Udane debiuty w pływaniu open water
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12682
post-template-default,single,single-post,postid-12682,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Udane debiuty w pływaniu open water

Udane debiuty w pływaniu open water

Kawał mokrej roboty wykonali uczestnicy 1. Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w pływaniu na wodach otwartych. Choć dla większości był to debiut w formule open water, to emocji nie brakowało. Zawody upamiętniały śp. Kazimierza Szlasę – honorowego prezesa stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na żywioł poszło 22 pływaków i pływaczek startując w wodach Jeziorka Czerniakowskiego. Do pokonania mieli dystans 700 metrów, a trasę wyznaczały bojki. Już po wspólnym starcie z plaży i pierwszym zakręcie, można było zobaczyć kilka różnic między pływaniem w otwartych wodach, a pływaniem w basenie, gdzie każdy ma swój oddzielnym tor.

Wśród mężczyzn walka o wygraną toczyła się do ostatnich metrów. Niemal czepek w czepek płynęli ze sobą koledzy z warszawskiego AWF – Artur Kostanowicz i Tomasz Dobrzyński. Ostatecznie zwyciężył pierwszy z nich uzyskując wynik 8:47,60.

– Popełniłem kilka błędów. Na drugiej bojce zahaczyłem o linkę, a na ostatniej za bardzo odpłynąłem w lewo. Może dlatego, że nie pływam open water, oprócz jakiejś rekreacji w morzu, albo tu na jeziorku. Na koniec szliśmy już równo z kolegą. Myślę, że wystartuje jeszcze w takich imprezach, bo to fajne odejście od normalnych treningów w basenie – mówił zadowolony Artur Kostanowicz.

Foto: Paweł Małaczewski/Warszawa i Okolice

Jak ryba w wodzie czuła się Aleksandra Filipiuk, która został najlepszą zawodniczką pokonując dystans w czasie 10:08,22. Żeby pogratulować kolejnej rywalce musiała na plaży poczekać niemal dwie minuty. Co więcej razem z koleżankami z Uniwersytetu Warszawskiego zdominowały podium w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza.

– To był mój pierwszy start w takiej formule i wrażenia mam pozytywne. Jestem zadowolona, choć sam wynik ciężko mi jeszcze z czymś porównać. Co do przebiegu, to bardzo ważna była orientacja. Trzeba było się skupić, bo boje nie zawsze były widoczne z daleka. Na pewno łatwiej się pływa w basenie. Woda w jeziorku była zimna, ale jak się już płynęło to nie było tego tak czuć – powiedziała po wszystkim studentka fizyki.

Przed startem doszło do symbolicznego wydarzenia. Córka Kazimierza Szlasy złożyła na Jeziorku Czerniakowskim kwiaty ku pamięci ojca.

– Imprezy memoriałowe jak Maraton Pływacki rozgrywane są tu od pięciu lat i za każdym razem towarzyszą temu ogromne emocje. Tata przez trzydzieści lat był związany z tym miejscem. Tu miał swoich wychowanków, tu robił kursy na młodszego i starszego ratownika. Dlatego miejsce to ma w sobie dużo magii – mówiła Katarzyna Szlasa, której nawet złamana noga nie powstrzymała przed obejrzeniem zawodów.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w pływaniu na otwartych wodach odbyły się po raz pierwszy w historii. Po ceremonii dekoracji organizatorzy zaprosili uczestników na kolejną edycję za rok. Jest szansa, że zawody wpiszą się na stałe do kalendarza imprez i przyciągną większą liczbę uczestników.

Wydarzenie współorganizowane przez AZS Warszawa, OSiR Mokotów i Dzielnicę Mokotów m.st. Warszawy. Projekt współfinansowany, ze środków m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Sportu

Autor: Robert ZakrzewskiMedia AZS Warszawa

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza – open mężczyzn

1. Artur Kostanowicz 08:47,60

2. Tomasz Dobrzyński 08:48,05

3. Hubert Markowski 09:17,30

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza – open kobiet

1. Aleksandra Filipiuk 10:08,22

2. Monika Roman 12:02,50

3. Aneta Chmielewska 12:05,75

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza – wyniki mężczyzn

1. Artur Kostanowicz (AWF WARSZAWA) 08:47,60

2. Tomasz Dobrzyński (AWF WARSZAWA) 08:48,05

3. Filip Russek (ŁAZARSKI WARSZAWA) 09:25,33

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza – wyniki kobiet

1. Aleksandra Filipiuk ( UW Warszawa) 10:08,22

2. Aneta Chmielewska (UW Warszawa) 12:05,75

3. Anna Markowska-Wójcik (UW WARSZAWA) 12:35,89

Pełne wyniki : TUTAJ