WAT wygrywa regaty nad Jeziorem Zegrzyńskim
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16152
post-template-default,single,single-post,postid-16152,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

WAT wygrywa regaty nad Jeziorem Zegrzyńskim

WAT wygrywa regaty nad Jeziorem Zegrzyńskim

Była rekordowa liczba wyścigów, piękna słoneczna pogoda i trzepot białych żagli na wietrze. Podczas Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w żeglarstwie było wszystko co potrzebne do przeprowadzenia udanych regat. Zabrakło tylko zwrotów, a dokładniej zwrotów akcji.

Na pomyślne wiatry liczyło osiem załóg z sześciu uczelni, które pływały po słodkich wodach Jeziora Zegrzyńskiego. Przez dwa dni trwała rywalizacja w klasie Omega i w tym czasie rozegrano aż 10 wyścigów. Organizatorzy nie pamiętają czy kiedyś udało się rozegrać więcej biegów.

Serce imprezy po raz pierwszy znajdowało się na terenie ośrodka Wojskowej Akademii Technicznej. Warunki dopisały, a zwłaszcza wiatr sięgający w porywach od 3 do 4 stopni w skali Beauforta. Pierwszy dzień był najbardziej wymagający, bo odbyło się 6 startów, a najlepszym pokonanie dystansu zajmowało ponad 30 minut.

Załoga Wojskowej Akademii Technicznej uskrzydlona zwycięstwem w I lidze żeglarskiej oraz awansem do ekstraklasy nie dała szans pozostałym uczelniom. W poniedziałek wygrała pięć rozegranych wyścigów i drugiego dnia zawodów nie oddała już wygranej. Pewnie zwyciężyli ostatni start pieczętując swój triumf. Po długim sezonie teraz przed nimi upragniony odpoczynek.

– Było dużo wiatru, a to dla żeglarzy jest najważniejsze. Cieszymy się, że wygraliśmy na swoim terenie. W żeglarstwie premiowana jest zawsze stabilność, choć nie zawsze trzeba wygrywać. To dla nas już raczej jest miłe zakończenie sezonu, bo walczyliśmy w wielu konkurencjach i teraz czas zająć się innymi sprawami. W niedzielę odbieraliśmy medale za wygranie w 1 lidze, a już następnego dnia był kolejny start – powiedział sternik WAT pchor. Rafał Błażejczyk, który płynął w załodze z Karoliną Skowrońską i Jackiem Sajnógiem.

Dla reprezentantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego start w Akademickich Mistrzostwach Warszawy był pierwszym w nowym składzie. Jednak Julia Szmit, Julia Oleksiuk i Mateusz Safian złapali wiatr w żagle i zajęli ostatecznie wysokie drugie miejsce.

– Warunki były sprzyjające, ale z uwagi na to że jesteśmy dość lekką załogą drugiego dnia warunki były dla nas znacznie lepsze. Chodziły mocniejsze szkwały, ale dawaliśmy sobie dobrze radę. W poniedziałek na wodzie spędziliśmy ponad pięć godzin, więc zmęczenie robiło swoje. Wyścigi drugiego dnia zbliżały się już do sprintów, gdy trzeba było szybko działać i analizować sytuację – mówiła na brzegu Julia Szmit, sterniczka WUM i studentka III roku stomatologii.

Podium uzupełniła Szkoła Główna Handlowa ze sternikiem Krzysztołem Białasiem, oraz załogantami Karoliną Mikulec i Franciszek Piosikiem. Natomiast w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Wojskowa Akademia Techniczna.

Impreza rozgrywana była w ramach sezonu 2020/2021.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza współfinansowane są ze środków m.st. Warszawa i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak