Warszawskie piaski wciągnęły faworytów 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20888
post-template-default,single,single-post,postid-20888,single-format-standard,bridge-core-3.0.9,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.0,vc_responsive

Warszawskie piaski wciągnęły faworytów 

Warszawskie piaski wciągnęły faworytów 

Choć centrum Warszawy nie kojarzy się z miejscem do plażowania, to jednak właśnie tu rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Po raz kolejny turniej zdominowały pary Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężając klasyfikację generalną. 

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przez trzy dni Warszawa stała się stolicą sportu akademickiego. Dla studentów i studentek miasto z syrenką w herbie było areną ostatniej w tym sezonie walki o medale. Na piaszczystych obiektach Monta Beach Volley Club rywalizowali siatkarze i siatkarki. Natomiast kilka kilometrów dalej w Rembertowie rozgrywany był turniej finałowy piłki nożnej mężczyzn.

Od poniedziałku do środy na ośmiu nowoczesnych boiskach rywalizowały 32 pary męskie i 32 żeńskie wyłonione z turniejów strefowych. Mecze rozgrywane były w prawdziwie wakacyjnym klimacie i przy wysokich temperaturach. Długie wymiany męczyły podwójnie, a głośne okrzyki po zdobytym punkcie niosły się wzdłuż Wisły.

Wśród mężczyzn tytułu broniła para Uniwersytetu Warszawskiego – Adam Manios i Michał Korycki dla których turniej nie był spacerkiem po piasku. Na początek drugiego dnia rywalizacji przegrali z parą reprezentującą AWF Katowice: Mateuszem Łysikowskim i Adrianem Gardyanem (1:2) i o awans do pierwszej czwórki musieli walczyć z prawej strony drabinki.  Szansa do rewanżu nadarzyła się już w półfinale. Po zaciętym meczu lepsi okazali się Manios z Koryckim wygrywając 2:0, co jednak nie oddaje walki na przewagi.

Bardzo dobrze radzili też sobie ich koledzy z Uniwerku: Tomasz Jaroszczak i Jakub Skrajny, którzy w drodze do półfinału pokonali kolejną parę UW: Patryka Tyszkę i Rafała Maluchnika.  W środę rano trafili jednak na mocną parę z Politechniki Łódzkiej – Macieja Kaszewiaka i Miłosza Kruka przegrywając z nimi 1:2. Okazało się, że spotkanie trzeba będzie powtórzyć, bo nie doliczono punktu w jednym z setów. Po kilku godzinach pary wróciły na boisko wznawiając mecz od stanu 13:10 dla Politechniki. Ostatecznie Politechnika Łódzka znów była lepsza wygrywając 2:1.

Nieco więcej odpoczynku przed meczem o złoto miał Adam Manios i Michał Korycki co z pewnością pomogło im przed starciem z parą Maciej Kaszewiak/Miłosz Kruk. Pierwszy set padł łupem pary z Uniwersytetu Warszawskiego (21:12), ale w drugiej części łodzianie wzięli się za odrabianie strat. Mimo to ostatnie słowo należało do zawodników Uniwerku (21:14), którzy zdobyli złoto po raz czwarty z rzędu!

– Finał był naszym najlepszym meczem w tym sezonie jak do tej pory. W meczu o pierwszą czwórkę w tie-braku przegrywaliśmy 12:14, ale zdołaliśmy się z tego podnieść. Później czekał nas ciężki półfinał. Ten mecz był rozgrywany przy sprzyjających warunkach, bo było chłodno i pochmurno.  Wcześniej graliśmy w 35 stopniach i to dawało się we znaki nam jak i przeciwnikom. Ogromnie się cieszymy, że mimo tak ciężkich rozegranych meczów wytrwaliśmy i zdobyliśmy złoto. Łatwiej jest zdobyć tytuł niż go obronić, a co dopiero zdobyć po raz czwarty –  ocenili po meczu na gorąca Adam Manios i Michał Korycki.

W turnieju kobiet aż trzy pary Uniwersytetu Warszawskiego awansowały do pierwszej czwórki. Tytułu broniła Agata Ceynowa, która w tym roku grała w parze z Kariną Jakuć. W półfinale przegrały jednak ze swoimi koleżankami z uczelni: Patrycją Jundziłł i Julią Gierczyńską (1:2). Para w ubiegłym roku nie grała razem i potrzebowała chwili, żeby złapać rytm. W drugiej rundzie uległy parze Gorzka/Koper (1:2) i przebijały się do kolejnej fazy z prawej strony drabinki. Przebijały się na tyle skutecznie, że dotarły do finału.

Pewne było, że tytuł pozostanie w rękach Uniwersytetu Warszawskiego, bo w drugim półfinale – ubiegłoroczne brązowe medalistki Akademickich Mistrzostw Polski: Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska pokonały duet Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 2:0 (21:18. 21:19).

W finale, który był wewnętrzną sprawą Uniwersytetu Warszawskiego Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska pokonały duet Błasiak/Łukaszewska 2:0 (21:19, 21:18). Kibice i pozostali zawodnicy mogli oglądać pasjonującą walkę i siatkówkę plażową na najwyższym poziomie.

– Pewnie nie byłyśmy faworytami tego turnieju, bo w strefie i półfinałach zawsze kończyłyśmy na trzecim miejscu. Jednak przypomniałyśmy sobie stare czasy jak jeszcze razem odnosiłyśmy największe sukcesy. Grałyśmy razem i wzajemnie się motywowałyśmy, każda z nas brała ciężar gry i to poskutowało. W finale zdecydowała dyspozycja dnia i ta konsekwencja, bo popełniłyśmy mniej błędów. Bardzo cieszymy się z wygranej, choć chyba same w to nie wierzymy jeszcze. Jesteśmy po prawdziwym maratonie siatkówki – mówiły Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska.

W meczu o brąz kobiet Agata Ceynowa i Karina Jakuć wygrały z Pauliną Wiśniewską i  Martyną Kłodą z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2:0). Natomiast w meczu o trzecie miejsce w turnieju mężczyzn Mateuszem Łysikowski z Adrianem Gardyanem pokonali Tomasza Jaroszczaka i Jakuba Skrajnego w tie – breaku 2:1.

Ostatniego dnia imprezy rozegrano też Puchar AZS w siatkówce plażowej w turnieju mikstów. Udział wzięło 16 par z 10 uczelni, a najlepszy okazał się duet z Uniwersytetu Gdańskiego Adam Miotk/Magdalena Koper, który w finale pokonał parę z Uniwersytet Śląskiego w Katowicach (Patrycja Bubak-Gamza, Adrian Rybak).

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Monta Beach Volley Club. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Kamil Rojek

Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja kobiet: 

1. Patrycja Jundziłł/ Julia Gierczyńska (Uniwersytet Warszawski)
2. Izabela Błasiak/ Justyna Łukaszewska (Uniwersytet Warszawski)
3. Agata Ceynowa / Karina Jakuć (Uniwersytet Warszawski)
4. Paulina Wiśniewska/ Martyna Kłoda (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja mężczyzn

1. Adam Manios/ Michał Korycki (Uniwersytet Warszawski)
2. Maciej Kaszewiak / Miłosz Kruk (Politechnika Łódzka)
3. Mateusz Łysikowski / Adrian Gardyan (AWF Katowice)
4. Tomasz Jaroszczak / Jakub Skrajny (Uniwersytet Warszawski)

Klasyfikacja generalna – kobiet

1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Politechnika Poznańska
4. Uniwersytet Gdański
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
6. Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
7. Politechnika Gdańska
8. Politechnika Lubelska
9. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
10. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Klasyfikacja generalna mężczyzn

1.Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Uniwersytet Gdański
5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Warszawska
8. Uniwersytet Rzeszowski
9. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
10. Politechnika Łódzka