W Zawoi poznaliśmy najlepszych narciarzy z Warszawy
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
22561
post-template-default,single,single-post,postid-22561,single-format-standard,bridge-core-3.1.4,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive

W Zawoi poznaliśmy najlepszych narciarzy z Warszawy

W Zawoi poznaliśmy najlepszych narciarzy z Warszawy

Mistrzostwo smakuje wyjątkowo, zwłaszcza kiedy prowadzi do niego długa droga. W tym przypadku akurat nie ma żadnej przenośni. W malowniczej Zawoi rozegrano czwarty etap zawodów AZS Winter Cup. Wisienką na torcie była klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w narciarstwie alpejskim.

Blisko pięć godzin drogi ze stolicy, na terenie stacji Mosorny Groń, rozegrany został jeden z ostatnich etapów Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim w tym sezonie. W zawodach wzięło udział 92 uczestników i uczestniczek z kilkunastu uczelni. W stawce nie zabrakło przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie czy Uniwersytetu SWPS, którzy walczyli o medale Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza.

Warunki nie były łaskawe dla miłośników białego szaleństwa. Pogoda utrzymująca się na plusie, a także padający przez całą noc deszcz sprawiły, że trasa była miękka. W takiej sytuacji nietrudno było o wywrotkę, o czym niestety przekonało się kilku zawodników. Warto też przypomnieć, że mieli oni doczyniania z najdłuższym gigantem w całym cyklu AZS Winter Cup. Choć przeciwności wydawały się piętrzyć, to jednak nikt nie spuszczał z tonu.

Pod nieobecność liderki klasyfikacji generalnej cyklu Mai Chyli, która z powodzeniem brała udział w mistrzostwach Polski seniorów, w slalomie gigancie wygrała Zofia Zdort (SUM Katowice) z łącznym czasem 2:06.95. Druga po dwóch przejazdach była Karolina Haratek (UJ CM Kraków) tracąc do liderki tylko 0.61 sekundy. Na trzecim miejscu uplasowała się Adrianna Borowik z Uniwersytetu Warszawskiego (2:10.59) i to ona została Akademicką Mistrzynią Warszawy.

– Zawsze to fajne uczucie wygrać, choć jedna z moich konkurentek ale też koleżanek z drużyny odniosła kontuzję i jest mi bardzo przykro. Hamowanie na mecie było dziś dość niebezpieczne, bo ja ale też Karolina oraz Zofia miałyśmy wywrotki. Z taką prędkością z jaką tu wjeżdżałyśmy nie dało się inaczej wyhamować. Warunki nie były bardzo złe, ale chyba drugi przejazd giganta był już zbędny, bo robiło się niebezpiecznie. Pierwszy przejazd był jednak rewaluacyjny bo było twardo czego nikt się nie spodziewał – mówiła Ada Borowik.

Najlepszy w gigancie wśród mężczyzn był Piotr Krawczyk z Politechniki Krakowskiej, który uzyskał wynik 2:02.18 i tylko o 0.08 sekundy wyprzedził Piotra Browarskiego (Politechnika Wrocławska). Trzeci był Juliusz Mitan (AGH Kraków) z czasem 2:02.33. Na 9. pozycji znalazł się Mikołaj Sosnowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który wywalczył tytuł Akademickiego Mistrza Warszawy.

Po chwili przerwy wystartował slalom. Wśród pań większych zmian na podium nie było i ponownie wygrała Zofia Zdort przed Karoliną Haratek i Igą Wilczyńską. Czwarte miejsce wywalczyła wspomniana Adrianna Borowik dokładając kolejny medal AMWiM do kolekcji.

Pierwszą wygraną w tym sezonie w slalomie odniósł Michał Czerwiński z Politechniki Krakowskiej, który wyprzedził wspominanego już Juliusza Mitan z AGH Kraków. Podium uzupełnił kolejny z krakowskich Inżynierów – Piotr Krawczyk. Z dobrej strony pokazał się znów Mikołaj Sosnowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który był szósty w generalce, ale najwyżej ze stołecznych studentów.

– Wygrana w AMWIM-ach to mój największy sukces w AZS Winter Cup do tej pory, ale cieszę się też z szóstego miejsca w slalomie, bo to bardzo dobry wynik i dobrze rokuje na przyszłość. Spodziewałem się tu najgorszego, bo przez pół nocy lało, ale zostało posypane i trasa trochę odczekała. Udało się przeprowadzić dobre zawody mimo bardzo wysokiej temperatury – mówił Mikołaj.

Piąty i zarazem ostatni etap eliminacyjny zawodów AZS Winter Cup odbędzie się 23 lutego w Jurgowie. Będzie to nowa lokalizacja w kalendarzu Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawa. Sponsorami technicznymi są Nordica Polska, UYN i Dainese. Partnerami są Grupa PZU, Toyota W&J Wiśniewski, Snow & More Magazyn, krakowsport.pl, skifoto.pl, Reklawiz, Stalkant FM, Przegląd Sportowy, Onet.

Foto: Michał Szypliński / skifoto.pl

Wyniki AZS Winter Cup – IV etap: kobiety (GS)
1. Zofia Zdort (SUM Katowice) 2:06.95
2. Karolina Haratek (UJ CM Kraków) 2:07.56
3. Adrianna Borowik (UW Warszawa) 2:10.59

Wyniki AZS Winter Cup – IV etap: mężczyźni (GS)
1. Piotr Krawczyk (PK Kraków) 2:02.18
2. Piotr Browarski (PWr Wrocław) 2:02.26
3. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 2:02.33
9. Mikołaj Sosnowski (UW Warszawa) 2:05.27

Wyniki AZS Winter Cup – IV etap: kobiety (SL)

1. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:12.12
2. Karolina Haratek (UJ CM Kraków) 1:13.38
3. Iga Wilczyńska (AGH Kraków) 1:15.66
4. Adrianna Borowik (UW Warszawa) 1:15.83

AZS Winter Cup – IV etap: mężczyźni (SL)

1. Michał Czerwiński (PK Kraków)
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków)
3. Piotr Krawczyk (PK Kraków)
6. Mikołaj Sosnowski (UW Warszawa)