wrześniach w hali przy ul. Banacha 2a rywalizować będą wymienione już sporty zespołowe. Natomiast 10 i 11 listopada na obiektach AWF o awans walczyć będą indywidualnie uczniowie na ergometrze i tenisiści stołowi.

Ogólnopolskie finały akcji odbędą się w Warszawie w terminie 4-6.12.2020.