Trzymaj tempo w trzech lokalizacjach
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20526
post-template-default,single,single-post,postid-20526,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Trzymaj tempo w trzech lokalizacjach

Trzymaj tempo w trzech lokalizacjach

Przez cały maj biegacze i biegaczki będą się starali utrzymać tempo podczas kolejnej odsłony Testu Coopera dla Wszystkich. W samej tylko Warszawie wiosenny sprawdzian formy odbędzie się w trzech lokalizacjach: na Ochocie, Bemowie oraz w Ursusie. Wszędzie tam prowadzona będzie akcja „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”.

Nieważne czy forma kojarzy ci się tylko ze świątecznymi wypiekami, a może masz ochotę na to by poprawiać swoje wyniki? To wydarzenie jest dla każdego. Tylko od ciebie zależy też jaki dystans pokonasz, a ograniczać cię będzie tylko upływający czas. Po upływie 12 minut uczestnicy zatrzymają się na bieżni i sprawdzą jaki dystans pokonali. Wyniki porównują w tabelach opracowanych przez dr. Kennetha H. Coopera.

Przykładowo kobieta w wieku 20-29 lat pokonując od 2200 do 2700 metrów uzyska wynik dobry, a jej rówieśnik na ten sam rezultat musi „zapracować” pokonując między 2400 m a 2800 m. Natomiast uczestnicy w grupie wiekowej 30-39 lat na wynik bardzo dobry muszą zaliczyć ponad 2700 m (panowie) i ponad 2500 m (panie). Najważniejszy jednak jest udział, a swój rezultat zawsze można spróbować poprawić jesienią.

Wiosenna akcja testowania formy wśród mieszkańców stolicy rozpocznie się w niedzielę 7 maja. AZS Warszawa wspólnie ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa zapraszają na legendarną bieżnię Ośrodka Wawelska przy ul. Wawelskiej 5. Dawniej padały tam rekordy Polski, a teraz każdy będzie mógł powalczyć o swój jak najlepszy rezultat. Test odbędzie w godzinach od 10 do 16, a uczestnicy będą ruszać seriami co 20 minut.

– Bardzo się cieszymy, że ponownie będziemy mogli gościć na terenie Ośrodka Wawelska. Jesienią mimo trudnych warunków pogodowych pobiegło tam ponad 230 osób. Był to też nasz powrót po kilku latach przerwy na teren stadionu dawnej Skry. Atmosfera tego obiektu jest wyjątkowa. Liczymy też, że frekwencja będzie jeszcze lepsza, a pogoda nieco łaskawsza. Zapraszamy całe rodziny, bo jest to dobry sposób na zakończenie długiego majowego weekendu – powiedziała Hanna Matula z AZS Warszawa, koordynatorka akcji.

W zeszłym roku uczestnicy na warszawskiej Ochocie pokonali łącznie 483,35 km. Najstarszy uczestnik miał 70 lat, a najmłodszy 3 lata. To idealnie pokazuje wielopokoleniowy oraz rodzinny charakter imprezy. I to, że bieganie jest sportem dla wszystkich.

– Ideą tego wydarzenia jest zachęcenie ludzi do uprawiania sportu. Zarówno tych, którzy podchodzą do niego profesjonalnie jak i tych którzy uprawiają go całkowicie amatorsko i rekreacyjnie. Często, żeby rozpocząć przygodę z uprawianiem sportu potrzebny jest jakiś bodziec i coś co rozpali iskrę. Test Coopera ma na celu pobudzenie do działania i rozbudzenie tych ukrytych emocji. Zależy nam, żeby jak najwięcej osób uprawiało sport, a Ośrodek Wawelska jest do tego idealnym miejscem, gdzie można rozwijać zamiłowanie do biegania – zaprasza Bartłomiej Stępień, p.o kierownika działu marketingu w SCS Aktywna Warszawa, współorganizator wydarzenia.

Tydzień później, w niedzielę 14 maja, test przeniesie się do Ursusa, a dokładnie na stadion OSiR-u przy ul. Sosnkowskiego 3. To już niemal stały punkt na mapie zabieganej akcji. Przelatujące co pewien czas ponad głowami uczestników samoloty i zgłoszenia trwające do samego zamknięcia biura zawodów wpisały się w lokalny krajobraz. Jesienią ubiegłego roku pobiegło tam 687 osób pokonując łącznie 1 348,23 km. Tym razem też liczymy na siłę Ursusa.

Ostatnim punktem na naszej mapie będzie Bemowo.  Z roku na rok frekwencja jest tam coraz większa. Jeszcze wiosną 2022 pobiegło tam 196 osób, a już jesienią aż 413, w wieku od 1 roku do 69 lat. Tym razem uczestnicy spotkają się 28 maja na szkolnej bieżni przy ul. Androlliego 1. Będzie to już druga próba rozgrywana w tym miejscu. Zgłoszenia trwają.

Od kilku lat w Warszawie w ramach Testu Coopera dla Wszystkich prowadzona jest też akcja „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Placówka dla której pobiegnie najwięcej osób otrzyma czek o wartości 3000 zł na zakup sprzętu sportowego. Nagrodę ufundował Decathlon Warszawa. Ważne jest, żeby zgłaszając się w polu szkoła/uczelnia/drużyna wpisać swoją lub zaprzyjaźnioną szkołę.

Organizatorem Testu Coopera dla Wszystkich jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Partnerem projektu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZU SA, Dobra Drużyna PZU, Decathlon Warszawa oraz Urząd Dzielnicy Ochota m.st Warszawy, Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i Urząd Dzielnicy Bemowo m.st Warszawy. Współorganizatorem testu na terenie Ośrodka Wawelska jest SCS Aktywna Warszawa.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Zapisy: https://testcoopera.pl

Test Coopera dla Wszystkich:
7 maja – Ochota – Ośrodek Wawelska, ul. Wawelska 5 –  (godzina 10-16)
14 maja – Ursus – OSiR Ursus, ul. Sosnkowskiego 3, (godzina 10-16)
28 maja – Bemowo – SP 364, ul. Andriolliego 1, (godzina 10-16)

Tags: