Uniwersytet Warszawski bryluje w osadach i nie tylko
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20411
post-template-default,single,single-post,postid-20411,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

W podziemiach biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się ostatnie w sezonie Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w  ergometrze wioślarskim. Pierwsze miejsca w osadach męskich oraz mieszanych padły łupem gospodarzy.

W sobotę 1 kwietnia podsumowano Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w ergometrze wioślarskim. Po trzech rzutach indywidualnych tym razem w szranki stanęły osady. Łącznie udział wzięło 13 ekip w tym pięć męskich i osiem mieszanych. Każda z osad składała się z czterech osób. Startujący do przepłynięcia mieli dystans 500 metrów.

Rywalizację osad męskich wygrała drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Derentowicz, Jakub Domagała, Jakub  Szymański i Michał Wójcicki, którzy uzyskali czas 1:27,6. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny Politechniki Warszawskiej z wynikami 1:27,9 oraz 1:33,3.

– Było ciężko jak zawsze, trzeba było dać z siebie wszystko, była mocna walka. Jestem bardzo zadowolony z postawy naszej drużyny. Dużo trenowaliśmy by wygrać. Bez drużyny nie ma dobrego  czasu, podkręcamy siebie nawzajem, wspieramy się. Bez dobrych relacji w drużynie nie mam mowy o  dobrym wyniku- Wojciech Derentowicz, powiedział zawodnik UW.

Po konkursie mężczyzn przyszedł czas na mixy. Liczba zgłoszonych osad mieszanych widać, że w  rywalizacji osad mieszanych jest spory potencjał i budzą wiele emocji. Zawodnicy co i rusz  powtarzali, że kluczową rolę w ergometrze wioślarskim odgrywają relacje między zawodnikami. To  one budują każdego z członków drużyny nawzajem by finalnie sięgać “szczytów”.

– Relacje są kluczowe, zachęcają do trenowania, do osiągania sukcesów w ergometrze wioślarskim,  dzięki wsparciu każdego z zawodników nasze wyniki są bardziej efektywne. Spędzamy ze sobą dużo  czasu na treningach, im dalej w sezon tym nasze relacje bardziej się zacieśniają. Dodaje to lepszej  atmosfery i motywacji – stwierdziła Olga Sokołowska, zawodniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.

W mixach wystąpiły, aż 3 drużyny Uniwerku. Tym razem również gospodarze mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Najlepsza okazała się osada w składzie: Jakub Kocerka, Hanna Krasuska, Dominika Kurczyna oraz Marcin Żołek z wynikiem 01:32,3. Drugie miejsce zajęła ekipa WAT-u z czasem 01:35,6,  podium zamknął AWF z czasem 01:36,3.

Po zawodach osad przyszedł czas na podsumowanie sezonu. Zwycięzcami klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn został Uniwersytet Warszawski. Triumfatorką AMWIM w kategorii wagi lekkiej została Michalina Ziendara z Uniwerku, która w trzech rzutach uzyskała łączny czas  7:42,6. Podium uzupełniły Dominika Srokosz oraz Olga Sokołowska również zawodniczki UW.

W kategorii Open było bardziej różnorodnie, jeśli chodzi o uczelnie. Najlepiej poszło zawodniczce AWF-u Katarzynie Witek z dorobkiem 7:04,1. Drugą lokatę zajęła Hanna Krasuska z UW,  a trzecią pozycję Klaudia Wacławek z SGGW.

Przechodząc do panów w finalnej klasyfikacji męskiej wagi lekkiej zwycięzcą został Patryk Golaska z  AWF, z łącznym czasem 6:18,20. Drugie miejsce zajął Patryk Szpak AWF, a trzeci był zawodnik Politechniki Warszawskiej  Jan Starachowski.

W kategorii open mężczyzn numerem jeden został Dawid Ponichtera z WAT-u z oszałamiającym wynikiem  5:53,90. Na podium weszli również Marcin Żołek i Jakub Kocerka z UW.

Teraz przed wioślarzami Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. Zawody rozegrane będą 16 kwietnia w hali sportowej  Studium WF Wojskowej Akademii Technicznej. Dzień wcześniej odbędzie się tam Puchar AZS osad wioślarskich.

Tekst: Paweł Pawlak