04 sie Wirtualne Muzeum AZS
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego historykom z Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie powierzono stworzenie Wirtualnego Muzeum Akademickiego Związku Sportowego. Projekt realizowany jest w ramach programu „Rozwój Sportu Akademickiego”. Jego produktem finalnym ma stać się wirtualne muzeum dziejów tej niezwykle zasłużonej i wartej szczególnego upamiętnienia organizacji.
W historii AZS, niczym w soczewce, skupiają się nie tylko sportowe dzieje państwa i narodu, zwłaszcza jego niekwestionowanych elit. W pewnym uproszczeniu można nawet pokusić się o nieco patetycznie brzmiące stwierdzenie, że przeszłość AZS personifikuje dzieje Państwa Polskiego, a losy Azetesiaków spektakularnie egzemplifikują losy narodu. Wybór spuścizny AZS jako przedmiotu digitalizacji (upamiętnienia i udostępnienia) wydaje się zatem w pełni uzasadniony.
Dla wielu warunki ku temu, często po raz pierwszy, stwarzał Akademicki Związek Sportowy.
Ta wyjątkowa, bo ponad wiekową tradycją nobilitowana wspólnota, w szczególny sposób wyzwala pamięć zbiorową. Wymiar osobisty, nieco intymny (debiuty, sportowe juwenilia, sukcesy i porażki), zrazu przeplata się w niej ze wspomnieniem miejsc i zdarzeń (przestrzeni stadionów i pewnie nie zawsze pełnych trybun), by dać się w efekcie zdominować refleksji nad fenomenem współtworzenia, udziału w wyjątkowej wspólnocie, startu w pokoleniowej sztafecie, której ikoną stał się dumnie brzmiący skrót AZS. Świadomość tego wpółuczestnictwa rodziła ważne poczucie przywiązania nie tylko do własnej Almae Matris, ale dawała też szerzej pojmowaną tożsamość opartą choćby na rudymentarnej idei kalokagatii. To symbioza przymiotów ciała i ducha bodaj najmocniej zdecydowała o tym, że losy AZS tak mocno splatały się z dziejami Naszej Ojczyzny.
Warto temu fenomenowi poświęcić uwagę szczególną, by „zbiorową pamięć” tego „zbiorowego doświadczenia” chronić i utrwalać. Służyć temu będzie powstające wirtualne Muzeum Dziejów AZS, które mocą nowoczesnych technologii ożywi historię symbiozy sportu i Akademii od końca XIX wieku po próg III tysiąclecia.
Apelujemy zatem do wszystkich Ludzi AZS, amatorów akademickiego sportu, podzielcie się z nami swoją pamięcią, swoimi pełnymi emocji wspomnieniami! Utrwalaliście je choćby w fotografiach, a ich ślad tkwi także w starych dokumentach, dyplomach, medalach, plakatach, a nawet sprzęcie sportowym … Jeśli tę spuściznę ilustrującą choćby wycinek historii AZS pragniecie oddać zbiorowej pamięci, ocalić od zapomnienia i bezpiecznie zachować młodemu pokoleniu, prosimy o kontakt: muzeum@azs.pl.
Dzięki Wam, ludziom wrażliwym na historię AZS, ma szansę powstać unikalna baza danych. Współtworzyliście legendę tej wyjątkowej sportowej korporacji, włączcie się w jej utrwalanie i popularyzację! Poddane digitalizacji własne pamiątki i wspomnienia odnajdziecie zarówno w Muzeum, jak i w wielu publikacjach o dziejach Akademickiego Związku Sportowego.
Prof. Dariusz Słapek
Zapraszamy na oficjalną stronę Muzeum: umcs.pl/pl/muzeumazs.htm
Facebook: facebook.com/muzeumazs/