Targówek jak zawsze dopisał
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16145
post-template-default,single,single-post,postid-16145,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Targówek jak zawsze dopisał

Targówek jak zawsze dopisał

W czasie, gdy część Warszawy biegała, a inna stała czekając aż reszta przebiegnie, na Targówku trwała jesienna edycja Testu Coopera dla Wszystkich. Pogoda i frekwencja dopisały, a w imprezie wzięło udział ponad 630 osób.

Niedziela stała pod znakiem maratonów rozgrywanych w Berlinie i w Warszawie. Trud zmagań na „królewskim dystansie” docenili także uczestnicy Testu Coopera dla Wszystkich i przed jednym ze startów głośnymi brawami nagrodzili osoby walczące z mityczną ścianą. Zresztą sam test można było uznać za taki maraton prób wytrzymałościowych. Na stadionie OSiR Targówek przez sześć godzin wystartowało 18 serii i przeprowadzono tyle samo rozgrzewek.

Chociaż zabrakło biegaczy i biegaczek śrubujących zwykle wysokie wyniki, to dopisali okoliczni mieszańcy i uczniowie pobliskich szkół. Na bieżni przy ul. Łabiszyńskiej pojawiły się całe rodziny, oraz debiutanci, dla których był to pierwszy taki sprawdzian formy. Spotkać można było też osoby dla których Test Coopera na Targówku to już niemal tradycja.

– Swój plan wykonałem i mogę wracać zadowolony do domu. To mój czwarty Test Coopera z rzędu i staram się tu być co roku. Teraz biegło mi się dużo lepiej. Po prostu mam coraz lepsze warunki, bo urosłem i nabrałem masy. Lubię tu biegać, bo mieszkam blisko i tu grałem też kiedyś w piłkę nożną w Polonezie. W Teście Coopera ważna jest determinacja i odpowiednie przygotowanie – powiedział Kajetan Kulesza, świeżo upieczony student Szkoły Głównej Handlowej, który ukończył 3000 m.

Jedni szybko pokonywali kolejne okrążenia, lub szybko przeplatali bieg marszem. Najważniejszy był jednak udział i dobra zabawa, którą czasem można było sobie samemu utrudnić.

– Biegłam z torbą, żeby jej później nie zapomnieć odebrać z depozytu. Nie było to zbyt wygodne, ale wyszedł lepszy trening. Czasem biegam z psem, ale teraz wystartowałam żeby pomóc mojej szkole. To mój drugi Test Coopera, więc wiedziałam na co się piszę, ale chciałam się przebiec i spuścić trochę energii, bo mam jeszcze do odrobienia pracę domową – mówiła po biegu Gabriela z Liceum Ogólnokształcącego nr 137, która przebiegła 1550 m.

W ramach imprezy odbywała się akcja „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Do wygrania był bon o wartości 1500 zł na zakup sprzętu sportowego. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną po dokładnym zliczeniu wyników.

Osoby, które nie miały okazji odwiedzić Targówka, albo chcą poprawić swój wynik, mają jesienią jeszcze dwie okazje – 3 października na stadionie AWF i 10 października na obiekcie OSiR Ursus. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Test Coopera dla Wszystkich to akcja organizowana od 2010 roku. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się 12-minutowej próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kenetha Coopera na potrzeby armii. Po upływie czasu uzyskany dystans sprawdza się w specjalnych tabelach.

Organizatorem Testu Coopera dla Wszystkich jest AZS. Partnerem projektu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, PZU SA, Dobra Drużyna PZU, Narodowe Centrum Badania Kondycji Fizycznej, Firma Gepard, a także Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak